Zakrytí bazénu vyřeší firma TAPI PLUS
Kolik vlastně může stát roční provoz soukromého bazénu? – To je otázka, kterou se v poslední době zabývá stále více majitelů těchto zařízení, a to ať už stávajících nebo těch teprve zamýšlených.
Tepelné ztráty
Nejvyšší a přitom ovlivnitelnou částku tvoří náklady na úhradu tepelných ztrát. Hodnota celkových tepelných ztrát, kterou potřebujeme znát pro výpočet příkonu na ohřev vody pro bazény, je výsledkem součtu ztrát zapříčiněných několika faktory: výparem, konvekcí, přestupem, vyzařováním a přidáváním čerstvé vody. Největší ztráty (až 80 %) přitom vznikají právě výparem. Což je dáno obrovskou hodnotou měrného výparného tepla vody ł 275 kJ·kg-1.
Ostatní zmíněné ztráty jsou vedle tohoto čísla v podstatě zanedbatelné. Ztráty konvekcí, závislé na větru a teplotě ovzduší, tvoří 0 až 30 %; ztráty přestupem, pokud je bazén v zemi, která sama tvoří tepelnou izolaci, tvoří jen cca 5 % celkových ztrát. Ztráty vyzařováním vznikají tepelným sáláním na vodní hladině, stěnách i dně bazénu a tvoří přibližně 15 – 30 % a ztráty vznikající přidáváním čerstvé vody jsou odhadovány na 5 – 10 %.
Z výše uvedeného vyplývá, že nejúčinnější a léty ověřený způsob regulace tepelných ztrát je zakrývání hladiny. Další výhoda spočívá i v tom, že takovéto zakrytí zabraňuje znečištění vody v bazénu, podstatně snižuje náklady na ohřev vody i na spotřebu chemických prostředků na údržbu čisté vody a významně prodlužuje sezónu koupání. Zakrytím bazénu zabráníme i ztrátám způsobovaným konvekcí a do jisté míry i vyzařováním.
Zakrývání bazénů
Nejvíce bazénů u nás se v současnosti zakrývá pomocí bublinkových solárních plachet, plovoucích na hladině. Důvod jejich rozšířenosti spočívá zejména v nejmenší cenové náročnosti. Nevýhodou tohoto zakrytí však je krátká životnost, problematická údržba čistoty a složitější manipulace. V neposlední řadě tyto fólie částečně zadržují dešťovou vodu, jejímž odpařováním dochází k nežádoucímu nepřímému odnímání tepla.
K téměř úplnému zamezení tepelných ztrát je ideální tepelně izolující kryt, který plave po hladině. Nejlépe se osvědčily duté profily z plastu, které se pro větší pohodlí ovládají dálkovým spínačem a takřka »hermeticky« uzavírají celý bazén. Takovéto zařízení na zakrytí hladiny je velice estetické, účinné a v neposlední řadě snadno ovladatelné.
Toto zakrytí lze doporučit do všech vnitřních bazénů - jak privátních tak i veřejných - a to hlavně z hlediska značných úspor. V delším horizontu je tak možno výrazně snížit spotřebu energie, lze ušetřit opotřebení odpařovacího zařízení, šetříme i okolní stavební konstrukce a veškeré vnitřní zařízení v místnosti bazénu a zvýšíme značně i pasivní bezpečnost okolí bazénu.
Typ zakrytí z dutých plastových profilů se osvědčuje i u venkovních bazénů, kde:
- prodlužuje sezónu koupání;
- snižuje spotřebu energie na ohřev;
- zabezpečuje ochranu bazénu před nečistotami;
- zvyšuje kvalitu bazénové vody;
- snižuje náklady na úpravu bazénové vody;
- zabezpečuje ochranu bazénu před UV zářením a povětrnostními vlivy;
- zvyšuje bezpečnost hlavně pro malé děti a domácí zvířata;
- snižuje ztráty vody (odpařováním);
- zkracuje čas potřebný k údržbě bazénů;
- je zajímavým architektonickým řešením, alternujícím někdy rušivou »skleníkovou« krycí konstrukci.
Navíc i v případě zakrytí bazénů na způsob zastřešení (odsouvatelných nebo pevných) lze doporučit pro lepší využití a zpříjemnění pobytu u bazénu dodatečné zakrytí hladiny pomocí plovoucích lamel nebo alespoň plachty. Bez takového zakrytí hladiny dochází uvnitř zastřešení k neustálému srážení vody na stěnách. Ta pak nepříjemně skapává na koupající se a ruší jejich pohodu z relaxace v bazénu.
Optimální uživatelské podmínky
Je dobré na závěr uvést, že vytvoření optimálních podmínek pro relaxační plavání i pro sportovní činnost je podmíněno mnoha činiteli, mezi které patří osvětlení, teplota a kvalita bazénové vody, teplota vzduchu a jeho relativní vlhkost nebo akustika bazénové haly.
Teplota vzduchu v bazénové hale by se měla pohybovat mezi 26 – 30 °C a teplota vody 24 – 26 °C (pro děti pak 28 – 30 °C). Přitom teplota ovzduší v bazénové hale má být o 4 °C větší než teplota vody. Mnohdy však uživatelé bazénů vodu v bazénu přehřívají, a tím dochází k neúměrnému odpařování z nezakryté hladiny, přičemž překračování permanentních hodnot relativní vlhkosti v okolí bazénu vytváří pro uživatele bazénu nevyhovující klimatické podmínky.