Svižná výstavba bytového domu v Boskovicích díky předem připravené maltě
V moravských Boskovicích jsou zájemcům k dispozici nové nájemní byty v cihlovém pětipodlažním domě. Při jejich zdění byla aplikována moderní konstrukční řešení, díky čemuž objekt vyrostl velmi rychle.
V ulici Legionářská v Boskovicích byl na základě návrhu architektů Simony Dlouhé a Jana Kříže během krátké doby postaven nový dům s celkem jednadvaceti byty orientovanými především na jižní stranu. Díky tomu interiéry nabídnou svým uživatelům bydlení v prosluněných prostorech s balkonem či terasou. Jde navíc o uzavřený areál, který zahrnuje také exteriérovou zeleň, a to včetně popínavých rostlin na části fasády domu. Každý byt má k dispozici parkovací místo v garážích s přilehlým sklepem.
Prvotřídní pasivní dům z cihel a bez zateplení
Nový pasivní dům vyrostl na kraji jihočeské obce Myslkovice. Jeho cihlové zdivo i bez dodatečného zateplení dosahuje vynikajících tepelněizolačních parametrů. Nebyly zanedbány ani…
Zdivo o tloušťce třicet a dvacet centimetrů je tvořeno broušenými, mimo jiné i akustickými cihlami a opatřeno tepelnou izolací. Okenní otvory byly vyplněny plastovými rámy s trojsklem. Stropy jsou monolitické s kročejovou izolací. Je proto zajištěna dostatečná tepelná i akustická izolace, která odcloní nejen hluk zvenčí, ale také potenciální ruch ze sousedních bytů.
Speciální malta jako usnadnění a zrychlení pracovního procesu
Nestandardní bylo v rámci tohoto projektu především svižné tempo výstavby, které umožnila mimo jiné i použitá systémová malta Heluz SIDI. Michal Kylián, zástupce dodavatele stavby, si pochvaluje snadnou manipulaci s tímto spojovacím materiálem, který zrychlil proces zdění: „Při rozhodování jsme předpokládali, že s novou maltou bude výstavba rychlejší, což se následně potvrdilo. Rozhodně se s ní pracuje i manipuluje jednodušeji než s klasickým lepidlem.“
Jde o silikátově-disperzní maltu určenou pro tenkovrstvé zdění, která je namíchaná již z výroby, a v místě realizace ji tedy již není potřeba nijak ředit. Je tak minimalizováno riziko neodborného znehodnocení hmoty, které jinak vzniká například při přidávání nesprávného množství vody do sypké cementové malty.
Klidný odpočinek zajistily aku cihly HELUZ
V Poděbradech vznikl nový nízkoenergetický lázeňský pečovatelský dům Hvězda. Jeho obvodové cihelné zdivo je bez zateplení a tiché nerušené bydlení zde realizují akustické cihly,…
SIDI se nanáší na cihly strukturovaným válečkem a vytváří vysoce pevný spoj. Cihly se nemusí vlhčit. Řemeslník má k dispozici delší čas na zpracování, což mu rovněž umožňuje lépe vyrovnat jakékoli nerovnosti v ložných spárách pro precizní výsledek. V českých klimatických podmínkách je pak spoj plnohodnotně zpevněn do sedmi dnů. Aplikace je možná při teplotách od 1° C a výhoda spočívá také ve faktu, že na staveništi není při zdění zapotřebí přípojka elektřiny ani přívod vody. Při práci s touto maltou nedochází téměř k žádnému znečištění pracovního prostoru. Její spotřeba činí 4,5 – 5,5 kilogramů na metr krychlový zdiva (o výšce bloků 249 milimetrů) – dle typu cihel.
Postup zdění s Heluz SIDI:
- Před použitím promíchat.
- Očistit ložnou plochu cihly a zkontrolovat, jestli není zmrzlá.
- Maltu nanášet systémovým válečkem rovnoměrně do kříže, aby pokryla všechna žebra na povrchu a nestékala dolů po obvodu cihly. Zedník si množství nanášené malty reguluje otíráním válečku o plastovou mřížku.
- Vyčkat 15 minut a následně uložit a vyrovnat novou řadu cihel.
- Po skončení chránit korunu stěny proti zatečení vody.
- Kbelík s maltou SIDI uzavřít a uschovat pro příští použití.