Dva světy na jednom místě. Lázeňská hotelová budova v kontrastu s moderním wellness
Nenásilné a zcela symbolické spojení tradice a moderní architektury. To je přesně to, co charakterizuje známý luhačovický hotel, který si v minulosti oblíbili třeba Vlasta Burian, Adina Mandlová nebo Milan Kundera. Dnes návštěvníci kromě původní historické budovy se zachovanou prvorepublikovou atmosférou mohou využít i novou přístavbu reprezentující současnou generaci nejmodernějšího hotelnictví i lázeňství.
Malebné lázeňské město Luhačovice na pomezí Hanácka, Valašska a Slovácka patří samo o sobě k českým architektonickým zajímavostem. Těžko u nás totiž budete hledat jiné místo, kde se nenásilně snoubí tolik rozmanitých a zdánlivě nepropojitelných stylů jako právě tady. Kromě typického pozdně funkcionalistického komplexu kolonády, který je dílem brněnského architekta Oskara Pořísky, můžete obdivovat i další symbolické stavby jako například Jurkovičův dům ve stylu lidové secese s tradičním dřevěným hrázděním, kde je i více jak po sto letech patrná nesmazatelná stopa „básníka dřeva” architekta Dušana Jurkoviče. Do jeho pojetí lázní pak v roce 1909 zasáhl tehdejší mladý projektant Emil Králík, a to stavbou Domu Bedřicha Smetany, který je dnes nejen předním dílem geometrické secese s řadou originálních uměleckořemeslných prvků v interiéru. Tato architektonická symbióza ostatně zajistila areálu navržení na zápis do seznamu kulturního dědictví UNESCO. A právě mezi těmito stylově rozmanitými lázeňskými budovami najdete dvojici, která spojuje historii se současností. Řeč je o původní budově luxusního Spa & wellness hotelu Alexandria, která zastupuje architekturu třicátých let, a o nové přístavbě reprezentující moderní pojetí obrazu kosmopolitního prolínání stylů a kultur území, kterými na svých taženích prošel Alexandr Veliký.
S atmosférou první republiky
Dnešní koncept luhačovického hotelu Alexandria navazuje na více než osmdesátiletou tradici, kdy od slavnostního otevření v roce 1939 patřil ke klenotům lázeňských hotelů v republice a mezi střediska moderní společnosti. Svou noblesu a majestátnost si udržel dodnes. Velkou zásluhu na tom má architekt původních návrhů Alexandr Lozovský, jehož jméno hotel nese, a který budovu navrhl spolu s Rudolfem Hrabětem, ale také rozsáhlá citlivá rekonstrukce v letech 2008–2011. Jen ještě jedna otázka, než se zcela ponoříme do jeho architektury: Víte, jaký svatební dar dostala manželka architekta Lozovského? Určitě už tušíte, že to byl právě hotel Alexandria – zkrátka i svatebních darů je na vybranou.
Na nutnou rekonstrukci pak hotel Alexandria čekal už léta a Lázně Luhačovice ji pojaly velkoryse, ovšem s naprostou úctou k původním návrhům pro zachování zdejšího genia loci. „V rámci rekonstrukce, která je dílem architektů Marcela Turice, Libora Krištůfka a Vasila Soboty, byly například odborně zrestaurovány cenné prvky mobiliáře, světla a sanitární technika. Především ale byly provedeny rozsáhlé bourací práce a kompletní změna dispozice třech ubytovacích podlaží,” uvádí MUDr. Eduard Bláha, generální ředitel společnosti Lázně Luhačovice, a. s. Touto změnou také nově vzniklo 23 luxusních designově laděných pokojů, a stejně tak byly stylově adekvátní úpravy dvou podlaží společných prostor – klubu s tanečním parketem vyzdobeného fotografiemi prvorepublikových známých umělců, i francouzské restaurace, jejíž interiér zůstal i nadále plný neotřelé elegance, ať už jde o repasi původního nábytku, velkoformátové obrazy, mramorové obklady, křišťálové lustry, zrcadla, velkoplošné originální obrazy, pozlacené lunety nebo lustry a další interiérové doplňky potažené pravým zlatem. To vše má jen umocnit gurmánské zážitky návštěvníků této restaurace, jejíž kuchyňské zázemí je vybaveno tou nejlepší varnou technikou.
Střípky z historie: Kuchyně a víno zachránily hotel před výbuchem
Kvalitní kuchyně hotelu Alexandria nebyla pro hosty lákadlem pouze v minulosti, ale je jím i dnes. Vždyť ve své době zde často večeřeli král komiků Vlasta Burian, Adina Mandlová nebo Milan Kundera a celá řada dalších známých osobností... Vy si dnes vychutnáte například zdejší vyhlášený Chateaubriand, kávu z místní pražírny, nebo vyzkoušíte zážitkovou gastronomii v podobě šambrování koňaků či flambování přímo u vašeho stolu.
