Jeden materiál, nekonečno možností
Keramika je jedním z nejstarších materiálů vyrobených člověkem. Díky prakticky nulové absorpci vody a dalším vlastnostem, jako jsou odolnost, trvanlivost a snadná udržovatelnost, je vhodná pro výrobu toalet a koupelnového vybavení.
Pro vytvoření jednoho kusu koupelnové keramiky je zapotřebí několika kroků. Základní suroviny se nejprve slučují, homogenizují a čistí. Vznikne tak šlika, tekutá hmota, která se nalévá do sádrových forem nebo se tvaruje pomocí speciálního procesu lití vyvinutého společností Laufen. Následuje sušení a vyjmutí z formy. Vysušené odlitky se glazují a poté vypalují v peci při teplotě až 1240 °C. Tato teplota zajištuje výsledným produktům vysokou kvalitu, tvrdost a trvanlivost. Díky hladkému povrchu je sanitární keramika snadno udržovatelná, navíc odolá i silným čisticím prostředkům s obsahem kyselin nebo chloru. Současně splňuje ty nejvyšší hygienické požadavky a je jediným schváleným materiálem pro výrobu klozetů a urinálů. Keramiku lze navíc stoprocentně recyklovat a ve formě drceného prášku znovu použít například při výrobě nových produktů.
SaphirKeramik, revoluční tenkostěnná keramika
Značka Laufen nyní přišla se čtvrtou generací materiálu SaphirKeramik, jež představuje zcela nové možnosti a tvůrcům poskytuje téměř neomezený kreativní prostor. Jde o ten kostěnnou keramiku, která je jednou z nejpůsobivějších koupelnových inovací posledních let a revolučním výsledkem několikaletého výzkumu. Je dvakrát pevnější, ekologičtější a tenčí než běžná keramika. Jedinečná receptura dává nové SaphirKeramik nebývalé vlastnosti, poloměry hran tak mohou měřit pouhé dva až tři milimetry (současné moderní technologie dosud nabízely možnost sedmi až osmi milimetrů).
Tento nový typ keramiky je o poznání tvrdší a má vyšší pevnost v ohybu. Společnost Laufen proto dokáže vyrábět tenčí keramické objekty, což snižuje hmotnost produktů a také spotřebu surovin a energie. Po zdokonalení průmyslového procesu výroby SaphirKeramik je švýcarská společnost schopna nabídnout nová vylepšení pro umyvadla – například dvojité umyvadlo ve velikosti jednoduchého, umyvadla se zabudovaným vodním přepadem nebo volně stojící umyvadla. Vznikají tak nové nápady, které jsou s použitím běžné keramiky nerealizovatelné – například zcela nová kolekce The New Classic od designéra Marcela Wanderse, strukturovaná série Sonar od autorky Patricie Urquioly nebo kolekce VAL Konstantina Grcice.
Koupelny v Čechách i na Moravě
Keramická tradice značek Laufen a Jika je k vidění nejen v domácnostech, ale i ve veřejných prostorech. Nejznámější místo, kde můžete objevit keramiku z tradiční znojemské keramičky, je brněnská vila Tugendhat.
Přestože původní vybavení nebylo k dispozici, podařilo se keramičce podle fotografií z německých archivů a soukromých sbírek vytvořit jeho přesné repliky, a to včetně glazury, kterou kvůli specifickému dobovému odstínu nebylo jednoduché napodobit. Dále stojí za zmínku železniční stanice Nižbor, kde lze přespat ve služebním vagonu z roku 1948 s nejmenší koupelnou Jika ve střední Evropě nebo navštívit nádražní restauraci, již vybudoval Tomáš Hanák na místě chátrajícího železničního skladu z roku 1876.
Opomenout nelze ani Znojmo – město, kde před více než 140 lety značka Jika vznikla. Její keramikou a keramikou Laufen byly vybaveny například wellness prostory v Premium hotelu Znojmo. Druhá keramička Jika leží v historickém městě Bechyně v jižních Čechách, které je proslulé lázněmi a krásnou okolní přírodou. Ubytovat se lze ve vile Elektra z roku 1911, jež byla po náročné rekonstrukci vybavena replikami podle původních předloh, a to včetně koupelnového vybavení, které zajistila právě značka Jika. Tu lze vidět i na zrekonstruovaných sociálních zařízeních pražského letiště. V blízkosti náměstí I. P. Pavlova v Praze můžete zavítat do showroomu Prague Gallery – Art of Bathrooms, kde si lze prohlédnout nejen nejnovější kolekci české značky Jika, ale i nové designové kousky značek Laufen a Roca. Navíc se zde každý měsíc konají výstavy současných umělců, a to zcela zdarma.