Plot Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě s 16 panely zobrazujícími polské stavby moderní architektury.

Pozvánka k dvaceti letům využitých příležitostí

To je název souboru šestnácti panelů na plotě Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě. Zobrazují některé stavby moderní architektury, které byly postaveny v období dvaceti let, kdy je Polsko členem Evropské unie.

Současné Polsko je zemí zaslíbenou pro moderní architekturu. Nové stavby a veřejná prostranství mění tváře polských měst. Nové galerie, filharmonie či muzea okouzlují svým moderním designem. Zvou tak ke střetnutí s kulturou a historií hosty z celého světa. Není problém se k nim dostat díky tisícům kilometrů nových kvalitních dálnic, rychlostních silnic, letištím, železničním i autobusovým nádražím. Toto je pozvánka do Polska, které využilo dvě desetiletí svého členství v Evropské unii jako příležitost pro svůj rozvoj.

My jsme z celkového počtu fotografií na zmíněných panelech vybrali podle nás osm nejzajímavějších. První zachycuje Národní stadion. Jde o nepřehlédnutelný multifunkční stadion s uzavíratelnou střechou a 58 580 míst k sezení. Postavený v letech 2008 až 2011 pro fotbalový šapionát Euro 2012.

Muzeum historie Polska je druhý záběr. V roce 2023 byla v komplexu varšavské citadely otevřena tato čtyřpatrová stavba s kompletní muzejní infrastrukturou a expoziční plochou větší než 44 000 m2. Reliéfy na fasádě připomínají vybrané architektonické symboly z historie Polska.

Kulturně kongresové centrum Jordanki v Toruni. Třetí panel představuje moderní stavbu v sousedství historického jádra města Toruň. Vznikla v letech 2011 až 2015, podle návrhu španělského architekta Fernanda Menise. Centrum se skládá ze čtyř modulů s hudebními a kongresovými sály v jednom podzemním a čtyřech nadzemních podlaží. Neobvyklé je užití formy picado, čili mixu betonu a dalších stavebních materiálů.

Další v pořadí je multifunkční objekt v centru Bialsko Bialé. Spojuje kulturní a kancelářskou funkci. Kromě koncertního respektive kongresového sálu se zde nachází vysoce kvalitní nahrávací studio. Moderní technologický systém Integrál řeší možnosti ovládání konferenčních a kancelářských prostor včetně obsluhy volných míst na parkovišti.

Znalci a milovníci umění a dědictví slavného divadelního režiséra Tadeusze Kantora dlouho čekali na stavbu, která by připomínala jeho dílo. Stalo se tak v roce 2014, kdy byla v Krakově uvedena moderní budova, spojená s historickou elektrárnou. Je zachycena na pátém snímku.

Multimediální muzeum popisující a vysvětlující kapitoly polské historie je na šestém záběru. V letech 2011 až 2014 tak byla realizován projekt belgické firmy Tempora, s elektrickou prosklenou lávkou.

Hlavní nádraží v Lodži je další námi sledovaný objekt. V letech 2011 až 2016 došlo k přestavbě původního podle návrhu polsko-italského konsorcia. V třípatrově stavbě se nachází 24 eskalátorů, 17 výtahů, v hloubce 16 metrů pod zemí.

Autobusové nádraží v Lublinu je naší poslední sledovanou budovou. V roce 2024 bylo spuštěno do provozu toto třípatrové multifunkční autobusové nádraží. Kromě atraktivního designu si tato unikátní stavba zakládá na energetické efektivitě s fotovolatickými panely a retenční nádrží dovolující užití dešťové vody.

Připomínáme, že tato představení polských úspěchů nejen v odvětví stavebnictví a historie, prostřednictvím zobrazení na panelech, je pravidelnou celoroční upoutávkou pro kolemjdoucí a zejména pro ty, kteří se chystají navštívit naše severní sousedy a přátele. I pro tento počin Generálního konzulátu Polské republiky roste počet spokojených českých, moravských i slezských turistů, výletníků, rekreantů.

Autor: Mgr. Zdeněk Svoboda
Foto: Mgr. Zdeněk Svoboda