Obklady a dlažba: mozaika na výsluní
Malé geometrické tvary, pro které se vžil název mozaika, lidé využívají už více než pět tisíc let. Zachovaly se i mnohé její starověké exempláře, které lze shlédnout například v Indii, Řecku či na území historické Persie – v dnešním Íránu. Dnes mozaikami dekorujeme převážně interiéry, ale lze je použít i v exteriéru, třeba jako obklad bazénu nebo dlažbu na terase.
Mozaika se vyrábí z nejrůznějších materiálů, od těch nejobyčejnějších až po ty luxusní. Místnosti vždy dodá punc výjimečnosti, přičemž lze s ní obložit jakýkoli prostorový prvek. Vyjímat se mozaika bude i na okraji plochy tvořené klasickými kachlíky, kde v podobě ozdobného pruhu převezme úlohu páskového obkladu nazývaného jako listela. Dostupná je také takzvaná mikromozaika (1 x 1 centimetrů), z níž je možné vytvořit například portrét. V koupelnovém nebo kuchyňském sortimentu se pak nejčastěji setkáváme s tradičními formáty mozaiky – se čtverci o rozměrech 2,3 x 2,3 centimetrů přes velikosti 4,9 x 4,9 centimetrů až po rozměr 10 x 10 centimetrů.
Využití
Obklad mozaikou lze aplikovat i na oblé plochy, používá se na stěny a podlahy v interiéru i ve venkovních prostorech. Z povrchových úprav jde povětšinou o glazuru, lesk či mat. Z materiálů je nejběžnější mozaika skleněná, keramická či kameninová. Je k dostání v kompletní barevné škále, takže neexistuje obklad, k němuž by se nenašla vhodná mozaika stejného odstínu.
Oblíbená je rovněž mozaika z přírodního kamene, který perfektně akumuluje tepelnou energii, a je proto ideálním materiálem k vydláždění prostor s podlahovým topným systémem. V případě využití kamene, jehož tvary se vyznačují nepravidelností, se lze navíc vždy spolehnout na naprosto unikátní výsledek. Vedle luxusního mramoru, žuly a travertinu lze přitom zvolit i obyčejné oblázky. Vyšší cena kamene je přitom vyvážena perfektním vzhledem, na dotyk příjemným povrchem a přepychovostí materiálu.
Téma: stavba a údržba svépomocí
Zajímavou variantou jsou taktéž kovové mozaiky, jež zušlechtí každý moderní interiér a dodají mu mírně futuristický nádech. Zpravidla jsou vyráběny z nerezu, přesto je však doporučováno instalovat je spíše v prostorech, které nejsou vystavovány vlhkosti. Kovové mozaiky vytvoří na stěnách obrazce plné efektů, jednotlivé komponenty jsou totiž k dispozici nejen jako tradiční čtverce, ale též ve tvaru pláství či obdélníků. Efektní jsou také hliníkové obklady s kartáčovaným povrchem stříbrné barvy, ještě silnější dojem vyvolává v některých interiérech mozaika kombinující zlatou a černou barvu.
Vyrábějí se i mozaiky ze skleněných a kamenných dílců, které po svém sestavení vypadají jako dřevo, je také možné zakoupit kombinované mozaiky s komponenty různých materiálů.
Instalace
Mozaiky se pro usnadnění montáže prodávají na arších podlepených na rubové straně papírovou sítí. Výrobci obkladů našli také fintu na usnadnění práce s dlaždicemi, které se jen tváří jako mozaika. Fungují jako tabulka čokolády, i zde lze jednotlivé části snadno odlomit. Vyspárováním po dokončení obkládání vzniká dojem celistvé mozaikové plochy, a přitom je cena takové „mozaiky“ výrazně nižší. Současné interiéry i exteriéry ale využívají ve valné většině strojově vytvářené mozaiky, které se staly evergreenem nejen našich koupelen a kuchyní.
Téma: Interiér
Mozaiky jsou většinou dodávány jako lepence ve formátu 30 x 30 cm. Díky výrobcem vytvořené přesné struktuře spár tyto lepence eliminují i případné nerovnosti průběhu spár, které by v opačném případě nepříjemně vynikly. Dělení lepence na menší díly je jednoduché a postačí k tomu hobby nůž nebo nůžky. Při přípravě podkladu je výhodné mít na paměti, že je možné pokládat pouze celé díly mozaiky. Řezání prvků (kostiček) je poměrně náročné a vyžaduje velkou trpělivost. V případě malých formátů 2,3 x 2,3 cm platí pravidlo, že nelze oddělit část menší než polovina kostičky.
Proplétaná mozaika kombinuje obdélníčky 2,3 x 7,3 cm s klasickým formátem drobné kostky 2,3 x 2,3 cm a díky kontrastu metalických efektů a lesklých glazur vzniká nový 3D efekt. V souvislosti s kombinováním podlouhlého formátu se čtvercovým vyžaduje práce s pletencem odlišný způsob kladení.
Pletencová mozaika je vhodná k použití zejména v rovných plochách, díky podlouhlým segmentům není vhodná pro zaoblení pod velkým úhlem.
Náročnost
Pro lepení mozaiky je ideální použít flexibilní bílé lepidlo určené přímo na mozaiky. Prolínající se bílé lepidlo tak v drobné mozaice při spárování nezkreslí odstín používané spárovací hmoty.
Spárování mozaiky hraje důležitou roli, protože kvalitní spárovací hmota vytváří pevnou kostru a podílí se na trvanlivosti lepeného spoje. Správnou volbu spárovací hmoty ovlivňuje i prostředí, ve kterém je mozaika umístěna.
Koupelny i kuchyně jsou místy, kde často pracujeme s různými agresivními čistícími prostředky, které mohou spáry porušit či znečistit. Z tohoto důvodu je vhodné používat spárovací hmoty se zvýšenou odpudivostí vody. Je třeba mít na zřeteli, že výrazné barvy spár zcela mění charakter celého keramického výrobku. Výrobci proto doporučují používání neutrální bílé, béžové nebo šedé spárovací hmoty.
Co dokáže mozaika v koupelně?
Pokud právě zařizujete novou koupelnu, či rekonstruujete tu dosavadní, zbystřete! Máme pro vás tip na nestárnoucí koupelnový trend – mozaikový obklad. Jedná se o nápaditou, a…
Naplánujte si práci s mozaikovými obklady tak, aby se kladly až nakonec. Prostor vymezíme velkoplošnými obklady. Ideální je, pokud zvolíte šířku mezery podle velikosti mozaikového obkladu. Mozaikové obklady nejsou obvykle tak silné jako stěnové obklady, a proto musíte do vynechaného prostoru zabudovat podkladovou vrstvu, která vyrovná rozdíly ve výškách. Jako podkladová vrstva se hodí například stavební deska.
1) Zdroj: Hornbach, redakčně upraveno