Prvorepubliková vila Pod Vrškem stojí na předměstí Prahy.

Vila Pod Vrškem. Autenticita a historický charakter zůstaly nedotčeny

Předměstí Prahy vždy lákalo k noblesnímu bydlení. Prvorepubliková vila Pod Vrškem, jež se právě zde nachází, původně ovšem k luxusnímu bydlení měla daleko. Jakub Filip Novák a jeho tým ze studia No Architects provedli její citlivou rekonstrukci, zachovali původní historický charakter a zároveň jej dokázali skloubit s moderním interiérem.

Vily tu jsou přes století, vyrostla v nich řada generací. Z živořících sazenic v ulicích jsou mohutná stromořadí. Zahrady kypí životem, ploty se ztrácí pod vlnobitím vegetace. A přitom je dnes možné i tyto domy zateplit, osadit tepelným čerpadlem s podlahovým vytápěním, rekuperací odstínit nebezpečný radon unikající z podloží, injektáží stabilizovat kapilární vzlínání vlhkosti atd. Přesně to se podařilo odborníkům ze studia No Architects.

Po první návštěvě domu se architekti rozhodli pro kompletní rekonstrukci. Došlo i ke změně dispozice, k propojení kuchyně se zahradou a rozšíření přístavby o další dva pokoje a koupelnu. Rekonstrukce zahrnovala také opravu střechy a nový krov s taškami nad přístavbou. Každý detail interiéru, od barevných portálů až po designový nábytek a dveřní kování z českých dílen, je pečlivě sladěn. Renovace zdůrazňuje původní charakter domu a rovněž zahrnuje současné prvky pro moderní pohodlí. Přestože dům prošel technickou modernizací a změnou dispozice, jeho autenticita a historický charakter zůstávají nedotčeny. Vila nabízí cestu do minulosti, oživenou elegancí a komfortem současného designu. Celá rekonstrukce trvala asi rok.

Okna jsou lemována bílými cihlami, zdobné historické detaily na fasádě domu. Spolu s cihlově červenou střechou podtrhují styl první republiky.

Když jsme poprvé přišli a viděli tuto vilku, nepůsobila nijak výjimečně. Nezbytná byla důkladná renovace, ale snažili jsme se zachovat původní charakter domu i zahrady,“ popisuje průběh obnovy architekt Jakub Filip Novák ze Studia No Architects a dále pokračuje: „Cílem bylo obnovit a harmonizovat některé nesjednocené části a přizpůsobit dům aktuálním standardům."

V interiéru je nepřehlédnutelná inspirace klientů jednak Japonskem, jednak Velkou Británií. Jako poctu původním stavebníkům přidali architekti ze studia No Architects jedny speciální dveře do dětského světa fantazie, kam může každý dospělý jen pokorně na kolenou. „V celém interiéru se nejen odráží vizionářství původního architekta, ale také osobní zkušenosti a inspirace majitelů. Japonská estetika je tu harmonicky spojena s britským šarmem, což vytváří jedinečnou atmosféru," dodává Daniela Baráčková ze studia No Architects.

Kuchyň a obývací pokoj se nacházejí v prvním patře.

Dispozice a členění vily

V objektu dominuje kuchyň propojená se zahradou. Původní stavba byla rozšířena přístavbou, v níž se nachází v přízemí pokoj s vlastní koupelnou, v patře pak pokoj. V prvním patře nalezneme předsíň, halu se schodištěm, obývací pokoj a již zmíněnou kuchyň. Dále toaletu a spíž. V patře se rozkládají dvě ložnice, z toho rodičovská se šatnou, samostatné wc a koupelna. A pak jedna tajná místnůstka s malými dveřmi. Sklep disponuje technickou místností, tělocvičnou a zázemím.

Kuchyně je laděná do tyrkysových barev a disponuje nejmodernějšími technologiemi.

Rozmanitá materiálová paleta

V domě se objevují tradiční materiály, kámen, režné cihly, masivní dřevo, dýha, lakované povrchy, ocel atd. Už při vstupu na nás dýchne atmosféra minulého století a nikdo nezůstane na pochybách, že zde prošla bohatá historie lemovaná příběhy jeho obyvatel. Především díky původní zachovalé dlážděné podlaze s drobným vzorem. Dřevěný dekor vstupních dveří naplno koresponduje s dřevěným obložením stěn a poličkami sloužícími jako botník. Silné stěny zdobí velké portály zárubní v tyrkysové barvě. V hale se nachází schodiště s dřevěnými nášlapy, jehož barva se mění v odstínech olivové, což prostoru dodává útulný charakter. Celé první patro má podlahu z parket. Taktéž okna jsou dřevěná se zachováním dobových malých rozměrů s častým členěním.

Schodiště se nachází v hale. Dřevěné nášlapy měnící se v olivové barvě dodávají prostoru útulný charakter.

