Foto: Axtem, Shutterstock

Vybíráme materiál pro kuchyňskou linku: kámen, keramika, dřevo či tekutý mramor?

Pracovní deska je nejzatěžovanějším povrchem v kuchyni. Proto by měla být maximálně odolná a ideálně i nenáročná na údržbu. Materiálů, které je možné využít na výrobu kuchyňské linky, je mnoho. Liší se nejen cenou a vzhledem, ale především svými vlastnostmi.

U kuchyňské linky stojí většina z nás každý den, a proto by měla být nejen krásná, ale i funkční. Dnes můžeme vybírat z mnoha materiálů. V nabídce jsou pracovní desky laminátové, z masivního dřeva, kamenné, skleněné či z umělého kamene. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů?

Laminát

Standardem, co se pracovních desek týče, jsou kuchyňské linky z laminátu. Ty mohou být potažené fólií s libovolným dekorem imitujícím například dřevo či kámen, případně je možné zvolit i jednolitou barvu. Laminátové kuchyňské desky se vyrábějí v různých úrovních kvality. Mezi nejkvalitnější patří desky z takzvaného vysokotlakého laminátu, jež mají nejdelší životnost. Mezi hlavní výhody těchto kuchyňských linek patří kromě nízké pořizovací ceny i snadná údržba. Na druhou stranu se ale může deska snadno poškrábat nebo nabobtnat vlivem vody. Takto poškozenou desku je poté nutné vyměnit celou.

Nevýhodou laminátových kuchyňských linek je jejich malá odolnost vůči vlhkosti. Zdroj: ronstik, Shutterstock

Keramika

Pokud chcete pracovní desku z netradičního materiálu, jistě vás zaujme keramika, která se využívá především v moderních kuchyních. Dnes je možné vybírat z velkého množství barev a dekorů. Keramické kuchyňské linky jsou odolné proti kyselinám či poškrábání. Jejich velkou nevýhodou však zůstává značná křehkost.

Tvrzený kámen

Už několik let jsou v oblibě také desky z tvrzeného kamene. Ten je z více než 90 % tvořen přírodními surovinami, jako je například křemen. Zbytek tvoří barevné pigmenty, případně střepy pro efekt odlesků, které jsou následně vytvrzeny polyesterovou pryskyřicí. Pracovní linky z tvrzeného kamene díky tomu oplývají mnoha pozitivními vlastnostmi. Zákazníci u nich oceňují zejména snadnou údržbu, voděodolnost, neporézní povrch a vysokou odolnost vůči poničení. Takové kuchyňské linky jsou navíc antibakteriální. Jedinou jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Výhodou tvrzeného kamene je barevná jednotnost, jež umožňuje plynulé napojení vzoru desky bez nevzhledných spár. Zdroj: Natalya Kokhanova, Shutterstock

Přírodní kámen

Zvolit lze samozřejmě i přírodní kámen, jakým je například mramor či žula. Přírodní kámen je nejluxusnějším a nejdražším materiálem, který si můžete do kuchyně pořídit. Pracovní desky z přírodního kamene jsou navíc dnes běžně opatřovány trvalou impregnací, která kámen chrání před kyselinami či poškrábáním. Přírodní kámen přitom na rozdíl od toho tvrzeného snáší teploty až do 1000 °C.

Žula je proslulá svou odolností, která jí propůjčuje extrémně dlouhou životnost. Zdroj: yampi, Shutterstock

Dřevo

Stylový vzhled a teplo domova vnesou do vašeho domova kuchyňské linky ze dřeva. Oblíbené jsou desky v dubové, bukové a ořechové úpravě. I zde ale hrozí poškození. Avšak na rozdíl od laminátu lze dřevo přebrousit. O dřevěné pracovní desky je potřeba se pravidelně a pečlivě starat a ošetřovat je speciálním olejem nebo voskem.

Pokud hledáte materiál, jenž v sobě kombinuje modernost s nadčasovostí, vsaďte na dřevo. Zdroj: Ventura, Shutterstock

Nerez

Zatímco na někoho působí nerezové varianty kuchyňských desek stroze až sterilně, jiný si je pro své užitné vlastnosti nemůže vynachválit. Nerez je ideální nejen do soukromých kuchyní, ale především do profesionálních gastro provozů. Linky z nerezu totiž snesou velkou pracovní zátěž a odolají vodě i extrémně vysokým teplotám. Na neporézním povrchu navíc nemají šanci bakterie ani jiné mikroorganismy.

Tvrzené sklo

Mezi moderní materiály vhodné pro výrobu kuchyňské desky patří i tvrzené sklo. Kalením získává sklo lepší vlastnosti, konkrétně vysokou pevnost v ohybu, vysokou odolnost vůči nárazům a větší únosnost. V případě rozbití se sklo rozpadne na malé neostré střípky, takže nehrozí poranění.

Pracovní deska může udělat i z obyčejné linky výjimečnou kuchyni. Zdroj: adpePhoto, Shutterstock

Tekutý mramor

To nejlepší na konec. Nehrají-li u vás finance hlavní roli a vsázíte na luxus, dejte šanci tekutému mramoru. Jde v podstatě o epoxidovou pryskyřici, ze které lze vyrobit povrchy pro kuchyňské linky, stoly či dokonce stropní podhledy. Tekutý mramor vyniká opravdu silnou hloubkou barev a vytváří tak 3D efekt. Pracovní deska z epoxidové pryskyřice nemá žádné viditelné spoje a vydrží dlouhá léta bez nutnosti pravidelné údržby. Tekutý mramor navíc odolá teplotě až do 260 °C a je antibakteriální, takže na desku můžete bez obav položit klidně i horkou pánev z rozpálené plotny.

Povrchy z tekutého mramoru vynikají unikátním 3D vzhledem a hloubkou barevných vrstev. Zdroj: Cristian Ispas, Shutterstock
Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock