Prvotřídní pasivní dům z cihel a bez zateplení
Nový pasivní dům vyrostl na kraji jihočeské obce Myslkovice. Jeho cihlové zdivo i bez dodatečného zateplení dosahuje vynikajících tepelněizolačních parametrů. Nebyly zanedbány ani jiné důležité prvky pasivního domu, jako je venkovní stínění, které je, aby nenarušovalo vzhled fasády, umně instalováno do schránek v podobě nosných žaluziových a roletových překladů.
„Líbí se mi jednoduchost, symetrie, barevná střídmost, proto jsme vše směřovali do odstínů šedé a bílé,“ popisuje koncepci svého návrhu Ing. Jakub Kratochvíl, investor i projektant v jedné osobě. Střecha i okna jsou proto antracitová a fasáda bílá. Podobně bude doladěn i plot z tahokovu, prostřihávaného plechu v antracitové barvě. Na terase pak počítá investor s tmavě šedou břidlicí.
„Stejný barevný koncept platí i pro interiér. Je rozumnější vymalovat na bílo a třeba pro kuchyňskou linku použít materiály, které se tak rychle neokoukají, ale dají se rozrazit různými barevnými doplňky, ty totiž časem vyměnit můžete. Zelené stěny se předělávají hůře,“ pokračuje investor.
Dvoupodlažní dům s půdorysem ve tvaru písmene L a dvěma pultovými střechami je orientován do přilehlých polností, kde již není plánována další výstavba. Hlavní vstup je situován z jižní strany a přímo navazuje na komunikační chodbu vedenou středem domu. Z ní jsou zpřístupněny jednotlivé místnosti v přízemí, včetně schodiště do podkroví. Z obývacího pokoje a pracovny je pomocí prosklené konstrukce a francouzského okna umožněn vstup a výhled přímo do zahrady.
Cihlové obvodové konstrukce
V průběhu stavby leckterý investor zaváhá, zda někde přece jen neušetřit. V tomto případě měl však majitel jasno: „Říkal jsem si, že pokud na něčem uspořit, tak na věcech, které půjdou vyměnit bez bourání. Třeba jsme zvolili levnější interiérové dveře, které jednou lehce vysadíte a koupíte nové. Což se ukázalo jako rozumné, protože máme malou dceru a očekávám, že až začne jezdit na odrážedle, tak dveře dostanou zabrat. Už to vidím na stěnách, kde jsou otisky ručiček, uražené rohy, dřív mě to trápilo, běhal jsem se štětečkem, teď už to neřeším,“ pokračuje spokojeně Kratochvíl.
Pokud jde o stavební konstrukce, tam investor neslevil, naopak si vybral to nejlepší. „V tomto jsem měl jasno. Dělal jsem si srovnání, s klasickou nezateplenou třicítkou cihlou plus vnějším polystyrénem jsem se dostával víceméně na cenu zateplené cihly Heluz Family 50 2in1. Navíc u jednovrstvého zdiva se mi líbilo, že dostávám bonus v podobě pevné tvrdé fasády zvenčí, do které když dítě jednou uhodí řídítkem kola, tak se nic nestane, protože pod omítkou není měkký polystyrénový podklad. Další výhodou jednovrstvé konstrukce je delší životnost než v případě vnějšího zateplovacího systému, zdravější vzduch v interiéru, protože zdivo bez vnějšího zateplení lépe dýchá, takže to byla jasná volba.“
Z dalších konstrukčních prvků si projektant pochvaluje roletové překlady od stejného dodavatele, od nějž zvolil cihlový systém: „Je to systémové řešení, které hodně pomáhá zabránit přehřívání interiéru v létě. V keramobetonovém překladu s vloženou izolací z polystyrénu je osazen návin na roletu, která je pak v překladu skryta a na fasádě není vidět. Navíc je to systémový prvek, osadíte ho jeřábkem a máte vyřešen překlad i schránku,“ chválí investor. Jediné, čeho dnes lituje, že v době výstavby nebyly ještě k dispozici pro větší sklony střech keramické stropní panely od Heluzu, které udrží komfortnější teplotu v interiéru i v letních vedrech.
Co je pasivní dům?
1) Jeho celoroční spotřeba energie na vytápění je do 15 kWh na jeden m2 vytápěné plochy. Dům o podlahové ploše 100 m2 ročně protopí do 1500 kWh. Návrh počítá s tím, že dům vytápějí elektrické spotřebiče, technická zařízení a osoby.2) Léto dům opomíjí s tím, že průměrné denní teploty jen vzácně překročí 27 °C, což řeší silná tepelná izolace domu.
3) Koncept nejen pasivní výstavby přehlíží sluneční záření, které v létě za jasného dne dopadá na dům v množství až 1,5 MWh/den. Tuto lavinu na úrovni celoroční spotřeby tepla pasivního domu řeší sluneční ochrana (světlá fasáda a střecha, venkovní stínění, trávník, listnatá zeleň v okolí...).
Přiznané konstrukce v interiéru
Na druhou stranu díky absenci zmíněných stropních panelů vznikl v domě atypický obývací prostor, otevřený částečně do patra a s přiznaným krovem. „Není „falešný“, je to opravdu nosná konstrukce, krokve i vazné trámy jsou z lepeného dřeva a konstrukce střechy je vytvořena nad tím. Obývací prostor je tak mnohem vzdušnější,“ doplňuje investor.
K vzdušnosti a hlavně prosvětlení přispívá i prosklený roh obývacího pokoje. Ten je podobně jako spousta dalších prvků (tepelné čerpadlo s plošným kolektorem po zahradě, okno nad obývákem kvůli snadnému přístupu na střechu bez potřeby žebříku atd.) velmi promyšleným detailem. „Chystám se postavit ještě domek pro svůj koníček – papoušky a tím rohovým oknem na ně budu mít krásný výhled. Chci mít do deseti voliér, abych se jim dokázal věnovat, je to pro mě relax.“ I tento objekt bude nejspíš zděný a vytápěný, aby se v něm teplomilnému ptactvu dařilo, ale s Blower door testem, který by prokázal parametry pasivní stavby a nárok na dotaci jako u rodinného domu, už investor tentokrát nepočítá.
O projektu:
- Název: Rodinný dům Myslkovice
- Projekt: Ing. Jakub Kratochvíl
- Pozemek: 1700 m2
- Zastavěná plocha domu (1. NP): 119,12 m2
- Užitná plocha domu (2. NP): 90,88 m2
Související články
- Atypický dům s panoramatickými výhledy zdůrazňuje výhody terasových staveb
- „Čokoládový“ dům ze skla, dřeva a hliníku
Téma: Heluz
Téma: Bílá a světlá architektura
Přečtěte si také
- Ze staré stavby dům s téměř nulovou spotřebou energie
- Originální pasivní dům manželé postavili díky rodině a Ytongu
- Developerský projekt Forest Views v Babicích-Dařbož
- Kontejnery a palety jako základ konstrukce rodinného domu v Chile
- První české energeticky plusové čtvrtě vyrobí více energie, než spotřebují