„Čokoládový“ dům ze skla, dřeva a hliníku
Architektura, která poutá pozornost, ale nepatří k výstředním, je spíše výjimkou. Autorovi rodinného domu v Marienbergu v rakouském Linci, architektu Reinholdu Hammererovi, se však takovou podařilo vytvořit. Stavba, obložená pilovým hliníkovým profilem v barvě evokující čokoládu, předčila očekávání jak majitelů domu, tak samotného architekta.
Reinhold Hammerer je jedním z těch architektů, kteří pohlíží na každý projekt tak, jako by šlo o jejich vlastní dům. „Při každé realizaci si sice uvědomuji, že stavba nebude sloužit pro mé účely, ale to mi vůbec nebrání, abych si to mohl v mysli přestavovat. Snažím se vžít do pozice a role budoucího majitele a dívat se na celý proces jeho očima. Občas se totiž může stát, že v touze být za každou cenu originální, se pak někteří kolegové uchylují k řešením, která jsou sice na pohled efektní, ale mohou být až příliš extravagantní. Když dům vnímáte jako svůj, nic takového se vám stát nemůže. Je předem vyloučené, abyste se nechali unést svou kreativitou až za hranici možného,“ vysvětluje svůj zodpovědný přístup architekt.
Po celou dobu realizace se Hammerer vždy striktně drží původního architektonického záměru a nedovolí, aby došlo k odchylkám, které považuje za slepou uličku, jež obvykle jen prodlužuje cestu k cíli. „Když se desetkrát odchýlíte jen proto, abyste po čase zjistili, že to byla chyba a že musíte složitě hledat cestu zpět, poučíte se. Pak začnete odolávat lákavým změnám a naučíte se disciplíně, která je nepostradatelná, pokud chcete práci odvést dobře,“ dodává Hammerer.
Přírodní materiály
Žádná stavba není stejná. Každá má svá specifika a každý investor má své požadavky, které je třeba v maximální možné míře zohlednit. V případě stavby rodinného domu v Linci bylo jedním z hlavních zadání ladit s okolím a vytvořit dům, který bude šetrný a zároveň ohleduplný k životnímu prostředí. Okolí domu je navíc velmi malebné, a tak bylo třeba přijít s návrhem, který co nejvíce krásné rakouské přírody vnese také do domova budoucích obyvatel. „Tento požadavek hravě vytvořily velké prosklené plochy, které poskytují dokonalý venkovní výhled za všech okolností. Sklo tvořilo jeden ze tří základních materiálů, které jsem na stavbě použil. Dalším bylo dřevo, jež dokonale korespondovalo s požadavkem majitelů na přírodní ráz stavby. Třetím, a troufám si tvrdit nejvíce důležitým materiálem, pak byl hliník. Na obložení fasády jsem využil pilový profil PREFA Aluminiumprodukte, navíc v barvě lahodné čokolády. Vždyť tu přece miluje každý!“
Nebyla to však jen fasáda, kde přišly ke slovu elegantní a hladké profily z recyklovaného hliníku s dlouhou životností. Systém Prefalz antracitové barvy se použil rovněž jako krytina na střechu domu. „Netradiční vzhled fasády, která doslova láká k zakousnutí je jedno pozitivum. Druhé ovšem je barevná stálost materiálu PREFA a dlouhá životnost. Oáza klidu, kterou jsem v Linci vytvořil, tak majitelům bude sloužit po mnoho dalších desetiletí, aniž by o vnější kabát budovy museli nějak speciálně pečovat. A to je obrovská výhoda, kterou hliník této značky nabízí každému majiteli,“ uzavírá Reinhold Hammerer.
O projektu:
- Název projektu: Dům W.
- Země: Rakousko
- Objekt, místo: rodinný dům, Linec
- Architekt: Hammerer ZT GmbH, arch. Reinhold Hammerer
- Typ a barva střechy: Prefalz, P.10 antracitová
- Typ fasády: pilový profil
Související články
- Hliník, materiál 21. století
- Technologické centrum Paříž
- V České republice přistálo UFO
- Fascinující fasáda
1) redakčně upraveno