Čím méně je v našem pracovním prostředí světla, tím klesá naše výkonnost. Naopak příliš intenzivní světlo může způsobit zrakovou únavu. Zdroj: StoryTime Studio, Shutterstock

Světlo je kořením domova. Jak jej vybrat

S příchodem podzimu začínáme sahat po spínačích světel dříve než v předchozích měsících. Je tedy nejvyšší čas popřemýšlet nad výběrem vhodného osvětlení do našich domovů. Správně vybrané svítidlo neunavuje oči ani po delší práci, nenarušuje naše biorytmické procesy a navíc dodá prostoru jedinečný charakter.

To, čím doma svítíme, nejenže ovlivňuje design a atmosféru v místnosti, ale také má zásadní vliv na náš biorytmus a emocionální či biologické procesy [1]. Při výběru osvětlení je nutné zvažovat jak jeho funkční parametry, jako typ svítidla, umístění v prostoru či barvu vyzařujícího světla, tak jeho design. Milovníkům trendů by doma neměla chybět svítidla vyrobená z přírodních materiálů. Do módy též přicházejí chytrá svítidla, která respektují naše přirozené cirkadiánními rytmy (jde o biologický rytmus změn fyziologických funkcí, jako jsou krevní tlak, teplota či úroveň metabolismu – pozn. red.) a která automaticky nastaví intenzitu osvětlení podle toho, zda potřebujeme spíše probudit nebo relaxovat.

Vrstvení naladí tu pravou atmosféru

Zaručeným způsobem, jak doma dosáhnout stylizovaného osvětlení, je kombinace centrálního zdroje světla (lustru) s těmi doplňkovými, která rozzáří tmavší zákoutí interiéru. Atmosféru v místnosti podtrhne také barva světla: Zatímco teplé světlo navozuje pohodlí a útulnosti, studené světlo dodává do prostoru energii. Barva světla se udává v Kelvinech (K) – čím je toto číslo vyšší, tím je barva světla studenější a naopak.

Pro místnosti, kde chcete odpočívat, volte žluté světlo, které navozuje pocit klidu a jistoty. Atmosféru navodí i svíčky. Zdroj: Dmitry Galaganov, Shutterstock

Jak si posvítit v různých místnostech?

V obývacím pokoji se hodí použít kombinaci stropního lustru se stojací lampou či nástěnnými svítidly. Skvělou volbou jsou i stmívatelné varianty umožňující měnit intenzitu osvětlení dle vašich potřeb.

V kuchyni myslete především na osvětlení pracovní linky – hitem jsou již několik let LED pásky. Pro jídelní kout je poté možné zvolit útulnější osvětlení.

V ložnici se budou vyjímat lampy a nástěnná svítidla s tlumeným světlem. Napomohou k vytvoření intimní a uklidňující atmosféry. Milovníci večerního čtení si mohou do ložnice pořídit praktické svítidlo s možností regulace intenzity světla.

V místnosti určené k práci by nemělo chybět hlavní osvětlení na stropě a kvalitní lampa na pracovním stole. Světlo by mělo na pracovní plochu dopadat pro praváky zleva a pro leváky zprava.

V koupelně je klíčové osvětlit prostor nad zrcadlem, a to svítidly, která jsou určená do vlhkého prostoru, odolávají páře a kapající vodě.

Dětský pokoj si žádá kvalitní centrální stropní nebo nástěnné svítidlo, které rovnoměrně osvětlí celý hrací prostor. Z hlediska designu se sem nemusíte bát pořídit originální lustr ve tvaru globusu, aut či třeba zvířátek.

Na chodbu jsou nejlepším řešením světla s pohybovými senzory. Na schodiště zvolte tzv. schodišťová svítidla, která se umísťují nad nášlapnou plochu schodů.

Biodynamika a udržitelnost

Posledním kritériem při výběru vhodného svítidla, ne však o něco méně důležitým, je jeho samotný vzhled. Interiérová svítidla prošla za poslední roky velkým vývojem, a tak dnes najdete na trhu nespočet zajímavých designových kousků: Ať si už vyberete extravagantní lampičku na noční stolek nebo moderní stojací lampu na chodbu, prostor tím získá na jedinečnosti.

Výrazný vzhled černé vyzařuje eleganci a skvěle se hodí pro ozvláštnění místností s neutrálními barvami. Zdroj: Pinkystock, Shutterstock

Co se týče trendů, v roce 2024 budou v kurzu úsporná svítidla z přírodních vláken a přírodnin (dřeva, ratanu, ale i bambusu). Výjimkou nebudou stojací lampy z mramoru, žuly či kovu či svítidla vyrobená z hmoty podobné betonu v šedé barvě, která vyniknou zejména v minimalistických interiérech. Co se týče barev, trendy má být elegantní černá – a není divu – tato barva nikdy nevyjde z módy a lze ji začlenit prakticky do jakéhokoli stylu interiéru.

V trendových předpovědích pro rok 2024 můžeme pozorovat i nárůst inteligentních systémů osvětlení, které se přizpůsobí vaší každodenní rutině. Výrobci osvětlení začínají reagovat na nedávná zjištění, že nevhodně zvolené osvětlení může narušit náš spánek a rozhodit cirkadiánní rytmy. Tzv. biodynamická světla upravují automaticky během dne teplotu barev, čímž napodobují přirozené sluneční světlo, a podporují tak lepší spánek a produktivitu [2]. K upevnění cirkadiánního rytmu také pomůže omezování modře obohacených modrých světelných zdrojů během večera [3], které vedou k jeho chronickému narušení a snížení celkové expozici umělému osvětlení.

Závěrem

Osvětlení tvoří podstatný prvek každého interiéru. Základem úspěchu je správně nakombinovat přírodní a umělé zdroje světla. Vyšší přirozené prosvětlenosti v místnosti může pomoci i světlá výmalba, dobře zvolený odstín podlahy, zrcadla na stěně, nábytek se skleněnými a chromovanými akcenty, dekorativní kovové prvky na nábytku nebo světlovody. Ať už bude váš výběr osvětlení jakýkoliv, řiďte se při výběru především vlastním vkusem. Jen tak se doma budete cítit příjemně a komfortně.

Zdroje:

[1] Canazei, Markus & Weiss, Elisabeth: The influence of light on mood and emotion. (2013)
[2] Plischke, Herbert & Linek, Matthäus & Zauner, Johannes: The opportunities of biodynamic lighting in homes for the elderly. Current Directions in Biomedical Engineering. (2018)
[3] Bc. BAUMOVÁ, Nikola: Vliv večerní expozice modrému světlu na kvalitu spánku. (2021)

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock