Zelená úsporám

Odstupující ministr životního prostředí Martin Bursík odstartoval 22. dubna 2009 na Stavebních veletrzích v Brně program Zelená úsporám, který zavádí dotace na zateplení domů a výměnu domovních zdrojů tepla a energie. Program se okamžitě pro představení setkal se zájmem občanů. Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS) projekt přivítal jako dosud nejlepší protikrizové opatření vlády.

Jde o zatím nejvíc velkorysý dotační program vůbec. Zelená úsporám slibuje rozdat do roku 2012 včetně až 25 miliard Kč mezi až 250 000 domácností. V průměru tedy 100 tis. Kč na jednu realizaci, jíž se myslí energeticky úsporná rekonstrukce nebo novostavba jedné bytové jednotky v rodinném nebo bytovém domě. Letos by měl nabídnout zhruba deset miliard korun, v dalších třech letech až 15 miliard korun. MŽP podle dřívějších odhadů v příštích měsících očekává zájem zhruba 40.000 žadatelů.

Obrovský zájem

Už první den Stavebních veletrhů, tedy bezprostředně po odstartování tohoto dotačního programu, byl podle ministra v demisi Martina Bursíka (SZ) i Petra Štěpánka, který řídí Státní fond životního prostředí (SFŽP), zájem o zelenou v úsporách obrovský. Ve středu 22. dubna údajně více dva tisíce lidí kontaktovaly pobočky a pražskou centrálu Státního fondu životního prostředí (SFŽP) s žádostí o informace. Žádosti o dotaci na zateplení domů nebo výměnu zdroje tepla však budou přijímány až začátkem května 2009, kdy fond uzavře seznam dodavatelů.

Svépomocná výstavba bez dotace

Dodavateli se myslí realizační, tj. stavební firmy, které (jediné) budou výstavbu dotovanou v rámci programu Zelená úsporám realizovat, a dále výrobci stavebních materiálů a výrobků, kteří (jediní) budou moci takto dotované stavby zásobovat materiály. Program nebude totiž financovat projekty realizované svépomocí a také projekty, jež investor svěří do rukou neprověřených stavebních firem a dodavatelů stavebních materiálů. Firmy, které chtějí práce realizovat a zajišťovat materiály, se musí registrovat na webových stránkách www.zelenausporam.cz. Z nich si pak vlastníci domů vyberou, komu práci zadají a z kterých materiálů se bude stavět.

Registrace zdánlivě vypadá jako prostý oznamovací akt, ovšem firma musí splňovat několik požadavků. Vedle běžné certifikace systému řízení jakosti a systémů řízení výroby u firem nebo povinného posouzení shody u výrobků, musí být dodavatel povinně také členem profesních sdružení, jmenovitě Hospodářské komory, Svazu podnikatelů ve stavebnictví nebo Cechu zateplování budov.

První nárokový dotační titul v ČR? Nikoliv

Ač je celková vyčleněná částka úctyhodná a zásadně převyšuje minulé dotační tituly, naděje, že dotace bude nároková, se přesto nenaplnila. Poslední slovo, komu dát a komu ne, má opět úředník.

Podpora v rámci programu Zelená úsporám je nastavena tak, aby prostředky mohly být čerpány v průběhu celého období od vyhlášení programu do 31. prosince 2012. Žádosti o podporu budou přijímány do 30. června 2012 nebo do vyčerpání finančních prostředků programu. O dotaci lze žádat jak před realizací opatření, tak po ní, nebude však možné žádat o podporu opatření dokončených před vyhlášením programu. Podporu je možné poskytnout na zařízení instalovaná v obytných domech, nikoli např. v objektech určených k individuální rekreaci nebo průmyslových objektech, a to ani v případě, že zde má žadatel trvalé bydliště.