Ostatně na zážitky, byť ne tak docela příjemné, byla bohatá i celá historie hotelu. Věděli jste například, že během druhé světové války byl hotel Alexandria zabaven pro německé vojenské účely a 30. dubna 1945 byla dokonce ohrožena jeho existence? S blížícím se koncem války totiž němečtí vojáci dle rozkazu k demolici hotelu namontovali kolem jeho nosných sloupů nálože dynamitu, takže stačilo málo a hotel bychom dnes jen těžko obdivovali. Vše ovšem zachránil Vincenc Jančařík, tehdejší provozní Francouzské restaurace. Když přišla do hotelu skupina německých vojáků s jasným cílem, nabídl jim s pohotovou myslí, pro získání času, poslední tři litry červeného vína a spěchal za Obersturmbannführerem, který k němu během večerů v Alexandrii získal přátelský vztah. „Hovořili jsme například o sportu, řekl jsem mu, že jsem měl svou jedenáctku, ale že jsme měli dresy ušité z německé vlajky, která visela na hotelu Palace, to jsem neprozradil,” vzpomíná pan Jančařík v knize Svatební dar. Velitel poté osobně přijel do Alexandrie, rozkaz k demolici zrušil, a tak díky osobní odvaze zůstala zachována architektonická perla jednoho z nejmalebnějších českých lázeňských měst.
Písková, terakotová i černá
V hotelu Alexandria vás ovšem při bližším pohledu dost možná překvapí ještě jeden svět, který stojí za objevení. Jaký? Nová moderní přístavba s největším luhačovickým wellness centrem ve stylu starověkých římských lázní!
„Obě hotelové části spojuje přímé schodiště, které zdobí unikátní nástěnné dílo Stanislava Bittermanna. Jedná se o cyklus na sebe navazujících abstraktních obrazů na téma Život a pouť Alexandra Makedonského', které okouzlí jak v celku – existencí a vývojem dějové linky – tak i v detailu, tedy prací s barvou a strukturou,” uvádí ředitel Eduard Bláha.
Architektura nové části, skládající se z čtyřpatrové nadzemní části a dvou suterénních podlaží, je pak tvarově inspirována starověkými paláci, budova má tvar komolého jehlanu na obdélníkovém půdorysu. Na fasádě jsou použity kamenné obklady z černé žuly a žíhaného pískovce, které byly tradičními stavebními materiály od Egypta až po Makedonii. Také proto barevná škála interiérů nové budovy vychází ze základní trojkombinace barev používané starověkými kulturami: písková či zlatá, terakotová a černá, a samotné pokoje dotvářejí stylové detaily egyptské malby na papyrus nebo sošky božstev.
Co se potom týče samotného wellness centra, jeho vstupnímu prostoru vévodí recepční pult z mramoru přímo z Egypta, inspirovaný nálezem sarkofágu Ramsese III. Navíc si tady můžete odpočinout na pohodlných křeslech přímo u mořského akvária s pravými korály a sasankami. První podlaží balneoprovozu je zase inspirováno starořeckým motivem labyrintu, který symbolizoval životní pouť člověka od narození až k určitému životnímu cíli. „Počátek této pouti představuje hlavní vstup do wellness, hledání životního cíle je symbolizováno spletí chodeb, na které jsou navěšeny jako korálky na nit jednotlivé wellness zážitky – parní lázeň, bylinková lázeň, solná lázeň, laconium, orientální parní lázeň Rasul, finská sauna, ochlazovací sprchy a ledová studna, terapie různých forem, vůní a barev i privátní wellness,” vysvětluje ředitel Bláha, a ještě doplňuje: „Výhodou také je, že do hotelu je přiveden léčivý pramen, takže si hosté mohou vychutnat i cenné bonusy lázeňského zázemí – pramen totiž díky tomu můžeme využívat na uhličité koupele, které jsou jinak doménou pobytů léčebných. To potom plně koresponduje také s nabízenými komplexními službami, kdy například v rámci pobytu Medical wellness je možno využít také služeb lázeňského lékaře.”
Druhému podlaží wellness centra pak vévodí bazén s rozměry 16 × 8 metrů, s vodním zálivem a dvěma zlatými světélkující slunci na dně bazénu. Celý prostor je obložen krémovým a zlatavým travertinem a jeho výrazným prvkem je také prosklený panoramatický výtah s točitým schodištěm propojujícím obě podlaží, i travertinová kaskádovitá fontána.
Bublinky pod širým nebem
Na milovníky netradičních lázeňských zážitků čeká také nová relaxační zóna se dvěma vířivkami přímo pod širým nebem, které si hotel nadělil v loňském roce ke svým osmdesátým narozeninám. Vířivky inspirované plavbami Alexandra Velikého, a proto zabudované do pódia ve tvaru lodní přídě, dvě stínící plachty evokující plachty lodi, se kterými si pohrává vítr, výhled na jezírko s lekníny a na záhony s bambusy a levandulemi, i jedinečný panoramatický rozhled na vyhlášené lázeňské město.
Související články
- Nejen wellness v Sanatoriích Klimkovice u Ostravy
- Spojení eko a luxus jde dohromady. Povedlo se to na ostrově Santorini
- Ubytování připomínající domov