Duchové křísí kostel na Plzeňsku: děsivý kostel najdete v bývalých Sudetech
Ve dni, kdy si připomínáme památku všech zesnulých, jsme si připravili reportáž z tajemného kostela, kde v dřevěných lavicích tiše sedí desítky bíle oděných postav. Nemluví. Se skloněnými hlavami se tiše modlí k Bohu. Ze zchátralého kostela na Plzeňsku učinili sádroví duchové senzaci, která sem láká stále více návštěvníků. Lidé z celého světa sem přijíždějí, aby viděli na vlastní oči unikátní výstavu.
Nádherná krajina není jediným lákadlem vesničky Lukové. Milovníky tajemna a nadpřirozena sem láká především místní kostel svatého Jiří z roku 1352, který se nedávno proměnil v kostel duchů. Sochy v něm umístěné mají představovat duchy bývalých obyvatel, jak německých, tak českých. „Díky dílu Jakuba Hadravy se dostal kostel do pozornosti veřejnosti. Velký zájem je i ze zahraničí. Měli jsme tu návštěvu i z Paraguaye. Návštěvníci sem proudí z celého světa a ptají se, jak kostelu pomoci,“ říká dobrovolný správce kostela a výstavy Petr Koukl. I ten má velký podíl na oživení památky.
Bakalářský projekt, který uchvátil svět
Unikátní sochy, které představují obyvatele Lukové, tehdy odsunuté Němce, vytvořil v rámci své tehdejší bakalářské práce Jakub Hadrava. Své spolužáky pokryl látkou namočenou v sádře, která na nich ztuhla. Do sádry některých duchů je přidán fosfor, takže v létě, kdy do kostela svítí celý den slunce, potom večer postavy světélkují a vypadají ještě bizarněji než obvykle.
Cílem Jakuba Hadravy bylo přiblížit divákovi minulý svět, kdy kostel využívali lidé, pro které byla víra přirozenou součástí života. Zpočátku čekal na Jakuba velmi náročný úkol, musel totiž najít vhodné místo pro umístění soch. Při výběru kostelů vycházel především z knihy Ohrožené kostely. Zpočátku uvažoval o větších instalacích abstraktního charakteru. Jako ideální prostor se mu tehdy jevil kostel povýšení svatého Kříže v Chebu, který během totalitního režimu využívali pohraničníci jako tělocvičnu. Jelikož se Jakubovi nepodařilo dohledat skutečné majitele kostela, musel uvažovat o dalších alternativách, mezi nimiž figuroval například i Kostel sv. Anny v Olešné u Stráže. Nadaný student si nakonec vybral ten v Lukové. Interiér tohoto kostela byl mnohem zachovalejší a pro umístění soch tak i vhodnější.
„Uvědomil jsem si, že opuštěné stavby obecně a zejména pak kostely jsou neobyčejně zajímavá a silná místa. Tvořit sochy do takových prostor je tak pro mě výzvou.“ Jakub Hadrava
Svatá Hora u Příbrami – místo, kde se tají dech
Krajinná dominanta, barokní architektonický skvost, poutní místo… To jsou pojmenování, kterými lze označit příbramskou baziliku Svatá Hora. Ta je oblíbeným cílem nejen…
Zřícení stropu při pohřbu
Vesnice Luková leží necelých šest kilometrů severozápadně od Manětína v údolí mezi Domašínskou a Mezínskou horou na Plzeňsku. V 90. letech 19. století tvořilo Lukovou z většiny německé obyvatelstvo. Po válce byli Němci odsunuti a obec zůstala téměř vylidněná. Dnes je Luková využívaná většinou jen pro rekreační účely v letní sezoně.
Místní kostel sv. Jiří s ranní gotickou sakristií, který byl již v roce 1352 farním, prošel hned několika přestavbami. Během husitských válek byl kostel zničen. Po opravách v 16. století se zachoval pouze presbytář a sakristie s křížovou žebrovou klenbou. Po požáru v roce 1796 byl kostel přestavěn v novorománském a novogotickém slohu, a to včetně připojené věže. Brzo ale přišla další tragédie. V roce 1968 se tu při pohřbu zřítil na truchlící strop. Kostel byl následně uzamčen a ničen vandaly.
Smutný osud potkal též zdejší lukovské zvony. O dva původní kostel připravily požáry a světová válka. Co se týče interiéru kostela, ten měl původně novorománskou a novogotickou výbavu z roku 1858. I když z původního interiéru zbyly jen dřevěné lavice, atmosféra kostela vás při vstupu okamžitě uchvátí. Mystické interiéry kostela například využil k natáčení scén do pohádky Zakleté pírko i režisér Zdeněk Troška.
Nová střecha díky sochám
Kostel se díky sádrovým duchům dočkal vysněné rekonstrukce presbytáře a zákristie. V roce 2016 přišla na řadu i oprava střechy, na kterou se vybralo přes 100 tisíc korun díky návštěvníkům z celého světa. V roce 2018 poté probíhalo odvodnění kostela, při kterém byly udělány nové opěrné zídky z břidlice. Při pracích byla dokonce odkryta původní dlažba okolo kostela. V lednu tohoto roku také začala oprava věže kostela. Kostel je přístupný pro veřejnost vždy v sobotu a neděli od 13 do 16 hodin, správce však doporučuje předem se domluvit telefonicky.
Související články
- Kostel 21. století s komunitním centrem: Pražský Barrandov se dočkal vymodlené stavby
- Architektura synagogy nejen ve východočeském kontextu
- Fenomén Kuks: perla českého baroka
1) Zdroj: oficiální stránky Kostela v Lukové