Moderní tepelná čerpadla lidi rozmazlují. Jsou efektivní a v létě umí i chladit
Skutečnost, že tepelná čerpadla se stala oblíbeným zdrojem tepla, už dneska nikoho nepřekvapí. A neplatí to jenom u novostaveb, ale i u rekonstruovaných bytových domů a rodinných domků. Stále žádanější jsou však pokročilé technologie, které se starají o komfort domácností. Příkladem je možnost chlazení vzduchu nebo přichlazování topné soustavy.
Každý rok se v Evropě instaluje více než 1,3 milionu tepelných čerpadel, v Česku jich je v provozu už přes 130 tisíc. Oblibu u zákazníků si získala čistým a extrémně levným provozem, díky čemuž se stala standardním zdrojem tepla, stejně jako byly dříve plynové kotle.
Německá firma STIEBEL ELTRON přišla na trh s tepelnými čerpadly pro rodinné domy v roce 1976 a byla jedním z prvních na světě. Její dnešní tepelná čerpadla vzduch–voda řad HPA-O 7 / 10 / 13 C Premium, HPA-O 4 / 6 / 8 CS Plus, WPL 09 / 17 ICS / IKCS classic, WPL 13 / 18 / 24 E a WPL 13 / 18 / 24 cool i WPL 19, 24, 47 a 57 nebo tepelná čerpadla země–voda WPF 04 až 16, WPC 04 až 13, obě řady též v provedení cool pro letní chlazení a také kombinované ventilační jednotky LWZ 5/8 Premium na bázi tepelného čerpadla vzduch–voda s funkcí chlazení, dávají široký výběr možností. Můžeme si vybrat, chceme-li provedení vnitřní, kdy se tepelné čerpadlo vzduch–voda postaví do technické místnosti a na fasádě jsou pouze dvě vzduchové mřížky, nebo venkovní, kdy je stroj postaven na zahradě. Obě provedení mají své výhody: vnitřní pohledově neruší, u venkovního se nemusíme starat o přívod vzduchu.
Levný a komfortní provoz
Například přístroje systému vzduch–voda STIEBEL ELTRON, které představují špičku v oboru, mají účinnost vyjádřenou sezónním topným faktorem (SCOP) 4–5, což znamená, že maximálně 25 % tepla pro dům nakoupíme ve formě elektřiny a zbývajících 75 % získáme zdarma z venkovního vzduchu.
Stejně tak dneska už nikoho netrápí hluk. Moderní čerpadla musí splňovat nařízení vlády o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací. „Pro vnitřek domu platí limit čtyřicet decibelů ve dne a třicet decibelů v noci,” připomíná David Šafránek, odborník firmy na tepelná čerpadla s tím, že podle zákona nesmí být dva metry od fasády sousedů hluk vyšší než padesát decibelů přes den a v noci ještě o deset decibelů méně. Tepelná čerpadla STIEBEL ELTRON jsou však hlučná přibližně jen jako lednička, tedy o několik řádů méně, než vyžadují předpisy.
Chytré technologie umí i chladit
Obliba tepelných čerpadel roste i díky pokročilým adaptivním regulacím, které se starají o komfort domácností. Přichlazování topnou soustavou je čím dál žádanější. V kombinaci s chytrými termostaty umí regulátor vyhodnotit teplotu i relativní vlhkost a tedy i přesný aktuální rosný bod. Při chlazení plochami navíc nedochází k nepříjemnému proudění studeného vzduchu v místnosti.
U objektů s celoplošným (podlahovým, stěnovým či stropním) kapalinovým vytápěním dostáváme výkonné komfortní chlazení bez nutnosti pravidelného čištění vzduchových filtrů a bez hlukové zátěže obvyklé u nástěnných klimatizačních systémů, kde se navíc musí řešit odvod kondenzátu z každé nástěnné jednotky.
Bez obav můžeme také ochlazovat běžné radiátory – a to zhruba na 18 °C bez sebemenšího náznaku vzdušné kondenzace na površích topných, nyní chladících těles – čímž dochází ke snižování vnitřní teploty interiéru. Chladící „výkon”, v případě využití topných těles však většinou není tak velký jako z klimatizace. Jeho síla ale spočívá v už zmiňované naprosté bezhlučnosti a nízké ceně. Navíc je dobré si uvědomit, že ochladit interiér o více než 8 °C oproti venkovní teplotě není příliš zdravé.
Systémová řada LWZ
Zajímavou možnost pro domy s řízenou ventilací nabízejí systémová řešení LWZ 5 Premium a LWZ 8 Premium. Oba přístroje totiž zajišťují řízenou ventilaci s rekuperací tepla, která je však dvoustupňová, a to za účasti tepelného čerpadla vzduch/voda. Zároveň dům vytápí, připravují teplou vodu a v létě dům chladí. Vedle toho, že modely LWZ 5 Premium a LWZ 8 Premium využívají teplo z odcházejícího vzduchu, mohou též pracovat s termickými a fotovoltaickými (FV) kolektory.
Přečtěte si také
- Spousta čerstvého vzduchu pro velké prostory
- Čerstvý vzduch v interiéru jako základ zdravého života
- Příjemně doma v létě i v zimě? Řešením je řízené větrání s rekuperací tepla
- Hlučnost venkovních jednotek tepelných čerpadel
- Navigační systém Galileo bude mít administrativní centrum v Praze
- Vytápění, které v létě chladí