Hliníková pergola pro každou zahradu
Ať už jste majiteli nové zahrady, nebo revitalizujete starší pozemek u domu, s velkou pravděpodobností stojíte před rozhodnutím, zda nad venkovním posezením vybudovat přístřešek. Obzvláště v období parného léta, které letos opět panuje, cítíme zvýšenou potřebu stínicích prvků. Nejpopulárnějším a nejjednodušším řešením je pergola, avšak nikoli dřevěná konstrukce z dob našich babiček, k jejímuž zbudování je zapotřebí spousta trpělivosti a času, ale prefabrikovaná, téměř bezúdržbová stavba, která bude zdobit zahradu několik desítek let a jejíž montáž zabere nanejvýš pár hodin.
Zapomeňte na rustikální, robustní a popínavkami porostlé pergoly let minulých a otevřete se novým možnostem. Současným trendem jsou minimalistické a adaptabilní konstrukce, které díky svým jemným tvarům a celkové nestrojenosti zapadnou téměř do každé zahrady. Jde tedy o prvek, jejž oceníte zejména tehdy, plánujete-li dělat ve venkovním prostoru změny bez pomoci architekta. Nehrozí s ním žádné narušení celistvosti vzhledu zahrady či její materiálové skladby. Nejen interiér rodinného domu, ale také zahrada by totiž měla být navrhována s citem a měla by obsahovat jen určité množství materiálů (návrháři zahrad doporučují volit maximálně tři – například kov, kámen a keramiku).
Materiál, jenž je pro svou pevnost, odolnost a vysokou nosnost v zahradách velmi oblíbený, je kov. Jako ideální, a to nejen z pohledu výrobce, ale i architektů a uživatelů, se jeví například povrchově upravené hliníkové pergoly, u nichž se není třeba obávat koroze ani napadení všelijakými škůdci či plísní. Hliník (Al) se vlivem své reaktivity vyskytuje v přírodě výhradně ve formě sloučenin (horninami tohoto typu jsou například bauxit, kryolit, korund či drahokamy jako rubín a safír). Jako čistý kov je velmi tvárný, snadno svařitelný, disponuje nízkou měrnou hmotností v kombinaci s nadprůměrnou pevností a tuhostí. Je bezúdržbový, vyžaduje jen občasné přetření hadříkem namočeným v teplé mýdlové vodě, poskytuje konstrukcím, které tvoří, velmi dlouhou životnost a výhodou je také jeho stoprocentní recyklovatelnost. Z toho vyplývá, což zatím není všeobecně známo, že jde o materiál s téměř nulovým negativním vlivem na životní prostředí, a nemusí se jej proto zříkat ani ekologicky smýšlející lidé.
Termoregulační schopnosti a variabilita
Konkrétním produktem, na němž vyjmenovaná pozitiva lépe představíme, je hliníková pergola ARTOSI, která zaujímá významnou pozici v sortimentu české společnosti ISOTRA. Od svého uvedení na trh v roce 2019 si získala velké množství fanoušků a její výrobce se může pochlubit nepřetržitou poptávkou. Subtilní hliníková konstrukce ARTOSI je mimo jiné označována jako bioklimatická, což značí její schopnost přizpůsobit se aktuálním světelným i povětrnostním podmínkám. Umožňuje to systém lamel, které tvoří střechu pergoly a jež lze naklápět pod úhlem v rozmezí 0 až 130 stupňů. Střechu je navíc možné rozdělit až na dvě vzájemně nezávislé sekce a část prostoru pod střechou tak ponechat osluněnou, zatímco jinou zastínit.
Masivní a přitom elegantní
Zásadní kvality konstrukce ARTOSI se odvíjejí hlavně od fyzikálních vlastností hliníku, z něhož je sestavena – je dostatečně robustní, avšak zároveň si zachovává křehký vizuální výraz. Ukotvena může být do obvodové zdi jakéhokoli domu nebo ji lze vybudovat jako zcela nezávislý objekt a k tomu účelu ji opatřit čtyřmi či více stojkami. Není se přitom potřeba obávat ani silného větru, kterému správně ukotvená pergola bez problému odolá. Před povětrnostními vlivy přitom může uživatele pergoly chránit i boční stínění, či dokonce posuvné rámové nebo bezrámové zasklení.
Boční clony ochrání před deštěm, větrem, hmyzem i vysokými teplotami
Pergolu lze v případě potřeby dokonce zcela uzavřít – boky je možné opatřit funkčními roletami typu screen. Ty jsou tvořeny velmi estetickou a pevnou tkaninou, která je díky svému složení (PVC, skelné vlákno a polyester) vysoce odolná vůči dešti, větru i mechanickému poškození. Vedle toho, že je užitečným stínicím prvkem v pergolách, je nezřídka aplikována i na vnější stranu oken. V obou případech je přitom uplatňována hlavní přednost screenů – jejich částečná světlopropustnost při současném zastínění vnitřních prostor. Souvisí s tím také schopnost těchto rolet zachovat výhled uživatelů domu či pergoly ven a zároveň zamezit pohledům zvenčí do interiéru. V neposlední řadě jsou screeny (nejen ty instalované v pergolách) efektivním nástrojem v boji proti hmyzu a v každém případě pomáhají vytvářet tepelnou pohodu v objektu. Mimo jiné patří k populárním fasádním a okenním doplňkům nízkoenergetických a pasivních staveb.
Téma: Isotra
Téma: sluneční architektura
Každá pergola, která opustí brány opavského výrobního závodu ISOTRA, je vyrobena přesně dle požadavků investora. Její velikost, barva, počet stojek, typ bočního stínění, nebo dokonce i LED osvětlení závisí pouze na nárocích budoucích uživatelů.