Židle kolem stolu nemusejí být stejné, lišit se může třeba jen jediná. Foto: Photographee.eu

Základní kámen domova? Přece stůl a židle!

Stůl je od dob svého vzniku centrem rodinného života. Již naši předci kolem něj trávili společné chvíle nejen u jídla, ale i u práce či povídání. Tuto důležitou roli plní stůl i dnes, a to spolu s jeho nerozlučným partnerem, kterým je židle. Pokud si na jejich výběru dáte záležet, nebudete litovat.

Pro výběr jídelního stolu jsou důležitá následující kritéria: velikost – v místnosti pro něj musí být dostatek místa; kapacita – kolik lidí se k němu může usadit; a pohodlí – jak se u něj bude sedět. Svou roli hraje samozřejmě i design.

Jaký bude mít tvar?

Pokud vás okouzlila historická symbolika kulatého stolu a uvažujete o něm, měli byste vědět, že tento typ potřebuje v interiéru dostatek místa. Zajistěte mu tedy dostatečný odstup od stěn, nejen abyste mohli bez potíží odsunout židli, ale také aby stůl vynikl. Dále platí, že kulatý stůl o průměru jeden metr bude pohodlný pro čtyři osoby, pro šest lidí už pořiďte raději stůl oválný, případně stůl kulatý s možností rozložení. Hostíte-li často ještě početnější společnost, ideální volbou je stůl obdélníkový a i ten může být samozřejmě rozkládací.

Pečlivě měřte

Pro pohodlí potřebuje každý ze stolovníků určitý prostor, který je poměrně jasně daný. Každý dospělý by měl mít své místo široké alespoň 60 cm a hluboké nejméně 30, lépe však 40 cm. I uprostřed stolu by měl zůstat volný prostor, aby bylo možné odkládat zde hrnce, dochucovadla, sklenky apod. Tento pás by měl být široký přibližně 20 cm. Lze snadno spočítat, že šířka stolu, u něhož budou naproti sobě sedět dva lidé, by měla být ideálně 80 až 100 cm. Ne více a ne méně. Užší provedení způsobí, že posezení bude nepříjemně stísněné, u stolu zbytečně širokého se zase budete složitě natahovat k věcem uprostřed.

Měřte také v okolí stolu. Pro pohodlné odsunutí židle je potřeba alespoň 75 cm a v případě, že se kolem stolu bude i procházet, jde o dvojnásobnou vzdálenost. Standardní výška stolu bývá kolem 75 cm. Lidé menšího vzrůstu si mohou k většímu pohodlí dopomoci sedákem na židli, výrazně vyšší lidé uvítají, pokud se deska stolu o pár centimetrů zvedne.

Stůl a židle z jedné série spolu obvykle tvoří sehranou dvojici i po ergonomické stránce. Foto: Ume illustration

Ať vám to židle nezkazí!

Všechny židle kolem stolu zdaleka nemusejí být stejné – designem se mohou i diametrálně lišit. Z pohodlí byste ale slevit neměli. Špatná židle snadno zhatí služby sebelépe zvoleného stolu. Ideálně vybírejte oba kusy najednou, i když nebudou ze stejné série. Pokud nakupujete u více výrobců, nechte si zadní vrátka na případné vrácení. I když nic nepodceníte, židle si se stolem zkrátka nemusejí rozumět. Jídelní židle (na rozdíl od pracovní) by měla mít opěradlo svažující se mírně dozadu, abyste si při jídle nemačkali žaludek. Sedák vás nesmí tlačit a nesmí bránit zasunutí židle pod stůl. Zde přichází ke slovu nutná souhra – mezi deskou stolu a sedákem by měl zůstat volný prostor 25 až 30 cm. Zaměřte se také na stabilitu židle – nohy rozbíhající se mírně do prostoru zajistí sedícímu větší pocit jistoty. Hůře pohyblivým lidem mohou pomoci područky, které jim usnadní vstávání. U mnoha výrobců bývá běžné, že v rámci jedné série nabízejí židle s područkami i bez nich.

Fotogalerie

Související články

Autor: Kateřina Nová
Foto: Shutterstock