Začíná bourání budovy bývalého Telecomu na Žižkově, obsahuje azbest
Dnes se začíná bourat budova bývalého Telecomu na pražském Žižkově. Pracovníci budou odstraňovat asfaltovou krytinu střechy jednoho z objektů, která obsahuje i azbest. V tiskové zprávě o tom informovali pražští hygienici, kteří na bourání kvůli zajištění ochrany zdraví při práci s tímto potenciálně nebezpečným materiálem dohlížejí. Bourání je naplánováno do konce října. Možnému úniku azbestových vláken do okolí podle hygieniků brání správně vytvořené dekontaminační komory s podtlakem a filtračními jednotkami, kterými musí procházet pracovníci i materiál.
"Při dnešním místním šetření hygienici zkontrolovali připravené uzavřené kontrolované pásmo na odpovídající části střechy objektu D. Toto pásmo je zhotoveno z dřevěné konstrukce, potažené tlustostěnnou plachtou a dotěsněné montážní pěnou, víceúčelovou páskou a sponami," popsali hygienici.
"Odstraněná střešní krytina bude balena do plastové fólie, řádně označena, přemístěna přes materiálovou dekontaminační propust do kontejneru a následně uložena na skládku nebezpečného odpadu," uvedla Hygienická stanice hlavního města Prahy. Naplánováno je 64 měření koncentrací azbestu, která hygienici prověří. V plánu mají i další neohlášené kontroly po dobu bourání objektu.
Pražské ČVUT má novou budovu. Co na ni říkáte?
Vysokoškolský kampus v pražských Dejvicích představuje výjimečný areál v rámci celého hlavního města. Nová budova ČVUT slouží necelým dvěma tisícům studentů Fakulty architektury a…
V Olšanské ulici chystá developer Central Group výstavbu bytů na místě dřívějšího areálu Telecomu, jehož součástí je i 96 metrů vysoká telekomunikační věž. K zemi půjdou spolu s věží další čtyři nepoužívané objekty a čerpací stanice. Azbest v nich je mimo jiné v obkladech sloupů a nosníků, vnitřních příčkách i střešních krytinách. Podle odhadů je tohoto materiálu asi 3350 tun.
Původním záměrem bylo postavit na místě až stometrové věže navržené v ateliéru architektů Evy Jiřičné a Petra Vágnera. Předloni v létě firma ohlásila, že projekt přepracuje s poukazem na stanovisko pozorovací mise UNESCO z roku 2019, které požadovalo pro nové stavby v oblasti výšku nepřesahující okolní asi padesátimetrovou zástavbu. Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) následně uvedl, že přepracování projektu je výsledkem změny postoje města.