Ytong a Multipor pro úsporný i pasivní dům, penzion i muzeum
Zdicí, stropní a střešní systémy Ytong a vnější i vnitřní tepelná izolace Multipor byly náplní další poznávací cesty, uspořádané společností Xella CZ. Ytong tentokrát přilákal investory RD v Hlohovci u Břeclavi, pasivního domu v Kittsee u Bratislavy, turistického penzionu Malovaný (Osvětimany) a Slováckého muzea v Uherském Hradišti.
Všestrannost, s jakou lze použít pórobetonový systém Ytong a izolaci Multipor, je až překvapivá. V dobrém smyslu slova. Jejich výrobce, společnost Xella CZ, krok za krokem a ve prospěch investorů a uživatelů dokáže překonávat i množství zafixovaných, leč omezujících stavebních návyků a předsudků.
Co je pasivní dům?
1) Jeho celoroční spotřeba energie na vytápění je do 15 kWh na jeden m2 vytápěné plochy. Dům o podlahové ploše 100 m2 ročně protopí do 1500 kWh. Návrh počítá s tím, že dům vytápějí elektrické spotřebiče, technická zařízení a osoby.2) Léto dům opomíjí s tím, že průměrné denní teploty jen vzácně překročí 27 °C, což řeší silná tepelná izolace domu.
3) Koncept nejen pasivní výstavby přehlíží sluneční záření, které v létě za jasného dne dopadá na dům v množství až 1,5 MWh/den. Tuto lavinu na úrovni celoroční spotřeby tepla pasivního domu řeší sluneční ochrana (světlá fasáda a střecha, venkovní stínění, trávník, listnatá zeleň v okolí...).
Pasivní dům Ytong v Kittsee
Mezi lidmi ještě žije myšlenka, že nejlepší pasivní dům musí být dřevostavba. Asi proto, že první pasivní domy vznikaly za zdmi vysokých škol jako dřevostavby. „Pasivně” nízkou potřebu tepla na vytápění pod 15 resp. 20 kWh/(m2a) šlo docílit jen vzduchotěsnými fóliemi. Byl zaveden postup měření těsnosti a norma ČSN EN 13829 stanovila, že tímto postupem změřená netěsnost nesmí přesáhnout úroveň n50 ≤ 0,6 h-1. Ihned na to se objevily články, že kusová staviva, včetně pórobetonových tvárnic, nemohou pořádně těsnit kvůli spárám apod.
Odpovědí je pasivní dům (PD) v rakouském Kittsee, nedaleko Bratislavy, postavený z tvárnic Ytong a zateplený minerální vlnou. Blowerdoor test ukázal propustnost vzduchu na úrovni n50 = 0,185 h-1. Tato hodnota, i u dřevostaveb, spadá skoro do kategorie snů. Vzduchotěsnost PD v Kittsee lze s velkou jistotou garantovat i za mnoho desítek let, zatímco u „fóliové” vzduchotěsnosti je tak dlouhá záruka jen na úrovni příslibu. Stěna PD v Kittsee je navíc difúzně otevřená.
Martin Duchoň ze slovenského Greenstudia s.r.o., které se smluvními partnery zrealizovalo tento výjimečný projekt, přibližující výhody a komfort pasivního bydlení široké veřejnosti, říká: „Na vysoké škole jsem se seznámil díky soutěži s Ytongem. Později jsem hledal materiál, který by umožnil rychlou výstavbu pasivního domu a nabízel skládačku, ze které lze postavit celý dům. Vybral jsem si Ytong, který má extra výborné tepelněizolační vlastnosti ve všech směrech a kompletní sortiment: překlady, strop, střechu, schody, příčky. A navíc je velmi lehký.”
Vnitřní tepelná izolace Slováckého muzea
Existuje dost důvodů, proč navštívit Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Budova muzea byla už v roce 1964 prohlášena architektonickou památkou. Původní stavba střeleckého spolku z roku 1803 byla podle návrhu uznávaného architekta Bohuslava Fuchse (1936–1937) rozšířena pro účely výstavy Slovácko 1937 a následně pro stálé muzeum Slovácko. Jiným důvodem je prohlídka tohoto muzea. Seznámíte se, jak vypadal život a zvyky na slovácké vesnici. Najdete tu téměř třicítku krojů a snad vniknete i do duše tohoto barevného regionu s bohatou folklorní tradicí.
Třetím důvodem je technicky zajímavá realizace vnitřního zateplení. „Slovácké muzeum je památkově chráněná budova, a tak bylo nutné zachovat její ráz. Vnější zateplení nepřicházelo v úvahu. Z důvodu předcházení problému s vlhkosti a plísní přistoupil investor k vnitřnímu zateplení Multiporem,” shrnul hlavní důvody Aleš Břenek z realizační firmy TexColor Ostrava.
Vnitřní zateplení bylo ještě nedávno tabu. Kritici hrozili nepřekonatelnými riziky vlhkostních a následně i dalších vad. Vnitřní zateplení opravdu vyžaduje velkou zkušenost a pozornost. Dnes je však zřejmé, že být tato kritika smířlivější a hlavně tvořivější, byli bychom dnes už dál. Třeba na úrovni Německa, kde Xella už dříve vypracovala prováděcí recept na funkční, trvanlivé a bezpečné vnitřní zateplení s Multiporem.
