Tančící dům dnes patří k nejfotografovanějším pražským stavbám. V době uvedení však vzbuzoval mnoho odmítavých reakcí. Zdroj: AlexAnton

Vlado Milunić: muž, který roztančil Prahu a bojoval proti odsunu seniorů na periferii

Za každým známým architektem stojí životní dílo, které jej proslavilo. U Vlada Miluniće je takovou stavbou bezpochyby Tančící dům. Architekt a designér, který podlehl v září dlouhé nemoci, má na svém kontě ale mnohem více realizací…

17. září 2022 zemřel ve věku 81 let Vlado Milunić. Jeho jméno patří mezi nejskloňovanější v české architektonické komunitě. Kromě řady ocenění, které získal Tančící dům, definoval jeho tvorbu důraz na spokojený a kvalitní život běžných obyvatel. Cizí mu nebylo ani ekologické bydlení.

Kdo byl Vlado Milunić?

Rodák z Chorvatska, který žil od svých 16 let v Česku, se kromě svých návrhů proslavil svébytnými názory na podobu pražských sídlišť. Známý byl odmítavým postojem k výstavbě výškových domů. Za svého života působil jako pedagog na ČVUT, kde v 60. letech vystudoval architekturu. Po studiích bydlel 3 roky v Paříži, kde vystřídal hned několik ateliérů. V letech 1969 až 1990 pracoval v pražských ateliérech Gama a Delta. Následně působil ve vlastním Studiu VM (Volné myšlenky). Byl kritikem korupce a klientelismu, a to nejen v architektuře.

„České stavebnictví je prolezlé korupcí. Osobně jsem se o tom mnohokrát přesvědčil. Sebralo mi to spoustu peněz i mnoho let života," nechal se slyšet1.

Z Petřin udělal atraktivnější adresu

Jeho výrazným počinem byl pražský obytný areál Hvězda na sídlišti Petřiny, který zpracovával souběžně s Tančícím domem v letech 1994–2000. Komplex má charakteristické „Milunićovské“ prvky, kterými jsou arkýře, polykarbonátové stříšky a trojúhelné balkony (trojúhelné kompozice patří mezi typické znaky jeho díla – sám je zdůvodňoval tím, že je používat musí, když se narodil 3.3.). Dle původního návrhu měly být domy bez okapů — jejich funkci měly nahradit vhodně navržené střechy. Radikální řešení se však nakonec neujalo a nyní na budovách najdete podivně tvarované okapy.

Výrazným prostředkem byla pro autora hra s prostranstvími, která vznikají mezi domy: Areál Hvězda se ve větší části od stávajícího sídliště neodděluje žádnou pevnou zábranou, naopak se snaží s ním propojovat a vytváří v sobě veřejné prostory. Příjemnou atmosféru k žití zajišťuje i zákaz vjezdu motorových vozidel do areálu2.

Seniorům zajistil lepší místo k žití

V 70. a 80. letech spolupracoval Milunić s architektem Janem Línkem. Jejich prvním realizovaným projektem bylo 50 bytových jednotek pro filmové studio Barrandov. Společná tvorba se poté soustředila na domovy důchodců, kterými bojovali proti odsunování seniorů na periferii. Do sídlišť se je snažili zakomponovat i významově. Jako příklad uveďme domov důchodců v Bohnicích, stacionář v Českých Budějovicích, svobodárnu sester na Proseku nebo domov seniorů v Hájích. Jmenované realizace spojují nápaditě řešené prostory a výrazně barevné pojetí, kterým se autorská dvojice inspirovala na pracovní cestě po podobných zařízeních ve Švédsku3.

Areál kompletní péče pro důchodce v Bohnicích se rozléhá na ploše 5 ha. Zahrada a bezprostřední okolí dotvářejí umělecká díla od předních českých výtvarníků. Zdroj: YunaAH

Zajímal se o ekologická řešení

Architekt se zároveň věnoval tématu ekologického bydlení. Zajímal se o využití přírodních zdrojů a například sluneční kolektory použil již na projektech ekologického bydlení pro Prahu – Lipence. V posledních letech své tvorby se vydal jinou cestou a zastával názor, že je účinnější nahradit „poruchová technická vybavení“ kvalitní tepelnou izolací. Jedním z posledních projektů, v němž se snažil maximálně využít místních materiálů a podmínek, byl návrh pro vinařství Sonberk. Součástí měl být vinný sklep zasazený 7 metrů pod zem, v délce 30 metrů. Snažil se o tzv. vyrovnanou bilanci země: Z vytěžené hlíny plánoval vylisovat cihly a nad sklepem z „vepřovic“ a kovové konstrukce postavit novou budovu. Nakonec ale ze soutěže odstoupil4.

Řada nápadů zůstala na papíře

Vlado Milunić má na kontě i přestavbu bytu pro bratry Ivana a Václava Havlovy4. Dále jmenujme rodinný dům v Chocni nebo atypickou vilu v Plané nad Lužnicí. Za poslední dvě dekády pracoval na řadě projektů, které nebyly z různých důvodů dokončeny (sídliště v Praze - Malešicích, sídlo Středočeské plynárenské v Praze na Vyšehradě, věž vysílače Eurotel v Praze na Vidouli, dva projekty pro pražskou Zoologickou zahradu, dům Holubář v Pyšelích4 atp.

Zdroje:

  • 1 Vlado Milunić: České stavebnictví je prolezlé korupcí. 2004
  • 2 Tomáš Vojtíšek, 12/2018, FA ČVUT, Současná architektonická tvorba Obytný areál Hvězda, Vlado Milunić, 1994–2000
  • 3 Domovy seniorů od Jana Línka a Vlada Miluniće v Praze. cosa.tv. 31.12.2018
  • 4 Pavla Chaloupková. Vlado Milunić: architektonické dílo 70. – 80. let Diplomová práce
Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock