Na konečnou cenu za vytápění má vliv dodavatel energií, zdroj tepla i úroveň zateplení budovy. Kromě toho jsou ale důležitá i režimová opatření, jako je způsob větrání či údržba topného systému. Zdroj: RossHelen

Jak ušetřit za vytápění, aniž byste sahali hluboko do kapsy?

Teplota venku je kolem nuly a kdo doma nechce mrznout, otáčí ventil na radiátoru k maximu. Skokové zdražení energie ale velkému vytápění nepřeje. A protože výměnu oken, dveří či zateplení domu neprovedete na počkání, máme pro vás tipy na zajímavá režimová opatření. Díky zdánlivým maličkostem snížíte spotřebu energie, a přitom si užijete příjemného tepla.

Zimní období je tu a s ním i zvýšení nákladů za energii. Češi jsou známí tím, že vytápějí více, než je zvykem jinde. Přitom každý stupeň Celsia v interiéru navíc znamená cca šestiprocentní navýšení spotřeby energie. Po dobu nepřítomnosti osob tudíž doporučujeme místnost nevětrat a vytápět na nižší teplotu. Jinak větrat jen krátce a intenzivně, nestavět před radiátory nábytek; to jsou základní rady, jak ušetřit za vytápění. Jaké jsou ty další?

Pozor na zakryté radiátory

Začneme u nešvaru, kterého se dopouští mnoho českých domácností. Radiátory ani jiná otopná tělesa nikdy nezakrývejte záclonami, závěsy či jinými textiliemi. Nejen, že se tím snižuje jejich účinnost, ale v případě elektrického radiátoru by mohl vzniknout požár. Pamatujte, že čím lepší má váš radiátor výhled do místnosti, tím lépe a levněji ji vyhřeje. Malé zázraky dokáže i přestěhování nábytku. Jeho odsunutím od stěn místnost proteplíte z důvodu posílení prostorové (tzn. sálavé) složky sdílení tepla ve vyhřívaném prostoru.

Prádlo ani jiné textilie na radiátory nepatří. Jednak se tím snižuje jejich účinnost, jednak tak snižujete teplotu v celé místnosti, což může mít za následek rosení oken, až vznik plísní. Zdroj: Andrey_Popov

Radiátory pravidelně odvzdušňujte

Nezapomínejte ani na odvzdušňování radiátorů. Problém se zavzdušněnými radiátory je celkem častý a vzniká například při rychlém a nedokonalém napuštění otopné soustavy vodou při jejím uvedení do provozu nebo po opravě poškozených míst. Jde o to, že se přitom do trubek otopné soustavy dostanou vzduchové bubliny, které zpomalí nebo dokonce zastaví průtok teplonosné kapaliny otopnou soustavou. Zavzdušněné radiátory vytápějí nedostatečně, nebo dokonce vůbec. Často, ne ale vždy, to na sebe "prozradí" vydáváním hlasitých zvuků "probublávající" kapaliny. Situaci je vhodné řešit okamžitě [1].

Odborníci radí, že odvzdušňování by se mělo provádět vždy před zahájením topné sezóny, po všech opravách či rekonstrukcích a pak vždy podle potřeby, pokud by některý radiátor hřál méně nebo vůbec. Odvzdušnění lze řešit také pomocí automatických zařízení, které zavzdušnění samy odhalí a vyřeší. Zdroj: Yevhen Prozhyrko

Skvělým pomocníkem je termostat

S úsporou energie vám pomůže také chytře nastavený termostat, který by měl udržovat a temperovat dům po dobu vaší nepřítomnosti. Pokud máte ústřední topení, pořiďte si alespoň termostatické regulační ventily, které umožňují vytápět místnost na konstantní teplotu.

Termostatické ventily umožňují nastavení teploty v určitém rozmezí (zpravidla mezi 18 a 24 °C). Najděte si optimální teplotu, která vám přes den vyhovuje, a potom už nebudete muset do nastavení termostatického ventilu zasahovat. Za optimální teplotu v obytných prostorech se považuje 20 až 22 °C. V chodbách a málo navštěvovaných místnostech je ideální teplota 17 až 19 °C [1]. 

