Rostliny, které jsou součástí vertikálních zahrad, čistí vzduch a napomáhají odbourávat stres. Autor: Photographee.eu, Shutterstock

Bydlení souznící s přírodou

Lidé často tráví více než 90 % času uzavřeni v interiérech. Chybí jim denní světlo i zeleň. Touží po obnovení kontaktu s přírodou. Návrháři na tyto požadavky přirozeně reagují a design domácností se proto mění. Interiéry zahrnují otevřené prosklené prostory plné zeleně i automatizovanou exteriérovou stínicí techniku. Trendy diktují také změny v oblasti koupelen.

Prosvětlený otevřený prostor

Otevřený prostor s dostatkem oken v člověku probouzí pocit volnosti. Dovoluje rodinným příslušníkům permanentní interakci, zároveň však nabízí různá zákoutí určená jak k práci, tak relaxaci. Bytový model, v němž je obývací pokoj propojen s kuchyní a mnohdy i druhým patrem rodinného domu, které tak funguje jako galerie, je v současnosti velmi populární. Jednotlivé části prostoru jsou opticky rozděleny skleněnými příčkami, schody či nábytkem. Tento trend potvrzuje i Tomáš Kaláb z developerské firmy Kaláb.

Velkou roli hraje i osvětlení, a to jak to přirozené pocházející ze slunce, tak umělé, které po setmění vytvoří žádanou atmosféru. Denní světlo však hraje prim a dostatek oken, včetně těch střešních, které v případě otevřeného krovu výrazně ovlivní vnitřní klima i prosvětlenost, vytvoří ten pravý domov.

Interiérový prostor s otevřeným krovem a střešními okny dodává prostoru velmi přívětivou atmosféru. Autor: Archi_Viz, Shutterstock

Propojení koupelen s ložnicemi

Dříve obvyklá jen v hotelích, dnes poměrně běžná i v domácnostech – koupelna propojená s ložnicí. Nejde přitom pouze o soukromou lázeň oddělenou dveřmi a umístěnou vedle ložnice. Koupelny jsou často integrovány přímo do prostoru pokoje či dokonce na terasu. Výhled na oblohu zajistí designová vana umístěná pod střešním oknem, prosvětlenost koupacího prostoru umožní transparentní skleněná příčka. Návrháři navíc dovedou vanu či sprchový kout v ložnici umístit a vyprojektovat tak, aby obohacovala celkový design místnosti. Zajímavé jsou i tzv. walk-in sprchy, které jsou umisťovány v rovině s okolní podlahou. Neliší se dekorem ani výškovou úrovní a jsou doplněny o speciální odtokové žlaby.

V koupelnách jsou velmi populární i velkoformátové obklady, zejména dlaždice s dekorem imitujícím přírodní materiály jako je kámen. Jsou kombinovány s dřevěnými policemi či skříňkami a finální efekt je často dech beroucí. Výjimkou není ani použití dekorativní stěrky, která pasuje do industriálních interiérů. Vše může doplnit vhodně zvolené osvětlení umístěné přímo ve vaně. Apel je kladen i na úsporu vody. Do koupelen jsou instalovány úsporné sprchové hlavice, perlátory vody. Toalety jsou vybaveny minimálně dvoutlačítkovými splachovači s možností výběru množství vody atp.

Koupelna může být oddělena například pouze neúplnou zděnou příčkou. Design je sjednocen a vše do sebe zapadá. Autor: Archi_Viz, Shutterstock

Exteriérové stínění objektů

S přibývajícími horkými dny se lidé velmi často přiklání k instalaci exteriérové stínicí techniky. Ta umožňuje dokonale zastínit okno zvenku, sluneční záření tak vůbec nedopadá na skleněné tabule a neohřívá je, potažmo tabule svým sálavým teplem dále nepřehřívá interiér. Pokud je vnější stínění uvážlivě využíváno, je jím možné ponížit teplotu v interiéru až o několik stupňů směrem dolů. Příjemné vnitřní klima a úspora na klimatizaci jsou pak patrné. V případě zájmu je možné rolety ovládat pomocí dálkového ovládání, přes mobil či je přednastavit tak, aby se automaticky zatáhly či roztáhly v konkrétní čas.

O stínicí technice a budoucnosti bydlení píšeme i v tomto článku.

Exteriérové stínicí prvky jsou efektivnějším prostředkem v boji proti přehřívání interiéru než vnitřní technika. Autor: Justin Adam Lee, Shutterstock

Zeleň v interiéru i na fasádách

Ani zelené střechy nejsou dnes výjimkou. Jsou k nalezení jak na rodinných domech, tak bytových objektech. Také fasády jsou čím dál častěji ozeleňovány. Důvodem je jak funkce estetická, tak ochlazující. Dům se, pokud je pokryt zelení, podstatně pomaleji ohřívá. Zelená střecha může navíc sloužit jako příjemný pobytový prostor. Terasa či malý háj z keřů a stromků vytvoří ze střechy nejoblíbenější místo pro rodinné sešlosti. V kurzu jsou i rostliny v interiéru. Trend započal v kancelářských budovách, kde byly jako prostředek proti stresu umisťovány tzv. vertikální zahrady. Ty zahrnují rostliny umístěné po celé zdi. Mimo psychologického efektu také čistí vzduch.

Související články

Autor: Bc. Helena Široká 1)
Foto: Shutterstock

1) Zdroj: čerpáno z tiskové zprávy LESENSKY.CZ s.r.o., redakčně upraveno