Bílá a tyrkysová v hlavní roli

Hřejivé dřevo doplňují ledové odstíny barev v celém prostoru. Dveře i zárubně zůstávají tyrkysové, většina stěn nese bílou. Dveře zdobí výrazná klika z nerezové oceli. V kuchyni se spojuje celý dům. Nejen, že je zařízena v retro stylu, ale je v tyrkysové barvě jako všechny dveře a portály. Do patra vede olivově barevně laděné schodiště a tento odstín se znovu objevuje na dveřích, obložení stěn a topení.

Pro vstupní dveře byl zvolen dřevěný dekor, aby korespondoval s dřevěným obložením stěn a poličkami sloužícími jako botník.

Barevnou logiku nepostrádá ani exteriér vily. Dvojitá okna, lemovaná bílými cihlami, zdobné historické detaily na fasádě domu spolu s cihlově červenou střechou podtrhují styl první republiky. Venkovní prostor je obklopený zelení podobnou džungli a podél domu vede cesta až k terase z červených cihel.

Vila Pod Vrškem

  • Projekt: 2020
  • Dokončení realizace: 2022
  • Zastavěná plocha: 173 m²
  • Užitná plocha: 175 m²
  • Plocha pozemku: 750 m²
  • Způsob vytápění: tepelné čerpadlo vzduch voda, v přízemí podlahové vytápění, v suterénu a patře individuální a rychlá regulace otopnými tělesy
  • Autoři: MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková, Ing. arch. Lenka Juráčková, Studio No Architects

Ekologie, komfort a udržitelnost

Hlavní zdroj vytápění zde zajišťuje tepelné čerpadlo vzduch voda, to rovněž zajišťuje teplou vodu na mytí ve třech koupelnách. Tepelná stabilita a komfort přízemní části domu je řešena podlahovým vytápěním, zatímco v suterénu s fitness a patře s ložnicemi a šatnou je možná individuální a rychlá regulace topnými tělesy. Samozřejmostí je pak hospodaření se zachytávanou dešťovou vodou nebo sofistikovaná elektroinstalace zahrnující bezpečnost i uživatelský komfort.

V domě jsou použity standardní současné technologie od zabezpečení po řízení podlahového vytápění a efektivní spotřeby. Pan architekt Novák s nadsázkou dodává, že například trouba v kuchyni peče bábovky prakticky úplně sama.

Osvětlení je řešeno LED zdroji dle návrhu architektů ze studia No Architects. Vnitřní stínění na oknech je zcela dostačující a původní dvojskla nepřináší tepelné ztráty.

Pan architekt MgA. Jakub Filip Novák ochotně odpověděl naší redakci na mnoho otázek týkajících se vily Pod Vrškem. Zde je výběr některých z nich:

Co pro vás bylo v průběhu realizace nejnáročnější?

V průběhu realizace propukl ruský útok na Ukrajinu a majitel stavební firmy a stavbyvedoucí v jedné osobě se v očekávání jaderné apokalypsy sebral a zmizel Brazilském v deštném pralese. Museli jsme toho pak hodně řešit napřímo s každým jedním řemeslníkem, to bylo asi trochu nestandardní, obvykle máte projekt a neřešíte se všemi vše.

Stylová koupelna. Tepelnou pohodu prostoru a vody zde zajišťuje tepelné čerpadlo.

Jak dlouho celá renovace vily trvala a kolik firem se na projektu podílelo?

Rekonstrukce trvala asi rok, stavení firma to byla jedna, ke konci rozpadlá spíše na řadu solitérních dodavatelů, viz útěk do Brazílie výše. Truhlářské výrobky pak usazovala další firma.

Co se nejvíce podařilo a kde by naopak bylo ještě co vylepšovat?

Podařilo se všechno jak bylo potřeba, protože úspěšné navrhování je nastavování priorit, nějaké autorské absolutno je chyméra. Mohl bych třeba říct, že se nepodařilo sehnat stejný kamenný obklad soklu na přístavbu, ale my jsme to vzali jako fakt, a použili jsme ubouraný sokl z dvorní části pro obložení soklu v uliční části. Vzadu to nechybí, vpředu to funguje.

Jakými úpravami si prošla zahrada?

Zarostlá zahrada byla přeorganizována, vznikl na ní nový přístup z nově vzniklé kuchyně, byla vydlážděna terasa a drobná zahradní architektura. Zahrada postupně dorůstá do své původní vize, ke které jsme přizvali kolegyně z ateliéru Living in Green. Ty odvedly skvělou práci – ale jak to bývá, zahrada ještě musí trochu vyrůst, aby se plně představila.

I zahrada byla přeorganizována a postupně dorůstá do své budoucí podoby.

Studio No Architects

Studio No Architects je plodem spolupráce mezi zkušeným architektem a talentovanou vizuální umělkyní. Spolu s týmem odborníků se specializují na citlivá a detailně propracovaná řešení, která odrážejí jedinečné příběhy a potřeby každého klienta. Kreativita, inovace a preciznost jsou klíčovými slovy, kterými se řídí jejich přístup k designu a realizaci architektonických projektů. Více o studiu naleznete na webových stránkách www.noarchitects.cz.  

Autor: Mgr. Zuzana Fajfrová 1)
Foto: Studio Flusser

1) Ve spolupráci s MgA. Jakubem Filipem Novákem.