Zlín vybral nejlepší stavby v kraji
Dne 16. května 2019 byly v Uherském Brodě předány ceny v rámci soutěže Stavba Zlínského kraje 2018. Šlo o vyhodnocení již sedmnáctého ročníku. Odborná porota, v čele s předsedkyní Dagmar Novou, posuzovala celkem 48 staveb (k vidění ve videu na konci článku) a finální rozhodnutí nebylo jednoduché. Výběr jen několika nejlepších z množství všeobecně vynikajících projektů však učinila.
Rozmanitost oceněných
V sedmi jednotlivých kategoriích byla udělena vždy hlavní cena plus několik čestných uznání. Detailní rozpis vítězů je uveden na webu http://stavbaroku.zlin.cz. Z hlavních ocenění zmiňme například projekt rekonstrukce bazénů na koupališti Riviéra v Brně či čestné uznání za realizaci solidárního hotelu na Seině v Paříži (oboje v kategorii staveb mimo území Zlínského kraje). Druhý jmenovaný, z dílny české společnosti KOMA Modular, je stavbou tvořenou prefabrikovanými modely. Jde o humanitární projekt určený lidem bez domova.
Oceněna byla také výstavba nové válcovny Fatra, a. s., Napajedla nebo realizace 2. etapy centrálních objektů nemocnice v Uherském Hradišti. Z čestných uznání zaujalo redakci ocenění věnované tvůrcům Památníku Tomáše Bati či Smuteční obřadní síň Valašského Meziříčí.
Hejtman ocenil obnovu centra Zlína
Mimo hlavní kategorie bylo již tradičně uděleno i vyznamenání hejtmanem Zlínského kraje, Jiřím Čunkem. Ten mezi stavbami dokončenými v roce 2018 zvolil obchodní dům Zlín původně vystavěný z popudu Tomáše Bati (1932). Jde o jednu ze tří dominant náměstí Práce ve Zlíně. Při výstavbě byl použit baťovský tovární skeletový systém, došlo k posílení statiky budovy, prohloubení podzemního podlaží za účelem zřízení nového parkoviště a mnoho dalšího. Budova byla uvedena, co se architektonického výrazu týče, do původní podoby a je proto počinem přispívajícím k oživení centra města.
Novinářská cena
Cena byla též udělena Syndikátem novinářů Zlínského kraje. Hlavním měřítkem při rozhodování byla míra preciznosti stavebního provedení, v druhé řadě byla posuzována i přidaná hodnota díla. Porota se na výsledku jednoznačně shodla a přidělila ocenění autorům obnovených historických vodních a mokřadních ploch v obci Libosváry. Tento komplex vodních nádrží, mokřadních a bočních tůní a revitalizovaného koryta potoka Libosvárka slouží jako účinná ochrana před dopady sucha, zabezpečuje lokální protipovodňovou ochranu a vytváří příznivé prostředí pro existenci specifických rostlin a živočichů. Dílo se stalo též oblíbeným rekreačním místem.
Grand Prix za mimořádný stavební počin
Poslední vysoce hodnocenou stavbou, tentokrát v rámci Grand Prix architekta Pavla Nováka (udělované pouze výjimečně za mimořádné stavební počiny), kterou si dovolíme zmínit, je opět projekt modulárního charakteru. Jde o upravený bývalý pavilon milánského EXPA, který v současnosti umístěn ve Vizovicích, slouží jako administrativní objekt a galerie. Komplexní, kreativní a účelné architektonické dílo přesahující regionální hranice disponuje i propracovanými interiéry včetně zapojení uměleckých děl.
Závěrem
Kromě výše uvedeného došlo i k ocenění dalších staveb a také studentů středních škol a učilišť stavebního zaměření. Celkově byla porota příjemně překvapena jak vysokým počtem přihlášených staveb, tak všeobecnou kvalitou. Stavby zahrnují množství moderních stavebních konstrukcí i technologií, patrné je též kvalitní řemeslné provedení. Stavební i projekční činnost je evidentně konkurenceschopná i v případném širším, nejen evropském měřítku.
Související články
- Modulární architektura
- Architektura a design moderní školy
- Brno zvelebilo dolní nádraží modulární čekárnou
1) čerpáno z tiskové zprávy