Architektura nové části, skládající se z čtyřpatrové nadzemní části a dvou suterénních podlaží, je tvarově inspirována starověkými paláci

Dva světy na jednom místě. Lázeňská hotelová budova v kontrastu s moderním wellness

Nenásilné a zcela symbolické spojení tradice a moderní architektury. To je přesně to, co charakterizuje známý luhačovický hotel, který si v minulosti oblíbili třeba Vlasta Burian, Adina Mandlová nebo Milan Kundera. Dnes návštěvníci kromě původní historické budovy se zachovanou prvorepublikovou atmosférou mohou využít i novou přístavbu reprezentující současnou generaci nejmodernějšího hotelnictví i lázeňství.

Malebné lázeňské město Luhačovice na pomezí Hanácka, Valašska a Slovácka patří samo o sobě k českým architektonickým zajímavostem. Těžko u nás totiž budete hledat jiné místo, kde se nenásilně snoubí tolik rozmanitých a zdánlivě nepropojitelných stylů jako právě tady. Kromě typického pozdně funkcionalistického komplexu kolonády, který je dílem brněnského architekta Oskara Pořísky, můžete obdivovat i další symbolické stavby jako například Jurkovičův dům ve stylu lidové secese s tradičním dřevěným hrázděním, kde je i více jak po sto letech patrná nesmazatelná stopa „básníka dřeva” architekta Dušana Jurkoviče. Do jeho pojetí lázní pak v roce 1909 zasáhl tehdejší mladý projektant Emil Králík, a to stavbou Domu Bedřicha Smetany, který je dnes nejen předním dílem geometrické secese s řadou originálních uměleckořemeslných prvků v interiéru. Tato architektonická symbióza ostatně zajistila areálu navržení na zápis do seznamu kulturního dědictví UNESCO. A právě mezi těmito stylově rozmanitými lázeňskými budovami najdete dvojici, která spojuje historii se současností. Řeč je o původní budově luxusního Spa & wellness hotelu Alexandria, která zastupuje architekturu třicátých let, a o nové přístavbě reprezentující moderní pojetí obrazu kosmopolitního prolínání stylů a kultur území, kterými na svých taženích prošel Alexandr Veliký.

S atmosférou první republiky

Dnešní koncept luhačovického hotelu Alexandria navazuje na více než osmdesátiletou tradici, kdy od slavnostního otevření v roce 1939 patřil ke klenotům lázeňských hotelů v republice a mezi střediska moderní společnosti. Svou noblesu a majestátnost si udržel dodnes. Velkou zásluhu na tom má architekt původních návrhů Alexandr Lozovský, jehož jméno hotel nese, a který budovu navrhl spolu s Rudolfem Hrabětem, ale také rozsáhlá citlivá rekonstrukce v letech 2008–2011. Jen ještě jedna otázka, než se zcela ponoříme do jeho architektury: Víte, jaký svatební dar dostala manželka architekta Lozovského? Určitě už tušíte, že to byl právě hotel Alexandria – zkrátka i svatebních darů je na vybranou.

Celý prostor wellness je obložen krémovým a zlatavým travertinem

Na nutnou rekonstrukci pak hotel Alexandria čekal už léta a Lázně Luhačovice ji pojaly velkoryse, ovšem s naprostou úctou k původním návrhům pro zachování zdejšího genia loci. „V rámci rekonstrukce, která je dílem architektů Marcela Turice, Libora Krištůfka a Vasila Soboty, byly například odborně zrestaurovány cenné prvky mobiliáře, světla a sanitární technika. Především ale byly provedeny rozsáhlé bourací práce a kompletní změna dispozice třech ubytovacích podlaží,” uvádí MUDr. Eduard Bláha, generální ředitel společnosti Lázně Luhačovice, a. s. Touto změnou také nově vzniklo 23 luxusních designově laděných pokojů, a stejně tak byly stylově adekvátní úpravy dvou podlaží společných prostor – klubu s tanečním parketem vyzdobeného fotografiemi prvorepublikových známých umělců, i francouzské restaurace, jejíž interiér zůstal i nadále plný neotřelé elegance, ať už jde o repasi původního nábytku, velkoformátové obrazy, mramorové obklady, křišťálové lustry, zrcadla, velkoplošné originální obrazy, pozlacené lunety nebo lustry a další interiérové doplňky potažené pravým zlatem. To vše má jen umocnit gurmánské zážitky návštěvníků této restaurace, jejíž kuchyňské zázemí je vybaveno tou nejlepší varnou technikou.

Na milovníky netradičních lázeňských zážitků čeká nová relaxační zóna se dvěma vířivkami přímo pod širým nebem

Střípky z historie: Kuchyně a víno zachránily hotel před výbuchem

Kvalitní kuchyně hotelu Alexandria nebyla pro hosty lákadlem pouze v minulosti, ale je jím i dnes. Vždyť ve své době zde často večeřeli král komiků Vlasta Burian, Adina Mandlová nebo Milan Kundera a celá řada dalších známých osobností... Vy si dnes vychutnáte například zdejší vyhlášený Chateaubriand, kávu z místní pražírny, nebo vyzkoušíte zážitkovou gastronomii v podobě šambrování koňaků či flambování přímo u vašeho stolu.

