Solární tašky z prizmatického skla
Rozmach solárních technologií souvisí s tlakem na úsporu energií a touhou majitelů nemovitostí po nezávislosti na veřejných distribučních sítích. Fotovoltaické elektrárny a sluneční kolektory se stávají běžným dekorem střech po celém světě. Panely nejsou však jediným řešením. Lze zvolit i solární tašky, konkrétně značky T-Power, které se z vnějšku pramálo liší od klasické bobrovky či čtvercové tašky z betonu či břidlice. Ty nabízí v přepočtu na 1 m² špičkovou účinnost.
Celistvá střecha se solárními taškami
Flexibilní systém T-Power sklízející sluneční záření je možné instalovat na celou plochu střechy i na její část, aplikovat jej můžeme i na fasády. Vzhledem k vysoké účinnosti solárních tašek vyvstávají častěji kombinované případy. Solární tašky se hodí jak na střechy pokryté bobrovkami, tak třeba betonovými taškami či břidlicí. Celistvost střechy je zachována díky množství nabízených odstínů solárních tašek v až 25 barevných kombinacích. Mimo to firma T-Power nabídla a uvedla na trh solární tašku SQ SZ Tegalit. Je plně kompatibilní s betonovou taškou, kterou firma Bramac pod názvem Tegalit nabízí v klasickém betonovém provedení. Pro břidlicové střechy se hodí zase tašky Quad. Solární část je vždy plně integrovaná, kabeláž je ukryta pod ní. Pro pozorovatele zvenčí je taška solární od té běžné prakticky nerozpoznatelná. Hodí se tak i na památkově chráněné historické objekty. Doplníme, že standardně jsou jednotlivé křemíkové vrstvy spojovány cínovými proužky. Pozoruhodné je, že společnost T-Power tyto může zaměnit za zlato. To plní roli vodiče lépe než cín. A „zlatá střecha” je na světě.
Bezkonkurenční výkon
Technologie T-Power může směle soupeřit se špičkovými konvenčními fotovoltaickými panely. Solární tašky T-Power totiž na m2 plochy nabízí minimální výkon 208 Wp, což v přepočtu na 1,6 m2 (nejběžnější velikost konvenčního solárního panelu) dává 332,8 Wp. Umožňuje to materiál tašky – prizmatické sklo (hranolová konstrukce). Přínosná je i tzv. ETC technologie, která výkon zařízení ještě zlepšuje. Díky použitému materiálu v podobě prizmatického skla (s vrstvou křemíku na povrchu) zvládne taška dobře zpracovat nejen záření o přímém dopadu, ale též rozptýlené. Tak je elektrická energie vyráběna i za zhoršených světelných podmínek (třeba za soumraku či brzo ráno) a solární tašky je možné umístit na libovolnou stranu střechy (severní, západní...).
Vlastnosti a možnosti
Společnost Silver Planet nabízí pod obchodní značkou T-Power svým zákazníkům individuální a komplexní řešení na míru včetně energetického auditu. Výsledek je vždy originální ať už požadujete fotovoltaickou elektrárnu, ohřev TUV, vytápění, nabíjení elektromobilu, kombinovaný systém s tepelným čerpadlem nebo cokoliv dalšího... Servis zařízení je přitom doživotní a zdarma. Životnost systému je až 40 let, jeho instalace je velmi snadná, tašky jsou díky hygroskopickým vlastnostem mrazuvzdorné, disponují tříbodovým odpružením a jsou tak odolné vůči krupobití, jejich povrch je nepřilnavý a konstrukce bezrámová (samočisticí efekt). V neposlední řadě jsou tašky tepelně izolující. Výhodou je též velmi nízká váha tašek (16 kg/m2).
Efektivní využití energie
Dodávka solárních výnosů do domovní sítě je firmou T-Power řešena za pomoci kvalitního třífázového asymetrického střídače (jedná se o novinku, která nemá na českém trhu obdoby). Ten rozdistribuuje energii zvlášť pro každou jednotlivou fázi a vždy jen tam, kde je to zrovna potřeba. Navíc umí pracovat i při výpadcích distribuční sítě. Zajímavostí je i BFA technologie, která odpojí elektrárnu na střeše v případě požáru a výrazně tak usnadní zásah hasičů.
Německá výroba
Produkty T-Power pochází z Německa, od renomované společnosti Solteq, která není v elektrotechnickém a solárním oboru žádným nováčkem. Kvalita i výsledky jsou garantovány. Solární tašky Biber, Quad či Tegalit zvyšují ekologickou hodnotu domu a souběžně zachovávají hodnotu estetickou. Jsou ze 100 % recyklovatelné a univerzálně využitelné. Letos započne výstavba vzorové stavby v Prachaticích, která bude následně sloužit jako showroom. Těšíme se na něj.
Související články
- Nové technologie ve výrobě fotovoltaických článků
- Domovní fotovoltaická elektrárna aneb cesta k soběstačnosti
- Solární ohřev vody
- Fotovoltaické elektrárny
Přečtěte si také
- 71 milionů do fotovoltaiky
- Brno si nechalo zpracovat leteckou analýzu oslunění střech. Výsledná mapa predikuje efektivitu fotovoltaických technologií
- Betonové krytiny - dobrá volba i pro náročného investora
- Tepelné čerpadlo + fotovoltaická elektrárna + solární ohřev = optimalizace
- Nové technologie ve výrobě fotovoltaických článků