Na co se dotace Zelená úsporám vztahuje

"Lidé mohou žádat o dotaci na zateplení bytových domů, nepanelové technologie a instalace technologií obnovitelných zdrojů energie pro výrobu tepla, ať už solární kolektory, tepelná čerpadla či kotle na veškeré typy biomasy, které jsou v ČR k dispozici," uvedl na Stabebních veletrzích v Brně Martin Bursík. Detailní pohled člení dotace do tří oblastí:

Oblast A: Úspora energie na vytápění

Sem spadá zateplení již existujících budov, přičemž může jít o zateplení úplné či pouze částečné. V případě částečného zateplení budovy je nutné, aby žadatel realizoval alespoň tři opatření předepsaná v dokumentu Příručka pro žadatele o podporu, která má přes 50 stran (dále Příručka). Pokud se společně se zateplením provede i výměna zdroje vytápění, snižuje se povinné penzum předepsaných opatření na dvě.

Přitom je předepsáno, aby se zateplením dosáhlo měrné roční potřeby tepla nejvýše 70 kWh/m2 u rodinných domů a nejvýše 55 kWh/m2 u bytových domů. Jde tedy o docílení nízkoenergetického standardu. Zároveň s tím musí zateplení přinést snížení hodnoty měrné roční potřeby tepla alespoň o 40 %. Pokud se podaří dosáhnout ještě nižších hodnot, a sice 40 kWh/m2, resp. 30 kWh/m2, bude přidělená dotace ještě vyšší.

Oblast B: Podpora novostaveb v pasivním standardu

Druhou oblastí je nová výstavba v pasivním energetickém standardu. Měrná roční potřeba tepla na vytápění musí být nejvýše 20 kWh/m2 podlahové plochy u rodinných domů a 15 kWh/m2 podlahové plochy u bytových domů. Tyto a další technologické požadavky se budou prokazovat na základě předepsaných norem a pod dohledem pověřených odborníků.<>/p

Oblast C: Využití OZE pro vytápění a přípravu teplé vody

Poslední oblast zahrnuje opatření využívající obnovitelné zdroje energie (OZE) pro vytápění a ohřev teplé vody. Technologická realizace opatření musí splňovat podmínky předepsané v Příručce. Podpory se může dočkat žadatel, který se rozhodne vyměnit neekologický zdroj vytápění na tuhá, nebo kapalná fosilní paliva za některý z podporovaných nízkoemisních zdrojů vytápění - kotel na biomasu či účinná tepelná čerpadla. V případě novostaveb může žadatel získat dotaci na instalaci některého z těchto opatření.

Dotace v rámci programu Zelená úsporám jsou v této oblasti připraveny i pro investice spojené s instalací solárně-termických kolektorů na rodinné a bytové domy. Kolektory musí splňovat předepsaný účel - přípravu teplé vody nebo kombinaci přípravy teplé vody a přitápění. Kombinací některých opatření lze získat tzv. dotační bonusy - například komplexním zateplením doprovozeným výměnou kotle.

Kdo může žádat

  • fyzické osoby,
  • společenství vlastníků bytových jednotek,
  • bytová družstva,
  • města a obce (včetně městských částí),
  • podnikatelské subjekty,
  • další právnické osoby

Výjimku mezi panelovými domy mají budovy postavené v jedné z typizovaných konstrukčních soustav panelové technologie. Ty mohou žádat o dotace v oblasti obnovitelných zdrojů energie pro vytápění a přípravu teplé vody.

Kde se má žádat

Žádosti již přijímají krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí (SFŽP) a pobočky bankovních skupin, s nimiž ministerstvo uzavřelo dohodu. Formuláře si budou zájemci moci stáhnout z internetových stránek programu (www.zelenausporam.cz, viz také přímé odkazy níže). Při vyplňování žádostí se mohou zájemci poradit na bezplatné lince 800 260 500. Dotace z programu na zateplování nebo výměnu vytápění Zelená úsporám možná bude poskytovat pět českých bankovních skupin - Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank a LBBW. Jména bank dnes potvrdil Štěpánek.

Dokumenty ke stažení

Obecné dokumenty
Dokumenty pro žadatele
Dokumenty pro výrobce a dodavatele
Přílohy žádosti pro výrobce

Seznamy registrovaných dodavatelů
Seznam stavebních firem
Seznam výrobků a výrobců


1 Čerpáno z podkladů MŽP ČR a serveru www.zelenausporam.cz.
Autor:
Foto: Archiv redakce