Tepelněizolační minerální desky Multipor v muzeu Slovácka jsou součástí certifikovaného systému vnitřního zateplení Tex Therm IN. Příčinou problémů vnitřních zateplení bylo, že přerušovaly či brzdily kapilární či difúzní transport zkondenzované a odpařované vlhkosti. Řesení s Multiporem nepoužívá parozábranu a s vlhkostí cíleně pracuje. Multipor „uloží” případný kondenzát do své porézní struktury, v níž může vzlínat (i) do suchého okolí a odpařovat se tu. „Odpar” může difúzí prostupovat do místnosti, kde se pak drží příjemné klima (nikoliv vyschlý vzduch, v zimě dosti obvyklý). Na jaře, v létě a na podzim jsou pak Multipor i zateplená zeď zcela suché. Multipor si podle výzkumů drží nejméně 30 let vysokou chemickou zásaditost, což podstatně vadí růstu řas apod.
Ytong pro masivní stropy a střechy
Hlohovec u Břeclavi byl první zastávkou poznávací cesty. Firma RKM development zde stavěla rodinný dům z pórobetonu Ytong. Strop Ytong Ekonom, který zde kromě svislého zdiva byl také použit, je dalším příkladem, jak Xella mění vyjeté koleje. Zcela odpadá nadbetonávka a výztužná síť KARI. A ušetří se mnoho peněz a času. Ytong Ekonom se skládá z železobetonových nosníků Ytong s délkou až 7,0 m a vložek Ytong+.
Úplně stejně se provádí i střecha, která navíc obsahuje tepelnou izolaci Multipor a pak nese pak název Komfort. Až na pojistnou hydroizolaci neodpovídá střecha Ytong Komfort snad v ničem národní technické normě ČSN 73 1901 Navrhování střech. Přesto je snazší, rychlejší, méně poruchová, trvanlivější a přináší větší komfort bydlení, než běžná normová střecha. Je vhodná pro rodinné domy, bytové a občanské stavby.
Variabilita navrhování
Architekti ocení variabilitu dispozice, díky jedinečnému řešení bez nadbetonávky a výztužných sítí lze navrhovat střechy až do sklonu 40 °. Vzhledem k uvedeným vlastnostem, včetně vzduchotěsnosti, viz pasivní dům v Kittsee, je systém předurčený pro navrhování nízkoenergetických nebo pasivních domů podle programu ZÚ II.
Snadná montáž
Realizaci střechy zvládne po zaškolení i firma pověřená hrubou stavbou, úplně odpadají tesařské práce. „Stropní či střešní konstrukce Ytong Ekonom/Komfort se po uložení nenadbetonovává, jen se vybetonují žebra a věnce po úroveň jejich horní hrany. To významně šetří peníze i čas,” říká Roman Morávek z RKM Development. Součástí dodávky výrobce je kladečský plán a statický výpočet stropu (střechy). Z vnitřní strany se strop či střecha pouze omítne, není nutná parozábrana ani sádrokartonový podhled.
Další výhody
Ytong Ekonom sníží, díky uvedených úsporám materiálů a práce, pořizovací náklady stropu až o 31 %. Výstavba je rychlá, přesná a snadná s minimem mokrých procesů. Střecha Komfort, na kterou se ještě pokládá tepelná izolace Multipor, je sice dražší, než standard, nabízí však významné výhody. Zásadní je vysoká ochrana před hlukem, letním horkem a zimním chladem, které jsou právě v podstřešních místnostech nejvíc nápadné a rušivé. Důležitá je i stálá a příjemná prostorová vlhkost. Bílý pórobeton neobsahuje zdraví škodlivé látky, je zásadité povahy. Dokáže tak zčásti neutralizovat kyselé (kladné) ionty vznikající při domácích činnostech a přispívat ke zdraví obyvatel.
Penzion Malovaný – zdraví a komfort
„Kombinace materiálů Ytong a Multipor garantuje výborné tepelněizolační vlastnosti a zároveň difuzní otevřenost konstrukce. V konstrukci nebude kondenzovat vlhkost a vznikat plísně. Sníží se náklady na topení a klimatizaci,” říká projektant Radek Janska, kterého investor pověřil, aby navrhl kompletní přestavbu původního hospodářského stavení v turistický sportovní a relaxační penzion.
„Multipor je výjimečný izolant, který ani po letech užívání nemění vlastnosti a je i při velkých tloušťkách tvarově stabilní. Vnější povrch je pevný, stejně jako omítnutá zeď bez zateplení. V penzionu se často ubytovávají sportovci a o zeď opírají lyže nebo kola. Díky Multiporu zůstává fasáda nepoškozená, bez děr,” vyzdvihl projektant vlastnost, kterou investor shledal jako důležitou.
Penzion nyní slouží v malebném prostředí Chřib jako rekreační středisko pro turisty, cykloturisty a lyžaře navštěvující skiareál Osvětimany. Časté jsou firemní akce a školení, doplňkově lyžařské výcviky. Jezdí sem rodiny s dětmi, aby strávily aktivní prázdniny v pěkném a přitažlivém prostředí. Ubytovací kapacita je 52 osob, vedle ubytování a stravování je tu wellness a společenská místnost pro pořádání různých akcí.
Důraz na příjemný pobyt a nízké provozní náklady
Tyto stavby jsou náročné na hygienický standard. I to byl důvod, proč právě Ytong v kombinaci s Multiporem. Samozřejmý byl požadavek na nízkou provozní energetickou náročnost budovy, kterou pomohly řešit tepelná čerpadla a sluneční kolektory. Velkou váhu měla i nenáročnost vlastní stavby. „Vzhledem k pozdnímu termínu zahájení stavby byla také důležitá rychlost a jednoduchost výstavby. Rozhodovalo také obtížně přístupné staveniště, tedy snaha manipulovat s co nejlehčím a snadno zpracovatelným materiálem bez speciálních tvarovek a doplňků, čili s minimem různých staviv,” uzavírá Radek Janska.