Na slavnostním vyhlášení 32. ročníku celostátní soutěže vybírala porota z 38 nominovaných staveb. Ocenění si odneslo 15 z nich, včetně Malšovické arény. Zdroj: archiv FC Hradec Králové, a.s.

Hradecký stadion triumfoval jako Stavba roku. Je to velká pocta, říká Tomáš Vymetálek

Malšovická aréna, která byla slavnostně otevřena v září roku 2023, jede na plné obrátky a zápasy se tu střídají jeden za druhým. Stadion si už získal skvělou pověst a nyní k tomu přidal další úspěch – prestižní ocenění v soutěži Stavba roku 2024!

Udílení titulů v soutěži Stavba roku je každoročně jednou z největších událostí v oblasti stavebnictví a architektury. Letos v ní soutěžilo 116 českých staveb a 4 zahraniční projekty. Z 38 nominovaných projektů porota vybrala 15 výjimečných realizací, které byly vyhlášeny 8. listopadu na galavečeru v Rudolfinu. A jedním z vítězů tohoto ročníku je i nový fotbalový stadion v Hradci Králové. Porota jej ocenila mj. za to, že splňuje přísná mezinárodní kritéria pro fotbal, ale současně slouží i jako moderní multifunkční prostor pro sport, kulturu a různé společenské akce. Co říká na vítězství její architekt Tomáš Vymetálek? A jaké další stavby letos porotu zaujaly?

Česká architektura je stále světovější

Oceněné projekty ukazují, že architektura může být nejen krásná, ale i praktická a šetrná k přírodě. Každý z 15 vítězných projektů je něčím jedinečný, ale všechny spojuje snaha zlepšit kvalitu života a přispět k rozvoji měst a regionů. Mezi oceněnými stavbami najdeme pestrou škálu – od nové administrativní budovy Masaryčka po novou kulturní perlu, Koncertní sál v Karlových Varech. Další zajímavé projekty zahrnují moderní sídlo ČSOB v Praze, přestavbu staré továrny na multifunkční centrum v Plzni nebo nový dopravní terminál v Olomouci. A to není vše! Zahraniční ocenění si letos odnesl i Silniční obchvat Bergtunnlar Skärholmen ve Švédsku, který získal titul Zahraniční stavba roku. Kromě odborné poroty měla možnost hlasovat i veřejnost, jež letos zapojila přes 142 500 lidí. Největší počet hlasů získala multifunkční sportovní hala ve Slaném.

Na malšovickém stadionu ocenila porota moderní architektonické řešení

Mezi letošními oceněnými projekty vyniká nový fotbalový stadion v Hradci Králové, který navrhl se svým týmem architekt Tomáš Vymetálek, známý také projekty jako obytný soubor Plachta, stadion Bavlna nebo Teniscentrum DTJ. Stadion s kapacitou 9300 míst splňuje přísné standardy UEFA a patří mezi nejmodernější sportovní stavby v České republice. Neodmyslitelným prvkem stadionu jsou ikonická „lízátka“ – osvětlovací stožáry, které poprvé rozsvítily sportovní akce v roce 1974. Tato „lízátka“ byla pečlivě repasována a vrácena na své místo, aby nový stadion nesl kus původní atmosféry a tradice. Stadion získal titul Stavba roku 2024 za „zcela výjimečný přístup k návrhu moderního fotbalového stadionu, který splňuje mezinárodní kritéria a zároveň nabízí multifunkční využití pro sportovní, kulturní i společenské akce.“

Nový stadion v Hradci Králové nabízí mnohem víc než jen místo pro fotbal. Kromě 9300 sedaček si lze zápas vychutnat i z exkluzivní VIP sekce nebo z 12 skyboxů. V areálu najdete i wellness, běžeckou dráhu a 6 multifunkčních tělocvičen. Zdroj: archiv FC Hradec Králové, a.s.
Zhotovitelem stavby bylo sdružení stavebních firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. První dvě firmy také Malšovickou arénu do soutěže Stavba roku přihlásily. Zdroj: archiv FC Hradec Králové, a.s.

Tři otázky pro architekta Tomáše Vymetálka

1.Co pro vás toto ocenění znamená osobně jako pro architekta?

Je to pro nás velká pocta získat za stadion titul Stavba roku. Mám skvělý pocit ze společně splněného snu, na kterém se podílela fantastická parta kolegů architektů, projektantů a samozřejmě také stavitelů. Tato stavba mi přinesla nejvíc radosti, přestože byla ze všech hledisek určitě ta nejkomplikovanější. A paradoxně jednou z nejrychleji zrealizovaných.

2.Myslíte si, že by toto ocenění mohlo inspirovat stavbu dalších sportovních staveb v Česku?

Určitě ano. Z mnoha českých měst, kde se už dlouho plánuje výstavba stadionu pro fotbal, se přijeli jejich zástupci i opakovaně na nově otevřený hradecký stadion podívat a dozvědět se, jak jsme postupovali. Každopádně je to inspirace pro jiná česká a moravská města, že i takto relativně velká stavba se dá vyprojektovat, povolit a postavit v celkem krátkém čase a za rozumné peníze, samozřejmě, pokud se to uchopí za ten správný konec.

3. Spolu s Patrikem Kotasem jste autorskou dvojicí architektů, která se podílí na přípravě nového územního plánu pro Hradec Králové, který chystá řadu změn. Ten by měl být dokončen v roce 2025. Na co se mohou obyvatelé Hradce těšit?

Nový územní plán Hradce Králové přinese zejména dlouho očekávané koridory důležitých dopravních staveb, které navazují na původní Gočárův radiálně okružní dopravní systém a které už město nutně potřebuje, aby si ulehčilo od tranzitní dopravy. Důraz klademe na polycentrický systém zástavby postavený na podpoře lokálních městských částí, tedy nikoli příměstských obytných satelitů. Dále se jedná o nové plochy pro bytovou a občanskou výstavbu s jasně definovanou urbanistickou strukturou a současně také o systém ochrany cenných přírodních a krajinných hodnot, které formují typický obraz Hradce Králové jako města na soutoku Labe a Orlice. Naším cílem samozřejmě je, aby město neztráceno obyvatele, ale naopak bylo příjemným místem pro život.

Děkujeme architektu Tomáši Vymetálkovi za jeho inspirativní odpovědi a sdílení pohledu na oceněnou stavbu.

Informace o soutěži Stavba roku:

Stavba roku 2024: Fotbalový stadion Hradec Králové – Malšovická aréna [online]. Stavbaroku.cz. Dostupné z: stavbaroku.cz .

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Viz popisky