Doporučení pro spárování interiérového cihelného obkladu

Přemýšlíte, jak pohledově upravit interiérové stěny ve vašem bytě? Mezi oblíbená řešení patří cihlový obklad, který se vyznačuje přírodním charakterem, nezaměnitelným vzhledem i výbornými tepelně-akumulačními vlastnostmi. V neposlední řadě prostor zútulňuje. Majitelé bytu, o němž je v tomto článku řeč, si vybrali režný cihlový obklad z pravé pálené cihly v pískovém odstínu. A jelikož je pán domu zručným řemeslníkem, rozhodli se pro vyhotovení svépomocí. Jediné, co museli lépe dostudovat, byla realizace spárovací hmoty. Vše se nakonec vydařilo. Rady, jak při spárování postupovat, nabízíme v tomto textu a přiloženém videu.

Jediné, co nás odrazovalo od volby cihlového obkladu v obývacím pokoji, bylo spárování mezi jednotlivými pásky. Manžel měl obavu z toho, že se cihly budou špinit a budou muset být v mezidobí neustále očišťovány, aby na nich hmota nezaschla,“ popisuje počátek realizace majitelka a dodává: „Nakonec před aplikací pozorně zhlédnul několik videí s prací profesionálů, zakoupil potřebné nástroje (spárovací pytle, manuální výtlačnou spárovací pistoli…) a pustil se do toho.“ Pozn. red.: Na trhu je dostupný také strojový aplikátor spárovací hmoty, který lze upevnit na aku-vrtačku, ovšem nejde o nejlevnější záležitost.

Klasické metody zvítězily

Majitelé zvolili spárovací hmotu s drobnými částečkami písku, která nejlépe ladila s použitými cihlovými pásky a působila přirozeně. Na její aplikaci však nefungoval ani spárovací pytel, ani pistole. Hmota se zasekávala a nebylo ji možné plynule vytlačit. Nakonec proto zvolili klasický postup, tedy spárovací špachtli a hoblík za pár korun. Ani namíchání spárovací hmoty nakonec nebylo složité: „Hmota nesmí být především příliš mokrá, aby nešpinila obklad, který pak neumyjete. Stejně tak je zapotřebí dbát na to, aby nebyla moc suchá, protože pak by nedržela na požadovaném místě,“ dodává majitel a realizátor v jednom.

Spárování se tedy ukázalo jako poměrně jednoduché, za náročnější považují majitelé pouze začátek, kdy bylo zapotřebí nalézt ten správný „recept“ na vhodnou konzistenci spárovací hmoty. Pak už šlo vše od ruky a obývací stěnu o rozměru 16 m2 zvládli vyspárovat asi za šest hodin.

Tip

  • Pokud použijete při spárování bílé rukavice, pomohou vám při rozpoznání okamžiku, kdy má hmota správnou hustotu. Pokud totiž směs stlačíte v rukou a zabarví vám rukavici, znamená to, že zabarví i stěnu. Musíte tedy přidat více suché části. Tak čiňte až do chvíle, kdy hmota nepřestane barvit a drží pohromadě.

Výběr spárovací hmoty

Použita byla minerální, spárovací malta určená právě pro fasádní cihlové pásky či jejich imitace a vhodná pro ruční zpracování v interiéru i exteriéru. Při výběru hmoty je zapotřebí brát ohledy také na šíři spár (tato konkrétní byla například určena pro spáry s minimální šířkou 8 mm a hloubkou alespoň 15 mm). Majitelé si pochvalovali také snadnou zpracovatelnost do konzistence „vlhké zeminy“ a snadnou přilnavost k hranám obkladových pásků. Při výběru hmoty určené do exteriéru dbejte také na vysokou odolnost vůči klimatickým vlivům a rezistenci proti vymývání a vzniku hub a plísní.

Je libo přirozenost či kontrast?

Majitelé popisovaného obývacího pokoje využili přirozeně vypadající spárovací hmoty, aby podpořili vzhled přírodně laděné zdi tvořené pravou pálenou cihlou ve spojení s interiérovým vybavením ze dřeva a velkým množstvím zeleně. Jste-li však odvážnější nebo je váš interiér laděn do zcela jiného stylu a nebojíte se výrazného efektu, můžete přistoupit i k volbě kontrastní spárovací hmoty, která naprosto změní podobu zdi i design interiéru.

Autor: Ing. Kateřina Kočická
Foto: archiv autorky