Víkendový dům na břehu Labe připomíná malý parník
V okrajové části města Ústí nad Labem, spadající do CHKO České středohoří, se tyčí víkendový domek, který nelze přehlédnout. Na přání rodiny, která hledala útočiště v podobě celoročně obyvatelného objektu, jej navrhli architekti Vítězslav Táborský a Aleš Jeřábek z ateliéru AIR. Rodinný dům byl vystavěn nad stávajícím vyvýšeným suterénem původní chatky. Netradičně řešená stavba svým tvarem připomíná plachetnici a majitelům poskytuje výhled na hladinu Labe.
Když mladá rodina z Ústí nad Labem hledala místo, kde by mohla trávit volné chvíle, do oka jim padla panenská příroda v údolí meandru Labe. Majitelé se na tomto místě rozhodli zakoupit pozemek, kde se již nacházela stará dřevěná chatka. Právě její suterén byl nakonec využit pro stavbu domu nového. O návrh víkendového domu se postarali architekti Vítězslav Táborský a Aleš Jeřábek z pardubického ateliéru AIR. Filozofií studia je stavět především jednoduchá, funkční, ale přesto útulná a příjemná místa k bydlení. Netradiční víkendová chata je toho důkazem. Stavba byla dokončena v roce 2018. Zásluhou propracovaného řešení působí dům i na malém půdorysném základu velmi vzdušně, a díky použitému stavebnímu materiálu je navíc bez problémů obyvatelný po celý rok. Dům má také množství důmyslných průhledů, díky nimž se všechny místnosti v domě zdají prostornější. Projekt je důkazem toho, že i objekt s půdorysnou plochou šest krát šest metrů může být velmi komfortní.
Rozhodující slovo měly územní plány města
Zásadní vliv na výslednou podobu domu neměla ani tak přítomnost meandru Labe, ale zejména územní plán Ústí nad Labem. Ten parcele předurčoval funkci individuální rodinné rekreace, což představovalo velký limit z hlediska celkové zastavitelnosti pozemku a zároveň i velikosti samotného objektu. Pro stavbu byl nakonec vybrán zděný suterén původní dřevěné chaty, což znamenalo značnou finanční úsporu. Celý projekt představoval pro architekty velkou výzvu. Půdorys původní dřevěné chaty byl totiž pouze šest krát šest metrů. Zachován byl vedle základů také zděný sklep. Strop původního sklepa byl zaizolován, následně byly položeny beton a dlažba.
Víkendový domek nelze přehlédnout
Víkendový dům je dominantou okolí. V srdci panenské přírody se totiž nacházejí především chaty a izolované rodinné domy menšího měřítka. Stavba vypadá, jako by plula po vodní hladině, a je důmyslně propojena s krajinou velkými okny. Dům se tak otevírá směrem k řece, zatímco k nedaleké železnici zůstává uzavřen. Směrem k dráze stěnu prořezávají pouze menší okna, která prosvětlují kuchyni a koupelnu v přízemí.
Dům uprostřed jabloňového sadu má místo střechy skleník
Skleníky znovu zažívají rozmach. Lidé se vracejí k životnímu stylu, který kdysi běžně vedli jejich prarodiče, a s nadšením objevují výhody, jež přináší vlastnictví zahrady,…
Hluk tlumí keramické cihly
Akustickou pohodu v interiéru ovlivňuje konstrukční systém chaty, jehož nosné stěny i příčky jsou tvořeny z keramických cihel Porotherm 30 T Profi. Právě ty jsou určeny speciálně pro zdivo s velmi vysokými nároky na tepelný odpor a tepelnou akumulaci stěny. Velké otvory v cihlách jsou vyplněny hydrofobizovanou minerální vatou, která je vodoodpudivá. Malé množství vody hydrofobizovanou vatu nijak neohrožuje (neproniká dovnitř) a jinak než při havárii či hrubém zanedbání technologických postupů se větší množství vody do konstrukce dostat nemůže. Vata uložená v tvarovce a zabudovaná ve zdi je tak perfektně chráněná před vnějšími vlivy. Tento typ cihel je již více než deset let hojně využíván například v Německu či Rakousku.
Téma: Rodinné domy a vily
Pojďte dál...
Do víkendového domu se vstupuje po venkovním schodišti přes zádveří, jež je propojeno s celým přízemím a zároveň je otevřeno i do prostoru podkroví. Přízemí je řešeno jako obytná zóna, kde mohou příležitostně přespávat návštěvy. Denní zónu tvoří hlavní obytný prostor spojený s kuchyní. Zděnou příčkou, která zároveň slouží jako skříň, je kuchyň oddělena od vstupní chodby, zádveří a koupelny. Nad půdorysem obytné části najdete unikátní spací patro se dvěma malými kajutami. První kajuta, vybavena manželskou postelí, nabízí výhled přímo na řeku. Druhá, kterou obývá syn majitelů, je osvětlena velkým střešním oknem. V suterénu se nachází zahradní sklad. Hmota patra byla volena tak, aby nepůsobila příliš mohutně a zároveň elegantně doplnila přízemní „lehkou” část.
Vzdušnému interiéru dominuje dřevo
Interiéru víkendové chaty v Brné dominují na první pohled jednoduché a čisté linie. Barvy byly vybrány neutrální a nadčasové. O slovo se zde hlásí kombinace bílé, šedé a hnědé. Interiér ozvláštňují dřevěné trámy a nábytek z téhož materiálu, které dokonale zapadají do prostředí, v němž se dům nachází. Retro nábytek byste našli také na terase, kde je doplněn zajímavým solitérem – pohovkou v rudé barvě. Interiér zařizovala majitelka spolu s architektem Táborským.
Terasa propojuje interiér s exteriérem
Z chaty se vstupuje na prostornou terasu, která je spolu s obytným přízemím zakryta lehkou dřevěnou střechou. Ta má nad přízemní částí velké přesahy, a zastřešuje tak venkovní schodiště a okna. Na druhém konci uzavírá terasu vestavěná sauna. Z terasy mohou majitelé sejít po krytém venkovním schodišti do spodní části zahrady.
Fotogalerie
Zdroje:
Autorská zpráva.: air-atelier.cz [online]. [cit. 2021-8-28]. Dostupné online
Prakticky a hravě zároveň. Malý víkendový dům od ateliéru AIR se otevírá břehům Labe: earch.cz [online]. [cit. 2021-8-28]. Dostupné online.
Porotherm 30 T Profi: www.wienerberger.cz [online]. [cit. 2021-8-28]. Dostupné online
Testování cihel plněných minerální vatou 2 – Působení vody a vlhkosti, nasákavost: imaterialy.cz [online]. [cit. 2021-8-28]. Dostupné online
Přečtěte si také
- Na samotě mezi stromy, loukami a rybníky
- Slavné vily hlavního města Prahy: jakou skrývají historii?
- Amsterodamské „plovoucí“ domy
- Dvanáct let zkušeností s bydlením v domě ze systému VELOX
- Unikátní dřevostavba inspirována historií a vybudována s úctou k maďarským tradicím
- Kanadský vizionář si postavil dům v zemi. Má celoročně stálou teplotu i optimální prosvětlení