Ostatně na zážitky, byť ne tak docela příjemné, byla bohatá i celá historie hotelu. Věděli jste například, že během druhé světové války byl hotel Alexandria zabaven pro německé vojenské účely a 30. dubna 1945 byla dokonce ohrožena jeho existence? S blížícím se koncem války totiž němečtí vojáci dle rozkazu k demolici hotelu namontovali kolem jeho nosných sloupů nálože dynamitu, takže stačilo málo a hotel bychom dnes jen těžko obdivovali. Vše ovšem zachránil Vincenc Jančařík, tehdejší provozní Francouzské restaurace. Když přišla do hotelu skupina německých vojáků s jasným cílem, nabídl jim s pohotovou myslí, pro získání času, poslední tři litry červeného vína a spěchal za Obersturmbannführerem, který k němu během večerů v Alexandrii získal přátelský vztah. „Hovořili jsme například o sportu, řekl jsem mu, že jsem měl svou jedenáctku, ale že jsme měli dresy ušité z německé vlajky, která visela na hotelu Palace, to jsem neprozradil,” vzpomíná pan Jančařík v knize Svatební dar. Velitel poté osobně přijel do Alexandrie, rozkaz k demolici zrušil, a tak díky osobní odvaze zůstala zachována architektonická perla jednoho z nejmalebnějších českých lázeňských měst.

Interiér nočního klubu, kde je pro zachování atmosféry vyžadován příslušný dress code

Písková, terakotová i černá

V hotelu Alexandria vás ovšem při bližším pohledu dost možná překvapí ještě jeden svět, který stojí za objevení. Jaký? Nová moderní přístavba s největším luhačovickým wellness centrem ve stylu starověkých římských lázní!

Obě hotelové části spojuje přímé schodiště, které zdobí unikátní nástěnné dílo Stanislava Bittermanna. Jedná se o cyklus na sebe navazujících abstraktních obrazů na téma Život a pouť Alexandra Makedonského', které okouzlí jak v celku – existencí a vývojem dějové linky – tak i v detailu, tedy prací s barvou a strukturou,” uvádí ředitel Eduard Bláha.

Architektura nové části, skládající se z čtyřpatrové nadzemní části a dvou suterénních podlaží, je pak tvarově inspirována starověkými paláci, budova má tvar komolého jehlanu na obdélníkovém půdorysu. Na fasádě jsou použity kamenné obklady z černé žuly a žíhaného pískovce, které byly tradičními stavebními materiály od Egypta až po Makedonii. Také proto barevná škála interiérů nové budovy vychází ze základní trojkombinace barev používané starověkými kulturami: písková či zlatá, terakotová a černá, a samotné pokoje dotvářejí stylové detaily egyptské malby na papyrus nebo sošky božstev.

Mezi oblíbené wellness zážitky patří parní lázeň Rasul

Co se potom týče samotného wellness centra, jeho vstupnímu prostoru vévodí recepční pult z mramoru přímo z Egypta, inspirovaný nálezem sarkofágu Ramsese III. Navíc si tady můžete odpočinout na pohodlných křeslech přímo u mořského akvária s pravými korály a sasankami. První podlaží balneoprovozu je zase inspirováno starořeckým motivem labyrintu, který symbolizoval životní pouť člověka od narození až k určitému životnímu cíli. „Počátek této pouti představuje hlavní vstup do wellness, hledání životního cíle je symbolizováno spletí chodeb, na které jsou navěšeny jako korálky na nit jednotlivé wellness zážitky – parní lázeň, bylinková lázeň, solná lázeň, laconium, orientální parní lázeň Rasul, finská sauna, ochlazovací sprchy a ledová studna, terapie různých forem, vůní a barev i privátní wellness,” vysvětluje ředitel Bláha, a ještě doplňuje: „Výhodou také je, že do hotelu je přiveden léčivý pramen, takže si hosté mohou vychutnat i cenné bonusy lázeňského zázemí – pramen totiž díky tomu můžeme využívat na uhličité koupele, které jsou jinak doménou pobytů léčebných. To potom plně koresponduje také s nabízenými komplexními službami, kdy například v rámci pobytu Medical wellness je možno využít také služeb lázeňského lékaře.

Druhému podlaží wellness centra pak vévodí bazén s rozměry 16 × 8 metrů, s vodním zálivem a dvěma zlatými světélkující slunci na dně bazénu. Celý prostor je obložen krémovým a zlatavým travertinem a jeho výrazným prvkem je také prosklený panoramatický výtah s točitým schodištěm propojujícím obě podlaží, i travertinová kaskádovitá fontána.

Exteriér původní části hotelu Alexandria. Autory stavby jsou Alexandr Lozovský, jehož jméno hotel nese, a Rudolf Hrabě

Bublinky pod širým nebem

Na milovníky netradičních lázeňských zážitků čeká také nová relaxační zóna se dvěma vířivkami přímo pod širým nebem, které si hotel nadělil v loňském roce ke svým osmdesátým narozeninám. Vířivky inspirované plavbami Alexandra Velikého, a proto zabudované do pódia ve tvaru lodní přídě, dvě stínící plachty evokující plachty lodi, se kterými si pohrává vítr, výhled na jezírko s lekníny a na záhony s bambusy a levandulemi, i jedinečný panoramatický rozhled na vyhlášené lázeňské město.

Související články

Autor: Aneta Filipová
Foto: archiv Lázně Luhačovice, a. s.