Dům pro Julii je první dětský hospic v České republice
Vytvořit útočiště, místo pro prožití těch nejtěžších chvil i pro nalezení klidu a vyrovnání se s osudem. Prostor pro úlevu, vzájemnou podporu i samotu, když ji nejvíc potřebujete, ale také místo pro chvíle normálního žití a radostného setkávání. Tento nelehký úkol byl svěřen brněnskému architektonickému studiu Čtyřstěn.
Dům pro Julii patří mezi průkopníky dětské paliativní (útěšné) péče u nás. Ta je v České republice stále poměrně novinkou a cílí na těžce nemocné děti a jejich rodiny. Tento první dětský hospic byl nedávno dokončen v Brně.
Výstavbu unikátního dětského lůžkového hospice dlouhodobě podporuje statutární město Brno. Pozemek pro výstavbu byl vybrán již v roce 2018, následně byla zahájena spolupráce s architektonickým studiem ČTYŘSTĚN architekti. V letech 2018–2021 probíhaly práce na architektonické studii, projektové dokumentaci a prováděcí dokumentaci ke stavbě. Stavební povolení pro stavbu bylo vydáno v prosinci 2021. Zahájení stavby proběhlo symbolickým poklepáním základního kamene 19. července roku 2022 a o dva roky později se uskutečnilo předání dokončené budovy do užívání neziskové organizaci Dům pro Julii.
Čtyři části s různým účelem
Architektonický návrh hospice v sobě musel spojovat vysoké nároky zdravotnického zařízení, zázemí pro rodiče, prostor pro trávení volného času, místnosti s terapiemi i administrativní zázemí samotné organizace.
Dům pro Julii je i přes svou velikost docela nenápadný, citlivě zasazený do přírodního amfiteátru původního parku a otočený do chráněného vnitřního atria se zachovanými původními stromy. Do něj se obrací společné místnosti i soukromé pokoje pro děti. Na vegetační střeše se nachází vyhlídkový chodník vedoucí k místu pro rozjímání na vrcholku svahu. Z pokojů rodičů v horním podlaží se na něj dá vyjít ve kteroukoliv denní i noční hodinu.
Hlavní podlaží je rozděleno na čtyři části s různým účelem. Vpravo od vstupu se rozkládá velká společenská část s jídelnou a pobytovými terasami. Mimo jídelnu, tedy velký obývák, a místo pro všechny společné aktivity návštěvníků a klientů domu.
Kolem menšího atria vlevo je poskládaná část pro denní a rehabilitační aktivity – fyzioterapie, arteterapie, muzikoterapie, bazén pro watsu terapii nebo snoezelen a malý kinosál.
Třetí část představuje dlouhé pobytové křídlo obtáčející velké atrium. V pobytovém křídle jsou umístěny pokoje dětí s terasami, sesterna a samostatný byt posledního rozloučení s malým pietním atriem. Okruh kolem atria uzavírá velkoryse prosklená pobytová chodba, jež skýtá krásné výhledy a na jejímž stropě se mihotají odrazy z hladiny jezírka.
Okružní charakter chodeb s pobytovými zákoutími a mnoha průhledy ven je jeden z nejdůležitějších prvků návrhu. Domem se lze pohybovat pěšky, s kočárkem i na vozíku, střídat prostředí a trávit čas o samotě i ve společnosti. Můžete mít kontakt s přírodou, výhled na stromy, oblohu i na vodu v jezírku, a to všechno za jakéhokoliv počasí a bez ohledu na provoz v okolním parku.
Schodiště a výtah ze vstupní haly vedou nahoru do patra pro rodiče a dolů do administrativní části. Patro pro rodiče je záměrně oddělené od zbytku provozu hospice. Nabízí soukromí a oddech s pocitem, že o dítě je na chvíli dobře postaráno. V patře se nachází rodinné pokoje s terasami a výhledy do okolního parku i společná místnost pro neformální setkání s ostatními rodiči. Z patra rodičů vede přímý výstup ven, ale i na pobytovou střechu s vyhlídkovým chodníkem a velkou terasou s panoramatickým výhledem na Brno. Ta bude sloužit společenským akcím pořádaným Domem pro Julii, ale také pro cvičení, pozorování hvězd nebo prostě jen jako místo k relaxaci.
Administrativní část v podzemním podlaží je výrazně zapuštěná do terénu, disponuje vlastním vstupem i zásobovacím příjezdem a zajišťuje zázemí pro provoz Domu pro Julii. Naleznete v ní kanceláře, jednací místnosti, technické zázemí, šatny pro zaměstnance i sklady ložního prádla, postelí a kompenzačních pomůcek. Podél východní fasády domu je nenápadný venkovní přístup do pietního atria a pokoje posledního rozloučení.
Železobeton, dřevo a zelená střecha
Stavba domu je z velké části zapuštěná do terénu, takže je hlavním konstrukčním materiálem monolitický železobeton. Jeho estetika se propisuje do interiéru i na fasádu domu, kde betonově šedé broušené interiérové omítky doplňují dřevěné obklady modřínovými biodeskami a velkoformátová prosklení v dřevěných rámech. Výrazné přesahy monolitických stropů kryjí pobytové terasy, vytvářejí závětří u každého vstupu zvenčí a zároveň slouží jako pasivní stínění proti přehřívání interiéru. Na stropy, zádveří, výtahovou šachtu, světlíky a schodiště byl použit pohledový beton. Venkovní pochozí plochy tvoří žulová dlažba, pochozí plochy v atriu pak dropbeton (drenážní beton, poznámka redakce).
