Skandinávský minimalismus v Nízkých Tatrách
Na Slovensku, kousek od lanovky vedoucí na kopec Chopok, vyrostly modulární objekty pro hotel Björnson. Jako alternativu k hotelovému ubytování je nyní možné využít v lyžařském středisku Jasná v Nízkých Tatrách ubytování v některém z jedenácti minimalistických dvojdomků. Celodřevěné chatky jsou vsazeny přímo do lesa a jejich hosté zde zažijí pocit absolutního splynutí s okolní přírodou.
Rychlý růst infrastruktury v okolí největších lyžařských středisek je zřetelným, ale rozporuplně vnímaným trendem posledních let. Je vůbec možné v těchto oblastech stavět tak, aby nebyla zasažena příroda? Domky pro hotel Björnson jsou ukázkou toho, že to možné je. Ačkoli rozšíření známého hotelu o apartmány musela ustoupit část lesa, zásahy do místní krajiny nebyly ani zdaleka tak drastické, jaké by si vyžádala „klasická” výstavba. Modulární dřevostavby, osazené na ocelových nožkách, vznikly upravením modulového systému Ark-Shelter, a to v prosinci roku 2019.
Systém Ark-Shelter
Hotel Björnson oslovil slovensko-belgický tým architektů, kteří jsou známí modulární architekturou přizpůsobenou na míru jejímu uživateli. Projekt Ark-Shelter je založen na konceptu jednoduché, dostupné a do detailu promyšlené stavby. Autory tohoto systému jsou architekti Martin Mikovčák a Michiel De Backer ze stejnojmenného studia. Dvojice na projektu začala pracovat během svého studijního pobytu v Belgii. Podobných konceptů ve světě existuje ještě několik. Ark-Shelter již stihl během své poměrně krátké existence získat ocenění CEZAAR 2019 v kategorii Fenomén architektury a designovou cenu Red Dot Award 2020.
V souladu s přírodou
Domky přinášejí do Nízkých Tater severskou architekturu s jejím typickým minimalistickým designem, kdy na prvním místě je příroda a až potom samotný objekt. Stavby na nožičkách nechávají plynout krajinu pod sebou. Biotopy nejsou uzavřeny betonovou deskou, a tak může „dýchat” i půda pod chatou. Krytinu jednotlivých domků navíc tvoří zelená střecha, čímž se plocha biotopu zdvojnásobuje. Důraz byl kladen také na přírodní materiály. Stěny domků, dveře i nábytek tvoří dřevěné smrkové velkoformátové obklady. Podlahy jsou zhotoveny z dubových parket, fasáda z impregnovaných smrkových latí a terasy domků z dubových roštů. Domky jsou zatepleny minerální vatou.
Nadčasová architektura a chytrá řešení
Každý z objektů je složen ze dvou modulů, které vždy obsahují zvlášť apartmán s ložnicí, obývacím pokojem, dětským pokojem, vstupním zádveřím a sociálním zařízením. Oba moduly, respektive apartmány spolu v případě potřeby komunikují skrze posuvnou stěnu, která po otevření sjednotí jejich obývací pokoje a vytvoří centrální společný prostor pro vzájemné setkávání. „Chaty byly usazeny do lesa tak, aby jejich čela byla orientovanána od sebe, na různé strany a s různými výhledy do lesů nebo na sjezdovku,” říká architekt Mikovčák. Právě úzký kontakt s lyžařskou sjezdovkou dodává areálu jedinečnou atmosféru. V chatkách jsou navíc využita chytrá řešení pro maximální pohodlí klientů. Chatky jsou napojeny na řídicí inteligentní systém. Nastavení vytápění či míru osvětlení a ostatní detaily si tak mohou klienti řídit dle libosti.
Téma: Architektura
Nechybí restaurace ani lesní wellness
Architektonické studio také navrhlo rozšíření hotelu o novou restauraci a lesní wellness, které realizovalo spojením čtyř Ark-Shelter modulů. „S hotelem Björnson máme dobrou spolupráci a věříme, že se brzy dočkáme dalších stavebních etap, kterými plánujeme dopovědět a sjednotit současné rozvržení areálu,” dodávají architekti. Studio Ark-Shelter v současnosti tvoří osm architektů a dalších třicet spolupracovníků ve výrobě. O modulární architektuře v pojetí zmiňovaného studia nyní pravidelně informují také na prestižních zahraničních serverech. O moduly roste zájem zejména v Belgii, Nizozemsku či ve Francii.
1) Zdroj: Autorská zpráva studia Ark-Shelter bjornsonka.sk