Strohé geometrické linie domu ze skla a cihel

Moderní, stylově čistý, zděný a bohatě prosklený dům s plochou střechou... Tak lze ve stručnosti charakterizovat novostavbu, která nedávno vyrostla na Táborsku. Dvoupodlažní cihlový dům zhmotněný na základě povedené architektonické studie disponuje proskleným přízemím, efektními a funkčními terasami, propojením se zahradou, poutavým kamenným obkladem i elegantními interiéry.

Minimalisticky řešený rodinný dům na předměstí jihočeského Tábora, v němž se usídlila mladá rodina, napomáhá dostát názvu zdejších končin nazývaných „na Krásné vyhlídce“. „Máme nádherný výhled na město Tábor, každý, kdo k nám přijde, ho obdivuje. Máme tím směrem natočený dům a výhledy by už se neměly měnit, jsme na kraji zástavby a dál už by se nemělo pokračovat,“ chválí si lokalitu investor. Původně stavět nechtěl, měl v úmyslu koupit již hotový dům, nakonec byl rád, že si mohli dopřát bydlení podle svých představ.

Lehce svažitý pozemek o rozloze téměř dva a půl tisíce metrů čtverečních vznikl spojením dvou sousedních parcel. „Pozemky se prodávaly dva, přes ten větší jde elektrické vedení a dům bych musel namáčknout na kraj, tak jsme raději koupili i menší sousední pozemek a spojili je. Teď máme dostatek místa na terasu i bazén,“ pokračuje investor. Dvoupodlažní rodinný dům má tvar zalomeného obdélníku s předsazeným horním patrem a plochou střechou, jednoduchý vzhled objektu dotváří bílá fasáda s částečným obložením lomovým kamenem. Dispozičně je dům koncipován jako 5+kk se společenskou částí v přízemí, kterou tvoří prostorný obývací pokoj s kuchyní, a se soukromým zázemím v patře.

Cihlové zdivo kam se podíváš

Stavbu tvoří jednovrstvé cihlové zdivo, rovněž vnitřní příčky jsou cihelné – vnitřní nosné stěny jsou z broušených cihel, nenosné příčky pak z cihel o šíři 14 a 11,5 centimetrů. „Investor měl požadavek na nezateplený objekt s velmi nízkou energetickou náročností,“ zdůvodňuje projektant Ing. Lukáš Návara volbu cihelného systému, který mimo jiné disponuje součinitelem prostupu tepla na úrovni pasivních domů (U = 0,14 W/m2K). Těchto hodnot dosahuje systém v šířce 500 mm bez potřeby dodatečného vnějšího zateplení. Výstavba tak probíhá rychleji a výsledkem je i zdravější a „dýchající“ konstrukce s dlouhou životností a nižšími náklady na energie. „Architekt, projektant ani známí, kteří se ve stavebnictví pohybují, neviděli na dřevostavbě žádné výhody, tak jsme se rozhodli pro cihlový dům. I v letních vedrech se dům nepřehříval, bylo tu příjemně, a to nemáme klimatizaci ani rekuperaci,“ hodnotí po prvním létě investor kvalitu bydlení. K tomu přispěla i orientace prosklené fasády s posuvnými HS portály a s izolačními trojskly na sever.

Světlo a výhledy

Větší prosklené plochy se nacházejí i v patře, také terasy jsou vybaveny skleněným zábradlím, které rovněž nebrání ve výhledu na historickou část Tábora. „Terasa u ložnice je samostatná a s manželkou máme vizi, že si tam dáme stolek a křesílka a až budou děti větší, tak si tam v klidu sedneme,“ těší se investor. O spokojenosti majitele s návrhy architekta i s kvalitou domu svědčí i fakt, že se ve stejném týmovém složení pustili i do nového developerského projektu výstavby tří nových bytových domů.

Projekt rodinného domu v Táboře

  • Architekt: Ing. arch. Tomáš Russe
  • Projektant: Ing. Lukáš Návara
  • Konstrukce: Obvodové zdi - cihelný systém HELUZ FAMILY 50, vnitřní nosné příčky - HELUZ 25 a vnitřní nenosné příčky HELUZ 14 a HELUZ 11,5
  • Realizační firma: Bautechnik s.r.o.
  • Zastavěná plocha: 250 m2
  • Užitná plocha: 349 m2

Fotogalerie

Autor: kolektiv autorů
Foto: archiv společnosti Heluz