Původní dvojhalí vítkovických železáren v minulosti sloužilo jako měděná huť a posléze jako sklad žáruvzdorného materiálu a veronikárna

Z Veronikárny a skladu materiálu bude pobočka Národního zemědělského muzea

V krajském městě Ostravě pokračuje zrychleným tempem nová výstavba i rekonstrukce památek. V tomto směru dochází k významným změnám k lepšímu také v městské památkové zóně Dolní oblast Vítkovice, a sice k přeměně bývalé haly Veronikárny a skladu žáruvzdorného materiálu na objekt Národního zemědělského muzea, s. p. o., pobočka Ostrava.

Přeměna obou budov na objekt depozitárně-expozičního Národního zemědělského muzea (NZM) se uskutečňuje podle architektonické vize nikoho jiného než architekta Josefa Pleskota, rodáka z jižních Čech, pro kterého jsou ostravské industriální stavby srdeční záležitostí, ve spolupráci s Milanem Šramlem.

Donedávna chátrající stavby postavené v roce 1926 mají již za sebou sanaci a statické zajištění ocelových konstrukcí včetně patek nosných sloupů a cihlových výplní stěn. Rekonstrukce započala v září loňského roku. Oprava střechy vyžaduje částečnou výměnu konstrukčních prvků z oceli i dřeva, střecha se izoluje a opravuje též s použitím asfaltových pásů. Právě v době naší návštěvy, ve druhé polovině listopadu 2019, jeřábník vynášel palety s izolační kamennou vlnou.

Vizualizace Depozitárně-expozičního objektu NZM v Ostravě. Autory architektonického řešení revitalizace obou hal a nové vestavby studijního depozitáře jsou Josef Pleskot a Milan Šraml

Pracovní ruch je patrný rovněž uvnitř obou hal, kde se vedle jiného staví příčky z tvárnic Ytong. Po ukončení všech prací dojde k instalaci jedinečné sbírky historické zemědělské techniky a také podsbírek Doprava a zdroje energie, Rostlinná výroba, Potravinářská výroba, Lesnictví a fotoarchiv a Historická zemědělská technika. Interaktivní expozice Potravinářství bude zaměřena na kvalitní české potraviny, jejich složení, rozmanitost a technologii zpracování. Dojde tak ke zlepšení podmínek pro uchování, prezentaci a zabezpečení sbírek NZM.

Pracovní ruch je patrný rovněž uvnitř obou hal. Po ukončení všech prací dojde k instalaci jedinečné sbírky historické zemědělské techniky

Zájemci a návštěvníci z tuzemska i ze zahraničí se už nyní těší na výstavu zmíněných komodit naší každodenní potřeby a spotřeby. V čase slavnostního otevření, se kterým se počítá 1. května 2020, si přijdou na své i milovníci zlatavého moku. Pivovar Radegast z nedalekých Nošovic svými exponáty připomene jubileum uvaření první várky před padesáti léty.

Související články

Autor: Zdeněk Svoboda
Foto: archiv Národního zemědělského muzea