Vytápění i chlazení budovy řeší rozvody skryté v betonových stropech a sádrovláknitých podhledech. Zdrojem tepla i chladu je soustava tří tepelných čerpadel vzduch-voda skrytých v nikách fasády podzemního podlaží. Za účelem splynutí s terénem byla střecha navržena jako zelená. Vegetační střecha zároveň brání přehřívání interiéru, akumuluje dešťovou vodu a zpomaluje její odtok. Přebytek dešťové vody sbírá podzemní nádrž, ze které dopouštíme zahradní jezírko a zavlažujeme stromy a trávník v atriu.
Dům pro Julii ve faktech
- Studio: ČTYŘSTĚN, www.ctyrsten.cz
- Autor: Tomáš Págo, Milan Joja, Karel Kubza
- Spoluautor: Marek Holán, krajinářská architektura, exteriéry
- Příprava: studie 2019, dokumentace pro provedení stavby 2020–21
- Rok dokončení: 2024
- Zastavěná plocha: 1 841 m²
- Hrubá podlahová plocha: 2 712 m²
- Užitná plocha: 2 101 m²
- Plocha pozemku: 7 146 m²
- Náklady na realizaci: 184,5 mil. Kč
Slova těch nejpovolanějších
První náměstek primátorky města Brna René Černý k projektu uvádí: „Celkové náklady na výstavbu hospice dosáhly 184,5 milionu korun bez DPH. Podařilo se nám získat podporu Evropské unie. Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu má hodnotu 86 milionů korun a získali jsme ji prostřednictvím nástroje integrovaných investic ITI. Zbývající částku zaplatilo město ze svého rozpočtu.“
„Mnoho zásadních milníků je za námi, vize se stala realitou. A to díky úspěšné spolupráci s městem Brnem i dalšími podporovateli. Bez dárců totiž nemůžeme pomáhat. Česká legislativa aktuálně nezná dětský hospic, a proto zdravotní péči dětem v našem zařízení musíme hradit především z finančních darů veřejnosti,“ říká ředitelka Domu pro Julii Radka Vernerová.
Paní Petra Trnková, matka Julie, po které nese organizace jméno, dodává: „I špatné konce se dají přetavit do dobrých úmyslů. Jako mámu mě těší, že odkaz mé dcery žije dál.“
Stavbaři se během prací museli vyrovnat také hned s několika nepříjemnostmi, což mělo za následek prodloužení doby výstavby. „Ukázalo se, že svah, do něhož je budova zasazena, nebyl zcela přírodního charakteru. Pod svrchní vrstvou zeminy jsme totiž našli skládku, po její odborné likvidaci mohly práce pokračovat. Další věcí, která nás potrápila, bylo nestabilní podloží nejen v prostorách vznikajícího hospice, ale také na venkovních pojízdných plochách. Tuto zeminu jsme museli vytěžit a nahradit vhodnější,“ vysvětlil místopředseda představenstva společnosti UNISTAV Martin Řehůřek a podotkl: „Mám velkou radost, že se vše podařilo a takto jedinečný projekt začne sloužit svému účelu.“
Architekt Tomáš Págo říká: „Hospic by měl být místem, kde je možné všechno. Hlavní je velká míra flexibility. Primárně jsou však pokoje koncipovány jako jednolůžkové – chlapci a dívky budou převážnou část dne trávit ve společenské části, kde se bude odehrávat většina programu. Jsou zde místnosti denních aktivit, jako např. muzikoterapie, počítačová herna, dílny, divadlo, wellness, dětské hřiště. Po čase stráveném s ostatními kamarády, rodiči a pečovateli potřebuje mít dítě také trochu soukromí.“
Organizace Dům pro Julii se také od roku 2020 věnuje terénním službám přímo v rodinách klientů. Jedná se o odlehčovací a domácí péči v celém Jihomoravském kraji. Nabízí také poradnu pro rodiče, sourozence a blízké nemocných dětí. Paní ředitelka Radka Vernerová za tento projekt obdržela na konci října Medaili za zásluhy v oblasti kultury, jež převzala z rukou prezidenta Petra Pavla.
Studio ČTYŘSTĚN
Brněnské studio ČTYŘSTĚN architekti společně vedou architekti Karel Kubza, Milan Joja a Tomáš Págo. Zabývají se bydlením a veřejnými stavbami s výrazným společenským akcentem, jako jsou oceněné Sociální byty v Bílovicích nad Svitavou, rožnovská Městská knihovna nebo právě dětský hospic Dům pro Julii v Brně. Architekturu berou jako výraznou společenskou disciplínu, která má vliv nejen na obyvatele navrhovaných domů, ale i celé širší okolí. Ve svých projektech proto hledají silné propojení stavby s místem a řeší souvislosti přesahující hranice parcely i zadání. Chtějí navrhovat smysluplné, nadčasové a společensky odpovědné stavby, které budou dobře sloužit a poté půjdou snadno přestavět i nahradit.
Fotogalerie
1) Čerpáno z podkladů architektonického studia ČTYŘSTĚN a vytvořeno za spolupráce Mgr. Venduly Tůmové, Ph.D.