Moderní technologie ve stavebnictví aneb úspory energie v praxi
Ekologie a ekonomické úspory jdou ruku v ruce. Moderní technologie se zaměřují nejenom na minimalizaci vlivu na životní prostředí, ale také na snižování provozních nákladů. Nižší spotřeba energie znamená nižší účty za elektřinu a také úsporu zdrojů potřebných k její výrobě.
V současné architektuře a stavebnictví má ekologie obrovský význam, což potvrzuje rostoucí počet staveb s ekologickými certifikáty. Architekti, projektanti, investoři, dodavatelé a uživatelé stále častěji uplatňují zásady udržitelného rozvoje a již ve fázi zpracování projektu navrhují použití technologií snižujících spotřebu energie.
Stavební materiály s vysokými tepelněizolačními parametry
Tepelná izolace je klíčem k udržení požadované teploty v budově, což zajišťuje komfort a snižuje spotřebu energie na vytápění a chlazení. Energeticky úsporná hliníková okna a dveře zajišťují nejenom tepelnou, ale i zvukovou izolaci, těsnost a dlouhou životnost konstrukcí. V ekologickém stavebnictví hraje klíčovou roli použití materiálů s vysokými izolačními parametry. Společnost Aluprof, přední výrobce hliníkových otvorových výplní, má ve svém produktovém portfoliu řadu řešení, jejichž použití efektivně snižuje náklady na spotřebu energie v budově. Jsou to mimo jiné:
SkyRoll – nové sluneční clony typu screen od ALUPROF
Rok 2021 je pro ALUPROF časem novinek. Na trh byl uveden dlouho očekávaný systém slunečních clon SkyRoll –moderní řešení, technicky promyšlené do nejmenších detailů.
Hliníková okna a dveře s tepelnou izolací v systému MB-79N, splňující přísné požadavky na izolaci. Tento systém je používán u různých konstrukcí, např. oken, venkovních dveří a prosklených ploch. V nabídce jsou dostupné varianty s různými druhy těsnění a izolačními prvky, které zajišťují vynikající tepelnou izolaci.
Okna a dveře v hliníkovém systému MB-86N s vysokou úrovní tepelné izolace a těsnosti, které je dosaženo použitím inovativních tepelněizolačních prvků. Vyznačují se pevnými a tuhými profily, což umožňuje realizovat konstrukce velmi velkých rozměrů.
Hliníková okna a dveře pro pasivní stavby v systému MB-104 PASSIVE. Mají certifikát institutu pro pasivní stavby Passive House Institute Darmstadt a nabízejí vynikající zvukovou izolaci, vodotěsnost a vzduchotěsnost.
Lehké hliníkové fasády v systému MB-SR50N HI+, které v sobě spojují estetický vzhled a energetickou úspornost s vysokou tepelnou izolací, jsou určeny k realizaci předsazených fasád, střech, světlíků a dalších prostorových konstrukcí. U těchto výrobků je použito LDPE těsnění, které zajišťuje velmi dobrou tepelnou izolaci Uf od 0,7 W/(m2·K)a usnadňuje montáž fasády.
Obnovitelné zdroje energie a smart home
Moderní stavby stále častěji využívají obnovitelné zdroje energie, jako jsou fotovoltaické panely, větrné turbíny nebo geotermální systémy. Díky těmto technologiím může budova vyrábět vlastní elektřinu nebo teplo, a tím významně snížit svou spotřebu energie dodávané z vnějších zdrojů.
Chytré systémy řízení budov pak umožňují automaticky dálkově ovládat domácí spotřebiče a vybavení; například regulovat teplotu v jednotlivých místnostech nebo ovládat osvětlení, čímž pomáhají dosáhnout výrazných úspor energie.
Nejvyšší dřevěná budova na světě vyroste ve Švédsku. Bude sestavena z ALUPROF
Dřevohliníková budova, která má čítat 20 pater, se po svém dokončení stane nejvyšší světovou budovou svého druhu. Objekt navržený architekty z kanceláře White Arkitekter je…
Zelené střechy, fasády a zachytávání dešťové vody
U moderních úsporných budov jsou používány systémy určené k záchytu dešťové vody – podzemní retenční nádrže a malé vodní plochy. Stále častěji je používána zeleň na střechách a fasádách budov. Vrstva zeleně přítomná na budově vytváří stín a pohlcuje sluneční záření, což zlepšuje tepelnou pohodu lidí uvnitř a snižuje potřebu chlazení. Tímto způsobem se zvětšuje také plocha vegetace, jež vyrábí kyslík a váže škodlivý polétavý prach a oxid uhličitý vyskytující se ve vzduchu.
Let's build a better future
Ekologické budovy nabízejí svým uživatelům větší harmonii s přírodou, ekonomické úspory a jsou v souladu s aktuálními ekologickým trendy. A to je velmi důležité pro dosažení společného cíle všech států Evropské unie do roku 2050, jimž je klimatická neutralita.