Foto: LEKSTOCK 3D

Jak pečovat o podlahy v domácnosti od A do Z

Podlahy v interiérech jsou takřka neustále vystavovány zátěži, a je proto nanejvýš vhodné zhotovit je z odolných materiálů, na nichž se hned tak neprojeví známky opotřebení. Důležitá je také průběžná péče o jejich nášlapnou vrstvu. Jak k údržbě přistupovat, aby krytina vydržela co nejdéle?

Dřevo

Jedním z nejvyhledávanějších podlahových materiálů je dřevo, které lze uplatnit v jakékoli místnosti. Pochází-li z exotické dřeviny, jako je například ipe, wenge, teak nebo jatoba, či z tuzemského tvrdého dubu, ořechu či akátu, lze ho dokonce aplikovat i do koupelen. V případě, že do vlhkých prostor přece jen zvolíte klasiku, například borovici či smrk, dbejte pak na její důkladnou povrchovou úpravu (lakem, voskem či olejem), která materiál ochrání před působením vody.

Také za provozu je nutné o podlahu pravidelně pečovat. Vedle standardního úklidu je potřeba zamezit kontaktu dřeva s chemikáliemi či okamžitě stírat z povrchu jakoukoli rozlitou tekutinu ještě předtím, než stihne překonat bariéru povrchového laku či oleje a vsákne se do dřeva, v němž by způsobovala až nenapravitelné škody.

Výhodou tohoto přírodního materiálu je rovněž jeho poměrně snadná renovace. Běžně opotřebované dřevěné povrchy postačí opatřit novým nátěrem, velmi staré a poškozené podlahy je předtím ještě potřeba zbrousit. K tomu určenou brusku (v kotoučovém nebo pásovém provedení), ruční krajovou brusku (k dobroušení špatně přístupných míst) i podlahářskou škrabku lze zapůjčit ve specializovaných půjčovnách. Po třífázovém broušení (postupně od nejhrubšího zrna P40, přes P60 až po nejjemnější zrno P100) lze podlahu také strojově vyleštit.

Foto: Luckeyman

Laminát

Vícevrstvé kompozitní podlahy, jejichž základem je nejčastěji dřevěná nosná deska typu HDF či MDF, na niž se aplikuje protitahová vrstva a následně nášlapná dezénová vrstva, jsou známy pod názvem laminátové. Pravidelným denním suchým čištěním i občasnou mokrou údržbou (s důkladně vyždímaným mopem) snadno udržujeme tyto plovoucí podlahy čisté a lesklé. Používáme přitom jen adekvátní čisticí prostředky a vyhýbáme se použití páry. Bereme také na vědomí, že laminátová podlaha se nesmí lakovat ani brousit. Laminát, až na některé vzácné výjimky (produkty ošetřené speciální voděodolnou technologií), není kvůli riziku nabobtnání vhodné pokládat do prostor vystavovaných vlhkosti, tedy do koupelen či kuchyní. „Vyhněte se používání abrazivních nebo agresivních čisticích prostředků, které poškozují vrchní vrstvu laminátu a způsobují ztrátu lesku. Jednou za čas natřete podlahu přípravkem určeným výhradně pro plovoucí laminátové podlahy. Zvýšíte tak jejich lesk a zajistíte povrchovou ochranu,“ dodává Richard Klička, odborník na stavebniny.

Foto: Soloviova Liudmyla

Korek

Korek je ryze přírodním materiálem vyrobeným z kůry, jejíž vzhled, stejně jako vzhled finálního výrobku z ní, je vždy originální. Jde o surovinu, jež disponuje nadprůměrnou pružností a je velmi trvanlivá. Populární je obzvláště jako krytina, pod níž je umístěn sálavý topný systém, přičemž nabízí také významný útlum kročejového hluku. Korkové podlahy jsou navíc mimořádně příjemné na dotyk bosé nohy a velmi trvanlivé. Jejich nevýhoda však tkví v náchylnosti na poškození. I tento materiál by proto neměl přicházet do styku s vodou (nebo jen na velmi krátkou dobu), která by mohla způsobit nabobtnání materiálu.

Ze zmíněných důvodů je před zahájením užívání vhodné opatřit korkovou podlahu náležitou úpravou, která však nepřekryje unikátní kresbu. Korkové dlaždice lze natřít polymerním roztokem, který je zapotřebí čas od času obnovovat. Z dalších možností se vedle vosku a oleje nabízí i nános několika vrstev laku, díky kterým bude podlaha sloužit po dlouhá léta. Dodejme, že také poškozenou korkovou podlahu lze v případě potřeby celoplošně přebrousit a opatřit zbrusu novou vrstvou laku či vosku.

Foto: andrea lehmkuhl

PVC

Podlahy z polyvinylchloridu jsou odolné vůči vodě a skvrnám. Jejich povrch může být také ošetřen speciálním přípravkem, který je učiní ještě odolnějšími a zároveň usnadní jejich čištění. Péče o tento typ podlah je navíc mimořádně jednoduchá a nevyžaduje žádné speciální postupy. Jen v případě, že disponují porézním povrchem, doporučuje se je před zahájením provozu navoskovat, čímž zamezíme pronikání vody do struktury krytiny a potenciálnímu popraskání. Krytiny s profilovaným nebo zrnitým povrchem je pak vhodné občas také ručně či mechanicky hloubkově vyčistit neutrálním detergentem a nylonovým kartáčem, následně vše setřít a vysušit hadrem.

Foto: Fran Antolini

Dlažba

Populárním podlahovým materiálem, využívaným zejména v kuchyních, předsíních a koupelnách, je bezpochyby i keramická dlažba. Výhodou současných a na trhu dostupných produktů z tohoto materiálu je jejich variabilita. Dostupné jsou dílce, jež imitují kámen, dřevo i beton, kachle mohou disponovat metalickým efektem či mramorovým vzorem, nemluvě o širokém spektru velikostního sortimentu. Keramika je ze své podstaty tvrdým, odolným materiálem a v případě pravidelné údržby i snadno čistitelná. Nejpostiženějšími místy přitom bývají spáry. Čištění usnadní případná impregnace dlažby, která výrazně omezuje zanášení povrchu. Nanáší se obvykle ve dvou tenkých vrstvách.

Zdroje:

https://www1.bona.com/globalassets/catalogassets/brozura_home_navod_na_renovaci_cz.pdf

https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/korek-ve-stavebnictvi

https://www.hornbach.cz/navody/tipy-jak-osetrit-a-obnovit-podlahy-vsech-materialu/

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Shutterstock