Rozpadající se zámek v Poběžovicích (okres Domažlicde) dostal šanci na nový život. Čeká ho obnova za více než půl miliardy. Ne všechny památky mají takové štěstí. Zdroj: www.zamekpobezovice.cz

Česko z jiného úhlu: Ohrožené architektonické skvosty, které čekají na záchranu

Památky bez majitele a objekty určené k demolici dnes najdete doslova v každém koutu naší země. Pomalu mizející stavby leží na srdci místním, památkářům, ale i starostům, kteří mají v obci místo reprezentativní budovy ruinu. Jaké tuzemské objekty čekají na záchranu?

V České republice se v současné době nachází dle Národního památkového ústavu přes 40 000 kulturních památek, z nichž více než 700 je na seznamu ohrožených. Najdeme tu ale i prázdné cihelny, fabriky, cukrovary, mlýny nebo bývalé doly, které svým stavem vzbuzují pocity smutku a beznaděje. Stavby zející prázdnotou zpravidla nemají jednoduchý osud, většinou jsou opuštěné kvůli zdlouhavým majetkovým tahanicím, kdy o nemovitost bojují pozůstalí či další majitelé.

Zámky s nejistou budoucnosti

Jak jsme psali v našem nedávném článku Zámek vyjde levněji než byt v centru Prahy, majitelé památek určených k celkové rekonstrukci jsou v současnosti ochotni zlevňovat více než kdy dříve. Náklady na opravy totiž rychle stoupají, s čímž prodávající aktivně pracují.

Aktuálně můžete zachránit například klasicistní zámek Kaštice (okres Louny) s rozhlehlou zahradou, který byl postaven v roce 1837 na místě zchátralé tvrze. V roce 1945 přešel spolu s dvorem do vlastnictví československého státu a byla v něm zřízena šlechtitelská stanice.

V podobně žalostném stavu je také památkově chráněný areál se zámkem ve Voticích, hodnotné venkovské vrchnostenské sídlo pozdně barokního původu. Uvnitř najdete místnosti se štukovými zrcadly, kamenické prvky a původní krovy. Již je připraven i projekt jeho rekonstrukce zahrnující ubytování, wellness, restauraci a revitalizaci přilehlého parku.

Na štědrého investora čeká též rokokový zámek Hořín, postavený dle návrhů Giovanniho Battisty Alliprandiho, který má na kontě významný komplex staveb v Kuksu, navržený pro Františka Antonína Šporka, nebo panské sídlo ve Veltrusech.

V roce 1746 votický zámek vyhořel, později sloužil jako pivovar a šatlava. Po roce 1948 zde byly byty a skladiště. Zdroj: Jan Pohunek, Shutterstock

Bolestí jsou i průmyslové a dříve slavné komerční objekty

Na našem území pomalu chátrají i mlýny, cukrovary či dříve proslulé továrny. U nevyužívaných komplexů, pro které se nepodaří najít vhodné investory, se často přistupuje k demolicím. Nabízí se tu však řešení v podobě konverzí, tedy hledání nového využití těchto objektů. Pro záchranu řady z nich ještě není pozdě. Demolici čelí například někdejší prostějovský obchodní dům Dona, jedna z posledních připomínek oděvní historie města. Funkcionalistický dům je pozoruhodným dílem navrženým žákem Pavla Janáka, architektem Antonínem Navrátilem.

O záchranu továrny se už delší dobu snaží spolek architektů Prostor Prostějov. Ten podal v roce 2016 návrh na prohlášení za kulturní památku – bohužel bez úspěchu. Současní majitelé objektu nejsou již řadu let k zastižení a vstup do budovy je nemožný. „I přes úmysl ponechat objekt chátrat je dodnes zachována velká část jeho autentické podoby: od členění fasády, přes dispozici, až po jednotlivé technické a řemeslné detaily. Pouze se to vše schovává pod pestrobarevným vzorníkem fasádních nátěrů,” dodává architekt a člen jmenovaného spolku Vojtěch Jeřábek.

Bývalý textilní dům Jana Nehery v Prostějově čelí demolici již od roku 2011. V roce 2003 jej koupila vietnamská společnost O.H.Y., která budovu udržuje pouze minimálně. Zdroj: archiv, Prostor Prostějov

Na našem území najdete i pozůstatky dolů. Pokud máte pro strach uděláno, můžete se vydat do karlovarských lesů, kde jsou ukryty pozůstatky cínových dolů a zpracovatelských závodů Rolava – Sauersack z dob 2. světové války. Němci zde vytvořili monstrózní důlní komplex se šachtami a továrnou na zpracování rudy. Kompletní databázi všech opuštěných míst nabízejí webové stránky Prázdné domy. Zde mohou lidé zasílat své tipy na objekty, které je třeba zachránit.

Zajímavá místa představuje také web Opuštěná místa, na němž sdílí mladá česká fotografka obrázky ze svých výletů za zdi domů, továren nebo kostelů, kam má málokdo odvahu vstoupit.

Z areálu ČKD na Vysočanech, který v 80. letech zaměstnával 50 000 lidí, se postupem času stala skupinka bezprizorních chátrajících budov. Miliardová rekonstrukce začne do konce tohoto roku. Foto: Daniel Pallavicini, Shutterstock

Příběhy se šťastným koncem

Pojďme se na závěr podívat na pár ambiciózních projektů, které dostaly v nedávné době zelenou. Konverze se brzy dočká bývalá továrna stojící kousek od centra Moravské Třebové. O návrh přeměny nevyužitého brownfieldu v kulturní prostor s moderní knihovnou, muzeem, kavárnou a kulturním sálem se postará pražský architektonický ateliér Rusina.

V moderní bytový dům se do dvou let dále promění tehdejší pražská továrna ČKD proslulá zejména díky výrobě velkých elektráren, které dodávala do celého světa. Přestavba na dvoupodlažní byty proběhne podle návrhu ateliéru Masák & Partner. Budoucí nájemníci získají bydlení s industriální stopou původních ocelových konstrukcí a velkých členitých oken.

Co se týče reprezentativních sídel, aktuálně prochází rozsáhlými opravami zámek v Poběžovicích, původní gotický hrad z druhé poloviny 15. století. Jeho interiéry zdobí fragmenty nástěnných renesančních fresek, o jejichž záchranu se zasloužili kromě místních i japonští návštěvníci, kteří do Poběžovic přijíždějí, aby si připomněli pobyt Mitsuko Aoyamy, manželky předposledního majitele zdejšího sídla. Rekonstrukcí už prošly hlavní vstupní dveře. Na opravy můžete přispět i vy.

Zdroje:
- Hrad a zámek Poběžovice,
- Rozhovor s arch. Vojtěchem Jeřábkem.

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Viz popisky