V Karlštejně vyrostl dům ze slaměných panelů. Vymyká se všem konvencím
V půvabné krajině Českého krasu, jen kousek od hradu Karlštejn, stojí Casa De Mi Luna – dům, který spojuje tradiční venkovský design moderním stylem. Inovativní objekt z ekologických panelů byl postaven pro mladou argentinsko-českou rodinu, jež zatoužila po klidném bydlení v lůně přírody.
V srdci Českého krasu se ukrývá zajímavá stavba, která se na první pohled odlišuje od klasických českých rodinných domů. Objekt z dřevěno-slaměných panelů důmyslně propojuje moderní design s tradičními prvky. Zatímco jeho exteriér ctí tradiční architekturu regionu, vnitřnímu prostoru vévodí zahnuté stropy omítnuté elegantními hliněnými omítkami a extravagantní točité schodiště. Příjemným bonusem jsou kouzelné výhledy z pokojů na meandry řeky Berounky a gotický klenot Karlštejn.
V kostce:
- Místo: Karlštejn, Česká republika
- Ateliér: Studio Circle Growth
- Realizace: 2023
- Zastavěná plocha: 104 m2
- Dům navrhlo pro argentinsko-českou rodinu Studio Circle Growth
- Základ tvoří dřevěno-slaměné panelové systémy EcoCocon
- Dominantou interiéru je segmentované schodiště a klenuté stropy omítnuté českou hliněnou omítkou
V souladu s okolní přírodou
Za inovativním projektem stojí pražské architektonické Studio Circle Growth. Architekti Martin Žižka a Jaroslav Smejkal navrhli objekt z prefabrikovaných panelů ze slámy a dřeva: jednoduchá symetrická sedlová střecha, jemně zaoblené okapy, tradiční hliněné střešní tašky známé jako bobrovky a fasáda z vápenné omítky a modřínového obkladu se elegantně přizpůsobují místnímu krajinnému rázu.
Nové dřevohliníkové okno společnosti Internorm. Když se design snoubí s přírodou
Internorm má ve svém sortimentu oken žhavou novinku: okno HF 520 rozšiřuje segment prémiových výrobků a je prvním plošnělícujícím dřevohliníkovým oknem firmy. Touto produktovou…
„Věřím, že když se obklopujete přírodními materiály, prožijete šťastnější a plnohodnotnější život. Měla jsem velké štěstí, že jsem narazila architekta Martina Žižku. Náš domov je díky němu opravdovým uměleckým dílem,“ říká Cristian Reta, majitelka Casa De Mi Luna.
Spojení udržitelnosti a moderní architektury
Při výběru materiálů byl klíčovým prvkem respekt k přírodě. Hlavními hrdiny tohoto projektu jsou na první pohled zdánlivě obyčejné materiály, jako je sláma a dřevo. Prefabrikované panely z těchto přírodnin v prostoru navozují harmonický dojem a navíc vynikají jednoduchostí a rychlostí výstavby. Paropropustná membrána dřevěno-slaměného konstrukčního systému EcoCocon poté zabraňuje tepelným ztrátám, díky čemuž se majitelé nemusejí bát průvanu či vzniku plísní [1].
Nenápadný zvenku, nápaditý uvnitř
Vnitřek domu je přehlídkou mnoha zajímavých řešení, která byste v typickém českém obydlí hledali jen marně. V interiérech převažuje teplý nádech dřeva a zeminy, doplněný jemnými akcenty tradiční modré, zelené a terakotové dlažby. Otevřenému přízemí, osvětlenému přírodním světlem, dominuje segmentované schodiště. To se elegantně vznáší do vzdušného prostoru podesty druhého patra. Ve druhém patře se poté nacházejí dvě protilehlé místnosti s originálním klenutým stropem, omítnuté třícentimetrovou hliněnou omítkou od české firmy Picas.
V panenské krajině Českého krasu se použití přírodních a obnovitelných materiálů přímo vybízelo. Studio Circle Growth, které při svých realizacích nedá na obnovitelné materiály dopustit, opět odvedlo poutavou práci. Casa De Mi Luna (česky Dům Mého Měsíce) není pouhým obydlím, ale živoucím důkazem, že propojení tradičních stavebních prvků s inovativními řešeními může fungovat na jedničku.
Téma: Novostavby
Děkujeme za spolupráci a souhlas s použitím fotografií panu architektu Martinu Žižkovi, www.studiocirclegrowth.com.
Zdroje:
Oficiální media kit projektu architektonického studia. [online]. [cit. 2024-09-11].
Překlad textu: Casa De Mi Luna / Studio Circle Growth. Online. ArchDaily. [cit. 2024-09-11]. Dostupné z: https://www.archdaily.com/1005745/casa-de-mi-luna-studio-circle- growth?ad_source=search&ad_medium=projects_tab.
Další zdroje:[1] Panelový systém EcoCocon [online]. [cit. 2024-09-11]. Dostupné z: https://ecococon.eu/cz/panel