Správné rozmístění stromů v zahradě ušetří náklady za energii
Stromy zkrášlují zahradu, čistí vzduch v okolí domu a zabraňují erozi půdy. Stejně tak fungují jako bariéra, která chrání dům před silnými nárazy zimních větrů či před horkým sluncem v létě. Správným rozmístěním stromů tak lze snížit náklady na spotřebu topné energie až o třicet procent. Zeleň má téměř zázračné termoregulační vlastnosti, které hrají ve prospěch uživatelů přilehlých domů, a to ať už jde o jakékoli roční období.
Listnaté stromy je vhodné vysazovat zejména na západní a východní stranu domu. V létě dům zastíní, a tak dochází k žádoucímu snížení potřeby chlazení domu, a to až o 35 procent. Nižší spotřebu elektrické energie má navíc i samo klimatizační zařízení, pokud je zastíněno vegetací. Každý majitel stavby také ocení, jsou-li před slunečním žárem chráněny asfaltová příjezdová cesta či dlážděné chodníky, které se díky tomu v horkých dnech nerozpalují a nesálají teplo dále do svého okolí. V zimě pak, když je listí shozeno, strom propouští sluneční záření, které tak může stavbu ohřívat.
Ze severní a severozápadní strany domu pak vysazujeme hlavně neopadavé stromy, ideálně jehličnany jako smrk, jedli, borovici a další. Ty z velké části zachytí studené severní větry, jež následně „neudeří“ na dům s takovou intenzitou. Stále zelené stromy umisťujte nejlépe v takové vzdálenosti od domu, která se rovná alespoň jedné a maximálně dvěma výškám stromu. Z odborných výpočtů vyplývá, že živá stěna ze stále zelených dospělých stromů snižuje při dodržení doporučené vzdálenosti rychlost studených větrů ze 60 km/h na 20 km/h, což podle odborníků zabezpečuje úsporu energie na vytápění až o 30 procent.
Zeleň v architektuře
Jak podotýkají mnozí současní architekti, sebevíc skvěle architektonicky řešený dům nedosáhne své vrcholné užitkové hodnoty, pokud není vsazen do vhodného prostředí. Obytný objekt by měl být nejlépe obklopen zelení, která tím, že domu vydatně stíní, zabraňuje jeho přehřívání. Vedle toho jsou stromy a keře zdrojem vzdušné vlhkosti a chladu – bylo například prokázáno, že v korunách listnatých stromů je v létě podstatně příjemnější mikroklima než mimo ně. Naopak v zimě, po opadání listí, mohou mezi větvemi pronikat sluneční paprsky a ohřívat fasádu, střechu i okna domu. Zisk tepla, které sáláním samozřejmě prostupuje i do interiéru, je přitom nemalý. Neváhejte proto a vyplňte i vaši zahradu vegetací, která zkomfortní životní prostor nejen vám, ale rovněž mnoha živočichům vyskytujícím se v dané oblasti.
Zdroje:
www.biosferaklub.info
www.forestportal.sk