Přehlídka špičkové slovenské architektury v soutěži CE-ZA-AR 2020
Slovenská komora architektů vyhlásila 7. října 2020 vítěze soutěže CE-ZA-AR 2020. Stali se jimi autoři nejpovedenějších slovenských architektonických děl, přičemž přihlášeno bylo celkem jednadvacet staveb v šesti kategoriích: Rodinné domy, Bytové domy, Fenomény architektury, Interiér, Exteriér, Občanské a průmyslové budovy.
Rodinné domy: Letní dům, Vajnory
Vítězem kategorie rodinné domy se stala stavba, o jejíž návrh se postarali architekti Aleš Šedivec a Tomáš Tokarčík. Jde o objekt, který je rozdělen na tři funkčně jasně čitelné, stejně velké části – denní, noční a exteriérovou, která je tvořena krytou terasou. A právě tato venkovní část okouzlila porotu zejména: „Jako architekti cítíme, že řešení exteriérových prostorů v rámci rodinných domů často absentuje, přičemž právě ty jsou velmi důležitou součástí stavby, které ve velké míře ovlivňují celkovou atmosféru i život v rodinném domě, protože slouží jako důležitý pobytový prostor pro rodinu. V případě Letního domu ve Vajnorech byl právě exteriérový multifunkční prostor brilantně vyřešen.“
Bytové domy: Komplex Drotárska, Bratislava
Hlavní předností bytového komplexu Drotárska je inovativní použití dřevěné provětrávané fasády. S její pomocí autoři stavby Michaela Hantabalová a Jural Hantabal dokázali vytvořit poměrně bohatý set polosoukromých lodžií a balkonů, jež poskytují svým uživatelům různou intenzitu intimity a soukromí. Příkladné je rovněž zvládnutí okolního prostoru a zahradnických úprav.
Občanské a průmyslové budovy: #monument majer, Banská Bystrica – Majer
Architekti – Benjamin Brádňanský, Vít Halada a Maroš Greš – vytvořili nádherný, až sakrálně vyhlížející objekt. Koncepčním, až krajinářským způsobem reagují na různé vrstvy časového kontextu. Tímto způsobem citlivě obnovili pietu původního vojenského hřbitova. Objekt je výsledkem hlubokého výtvarného cítění autorů, stejně jako jejich zručnosti a citu pro čistotu detailu a provedení.
Fenomény architektury: Přístavba k chalupě, Čachtice
Působivá přístavba víkendového domu v Čachticích, navržená architektem Pavolem Paňákem, vyvolává ve většině příchozích pocit mrazení. Ačkoli jde o jednoduché rozšíření obytného prostoru víkendového obydlí, jeho forma, druh prostoru, neobyčejné řešení konstrukcí i materiálů, zařadily tuto realizaci mezi Fenomény.
Interiér: Oddělení odborné literatury Městské knihovny, Senec
Investor, město Senec, oslovil architekta Matúše Bišťana už ve fázi žádosti o grant. Architektonický návrh byl proto součástí projektu už od počátku, realizace byla následně dotažená do konce se vší důsledností. Ke kvalitě díla přispělo také to, že si autor přizval ke spolupráci řadu schopných pomocníků, kteří mu napomohli s grafickým designem či s řešením závěsové stěny. Vzniklo komplexní dílo, které je vynikajícím příkladem spolupráce místní samosprávy s architektem.
Exteriér: Korzo Zálesí
Korzo propojuje město s nedotknutelnou přírodou Malého Dunaje. Napříč tomu, že jde o projekt iniciovaný a z velké části i realizovaný angažovanými občany, naplňuje v plné míře ambici stát se multifunkčním prostorem pro kulturu s funkcí náměstí, promenády i dopravního uzlu.
Veřejné nábřeží v Zálesí obnovuje spojení města s řekou a pozitivně ovlivňuje identitu místa. Dřevěná konstrukce vytváří dosud chybějící spojení a vybízí k posezení ve stínu s úžasným výhledem na Malý Dunaj. Součástí je i malý přístav a zastávka pro budoucí vodní taxi do Bratislavy. Tyto nové funkce doplňují předchozí instalace vybudované místním občanským sdružením.
Cena veřejnosti: Lesní sauna, Spišský Hrhov
Cena veřejnosti je udělována na základě získaných hlasů v online hlasování na portále cezaar.tv. Z celkového počtu 7214 hlasů získalo nejvíc hlasů dílo Lesní sauna. Cena veřejnosti putuje k jejím tvůrcům, architektům Danici Pištěkové, Anne Cséfalvayové, Marianně Maczové a Veronice Michalíkové. Objekt sauny se ocitl v kategorii Fenomény, a to nejen pro svou formu, ale zejména pro program, který dané dílo přináší. Nečekaný objekt, zasazený do krajiny, vytváří specifickou atmosféru a zážitek, za kterým cestují lidé z celého Slovenska. Zrodil se zde novodobý fenomén trávení volného času.
Související články
- Soutěž Zelená střecha roku 2019 zná vítěze
- Ocenění Brick Award 2020 udělena, hlavní cenu získala Slezská Univerzita v polských Katovicích
Přečtěte si také
- Na samotě mezi stromy, loukami a rybníky
- Kontejnery a palety jako základ konstrukce rodinného domu v Chile
- Casa chapa: když je rodinný dům srdeční záležitostí
- Autentický rodinný dům na Znojemsku jako bydliště zapáleného vinaře
- Inspirace: administrativní a laboratorní budova zcela ze dřeva
- Ochrana interiéru před slunečními paprsky, bezúdržbově a bez kompromisů