Na špičce Špičáku
Rozhledna umístěná na vrcholu Malého Špičáku u Tanvaldu má svou formou odkazovat ke sportovní historii místa a abstraktnímu charakteru zástavby ve zdejší krajině.
Realizace objektů v krajině je samostatná architektonická disciplína. Staví se na pozadí hustých lesů, mlhy, mraků a kopců. Pracujete s měřítkem mravenců, ale i celých krajin a jediný opravdový a trvalý kontext je hvězdné nebe.
Vyhlídka Špička je součástí cyklu pěti rozhleden a vyhlídek, které její autoři (studio Mjölk architekti) za posledních deset let realizovali. Jejím prostřednictvím se uzavřela dekáda zkoumání staveb ve volné krajině, jednoho z témat studia. Různorodost jednotlivých konceptů vychází z odlišného přístupu k jednotlivým místům a dělá z celé série přehlídku opodstatněných architektonických forem, které vždy stojí na pečlivé analýze místa.
Vyhlídka stojí na vrcholové skále Malého Špičáku a shlíží do údolí soutoku Desné a Kamenice. Na tomto místě dříve začínala Tanvaldská bobová dráha, svého času významný bod sportovního nasazení, jejíž pozůstatky ve svahu Malého Špičáku naznačují tehdejší trasu. Svým způsobem je Špička tedy i poctou regionálním hrdinům v uplých kombinézách, kteří se na nablýskaných bobech neohroženě řítili do prudkých zatáček v touze useknout ze svého času každou další sekundu.
Rozhledny Česka, které stojí za návštěvu i v zimě
Zima už se přihlásila o slovo a venku leckde poletuje sníh. Byla by tedy velká škoda, kdybyste na často až na pohádkově zasněženou krajinu koukali jen z okna. Vydejte se na ty…
Cílem návrhu bylo vytvořit drobnou, ale výraznou architekturu. Stavbu jemnou a neuchopitelnou jako kapka rosy, která se sotva dotýká skály. Vyhlídka má tři tenké ocelové nohy a lesklý břich, ve kterém se zrcadlí žula, stromy, lidé a nebe. Vyhlídková plošina, přístupná po žebříku, otevírá výhled na Tanvald a okolní hory. Zrcadlený obraz na zakřiveném povrchu pod je deformovaný, barvy a odlesky se kroutí a mísí. Zážitek z pohledu na stavbu tak nikdy není stejný. Obrazy okamžiku protékají očima návštěvníka jako řeky nekonečné pomíjivosti.
Použité materiály
- Ocel: vnitřní konstrukce, sloupy, zábradlí, žebříky
- Sklolaminát potažený reflexní folií: spodní pohledová část plošiny
O projektu
- Návrh: Mjölk architekti (Jan Vondrák a Jan Mach)
- Projekt: Pavlína Mullerová a Michal Hejzlar
- Investor: Město Tanvald
- Místo: Malý Špičák, Tanvald
- Rok dokončení: 2020
- Zastavěná plocha: 14,5 m2
- Užitná plocha: 14 m2
- Náklady: 4 miliony Kč
Téma: Rozhledny
Fotogalerie
1) redakčně upraveno