Přetápění prostor je špatné nejen pro peněženku, ale i pro zdraví. Trvalý pobyt v přetopeném prostoru je pro organismus trvalou zátěží, která organismus oslabuje (únava!) a může vést až onemocněním [2].  

Termostatický ventil si sám „hlídá“ stálou teplotu v místnosti plynulou regulací přítoku teplé vody do otopných těles. Zdroj: Panaceum Media

Zavírejte mezi místnostmi dveře

V úspoře tepla pomohou i zdánlivé maličkosti. Pamatujte, že čím větší je prostor máte, tím obtížněji se vytápí. Jestli topíte v obývacím pokoji a na něj navazuje předsíň a ložnice, kde držíte nižší teplotu, zavírejte mezi jednotlivými místnostmi dveře. Byla by škoda, kdyby vám teplo utíkalo do prostor, kde ho není tolik potřeba.

Větrejte krátce ale intenzivně

Větrat je nutné vždy, když hladina oxidu uhličitého překročí v místnosti 700 ppmv; při hladině 1200 ppmv a více jde už o prostředí škodící zdraví, které je nutné buď opustit nebo intenzivně vyvětrat. Běžně se doporučuje větrat minimálně dvakrát denně nejlépe průvanem a s okny otevřenými dokořán, což ale nezaručuje zdravotně nezbytnou hladinu 700 ppmv. V topném období by měla doba větrání činit zhruba 10 až 15 minut, při venkovních teplotách pod nulou cca 5 až 10 minut. To vše s dodatkem, že časy a intenzity větrání musí bezpečně zajistit nepřekročení oxidu uhličitého překročí v místnosti nad 700 ppmv.

Pokud větráte dlouhou dobu pootevřeným oknem (například na takzvanou ventilaci) a zároveň topíte, je vhodné během takového větrání vypnout topný systém [2].

Pokud musíte volit mezi zdravým vnitřním vzduchem do 700 ppmv a výdaji za vytápění, volte raději čerstvý vzduch.

Obzvlášť pak doporučujeme vybavit dům, byt či pobytové místnosti a ložnice čidlem oxidu uhličitého (CO2) a začít, nejlépe automaticky větrat vždy, když hladina toho plynu přesáhne úroveň 700 ppmv (vyšší úroveň už je zdravotně riziková). Tím uděláme především velkou službu pro zdraví.

Utěsněte okna a dveře

Věděli jste, že starými okny může unikat ven až polovina tepla? Režijně lze problém s netěsnými okny vyřešit pomocí termálních ochranných fólií či instalací kvalitního těsnění. Únik tepla okny můžete také přibrzdit instalací těžkých závěsů či kvalitních žaluzií, které na noc zatáhnete. Dlouhodobým řešením jsou ale nová termoizolační okna [3] v kombinací s kvalitním větráním s rekuperací tepla.

Utěsněte okna a dveře – pro začátek postačí samolepicí těsnicí pásky. Vchodové dveře lze zaizolovat i díky vyššímu prahu s těsněním. Zdroj: New Africa

Pomůže i bytový design

A na závěr tu máme pár designových triků. Účinnost topení totiž můžete zvýšit také drobnými úpravami interiéru. Splývavé záclony, kvalitní vlněné koberce či garnýže se závoji podél celé stěny – to vše může sloužit jako nenápadná a přitom funkční forma tepelné izolace. Do bitvy o teplo můžete zapojit i různé druhy materiálů a barevných odstínů – obklopte se doma přirozeně hřejivými barvami, jako je oranžová, žlutá či červená. Psychologické teplo dodá prostoru i osvětlení v teplých žlutých odstínech.

Vhodně zvolený bytový textil odruší chlad vycházející ze stěn, ten pocitový i skutečný. Zdroj: New Africa

Zdroje:

[1]   40 tipů jak šetřit energii i vlastní peněženku. Greenpeace Česká republika [online]. Dostupné online

[2]   DANKO, Vladimír. Jak správně topit. [online]. Dostupné online

[3]  Starými okny může z domácnosti unikat až polovina tepla. Stavebnictvi3000 [online]. 2021. Dostupné online

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock