Bydlení v duchu pop-art: Pozvěte si domů Marilyn Monroe nebo Audrey Hepburn
Bydlet se dá na mnoho způsobů. Pokud milujete barvy, lehkou extravaganci a retro, zkuste si zařídit domov ve stylu pop-art. Jde o hravý, cenově dostupný a velmi variabilní design, který nabízí velký prostor pro vaši fantazii. Výrazným prvkem bývá obvykle velkoformátový plakát či obraz zobrazující slavnou osobnost nebo obyčejný předmět denní potřeby – klidně i plechovka od fazolí.
Pop-art spatřil světlo světa v 50. letech minulého století. Soustředil se především na práci s motivy, jako bylo městské prostředí a komerční symboly a produkty. Parodoval tehdy konzumní způsob života, ve kterém se uměleckým předmětem mohlo stát doslova cokoliv. V posledních několika letech se tento trend vrací zpět, ať už se jedná o sféru umění, oblékání nebo bydlení. Zkuste si i vy vyzdobit interiér reprodukcemi od Warhola, Wesselmana nebo jiných umělců té doby.
Někoho pobuřoval, jiní ho milovali
Pop-art vznikl před více než 60 lety. Typické pro něj je přejímání motivů z předmětů denní potřeby a inspirace velkoměstskou kulturou a jejími vizuálními projevy, jako jsou velkoformátové fotografie, reklamy či komiksy. Není tedy divu, že se o tomto směru vedly vášnivé diskuse. Zatímco někteří jej považovali za umění, jiní jej kriticky hodnotili jako plytký a bezvýznamný kýč.
Téma: Interiér
Tento trend se přitom objevil nezávisle hned ve dvou centrech – britská větev v Londýně a americká v New Yorku a v New Jersey. Známější jsou ale dnes jeho američtí představitelé (zejména Andy Warhol, Jasper Johns a Roy Lichtenstein).
Marilyn Monroe i Audrey Hepburn
Směr je nejčastěji spojován právě s americkým výtvarníkem slovenského původu Andym Warholem. Jeho díla vytvořená technikou sítotisku zobrazují opakující se řady výrobků jako láhev Coca-Coly, Campbelovy polévky nebo plechovku fazolí.
Z portrétů, které namaloval, je ikonickým dílem podobizna Marilyn Monroe. Ztvárnil i filmovou ikonu Audrey Hepburn a hudební hvězdu Johna Lennona. Dalším oblíbeným motivem tehdejších umělců byly slavné filmy a jejich postavy, například nejrůznější inkarnace Jamese Bonda.
Vsaďte na kontrasty
Byt zařízený v tomto duchu působí na první dobrou hravě a mladistvě. Je barevný, má v sobě vtip a z každého koutu je cítit inspirace populární hudbou a uměním. Typickými barvami jsou proto výrazná žlutá, fialová, červená, zelená a modrá. Jejich kombinace by ale neměla být nahodilá – používají se hlavně plné odstíny nebo polotóny.
Výhodou je, že tyto i další odstíny můžete nejen doplnit o metalické variace, stříbrnou a zlatou, ale především je lze aplikovat prakticky kdekoli – od podlahy až po stěny. Bydlení může mít i minimalističtější ráz: stačí vymalovat všechny stěny na bílo a barevnost přidat pomocí obrazu s pop-art motivem či komiksového plakátu.
Dekorujte a kombinujte
Dojem pop-artu můžete vytvořit téměř všude. Stačí se inspirovat radostnou atmosférou zářivých barev, kterou lze sladit i s méně křiklavými designovými styly. V interiéru by kromě plakátů či reprodukcí slavných děl neměl chybět nábytek z plastu, jehož masová výroba v 60. letech zajistila, že byl doslova všude. Plast byl vnímán jako ideální materiál, designéři ho rádi používali, jelikož skvěle přejímal barvu, tvar a byl levný.
Protože dnešní doba však nahrává spíše ekologii a udržitelnosti, není třeba ten konzum brát doslova. Stačí, když nastříkáte staré židle či stůl barevným sprejem nebo natřete barvou. Pokud už zvolíte plast, tak ideálně takový, který je kvalitní a bude vám dlouho sloužit. Alfou a omegou pop-artového bydlení jsou hravé doplňky. Jako originální dekorace poslouží textilie veselé barvy anebo motivy s komiksovým příběhem. Vybírejte ale s citem, ať váš interiér nakonec nepřipomíná spíše bláznivé tržiště.