Zasklení ochrání lodžii či balkon před nepříznivými klimatickými podmínkami, hlukem, prachem i pyly, což ocení zvláště alergici. Zdroj: Stelmakh Oxana

Zasklení balkonu má nejen výhody, ale i stinné stránky

Žijete v bytě a přemýšlíte o zasklení balkonu či lodžie? Toto řešení výrazně zvyšuje komfort bydlení a v zimě funguje jako účinná izolace. Na druhou stranu existují i rizika, která je dobré pečlivě zvážit. Jaká to jsou?

Nápad zasklívat lodžie pochází ze Skandinávie, kde se zrodil s cílem zabránit tepelným ztrátám a odkud se brzy rozšířil do celého světa. U nás se systém ujal v 90. letech minulého století, a to zejména mezi obyvateli panelových domů, kteří uzavřením prostoru získali pár čtverečních metrů k dobru. V nově vzniklé malé „místnosti” lze pěstovat rostliny, udělat si zde domácí pracovnu, dát sem rotoped nebo jen v klidu u stolku popíjet kávu a pozorovat okolní svět. Obyvatelnost lodžie je možná až do venkovní teploty asi 5 °C, což je zhruba o dva měsíce déle než v případě otevřeného balkonu. Každá mince má ale dvě strany. Uzavřený balkon se v létě může proměnit v neobyvatelný skleník a při nedodržení několika zásad může dojít až ke vzniku plísní na fasádě.

U rámového řešení balkonového zasklení je každá z tabulí opatřena hliníkovým, plastovým nebo dřevěným rámem. Jeho výhodou je odolnost vůči nepříznivému počasí a také lepší těsnění. Foto: Igor Rozhkov

Výhody jednoznačně převažují

Jak jsme již nastínili, zasklení má řadu pozitiv. Zvětší užitnou plochu vašeho bytu, a přirozeně tak zvýší komfort bydlení. Uzavřený prostor také snižuje hluk pronikající z okolí, a navíc představuje úsporu nákladů na vytápění bytu díky funkci skleníkového efektu – tepelného kolektoru. Návratnost investice se pohybuje v rozmezí pět až patnáct let. Další praktickou výhodou tohoto systému je to, že v letním období zabraňuje vstupu nepříjemného hmyzu přes balkonové dveře. Ačkoli lze tento problém řešit i instalací dveřních sítí, mnohým toto řešení z estetického či praktického hlediska nevyhovuje. Zasklívací systémy také fungují jako jistý bezpečnostní prvek proti zlodějům: zavřená lodžie představuje pro lupiče přece jen větší překážku než otevřený balkon. Systémy lze dnes dovybavit i zámky proti otevření zvenčí. A navíc, balkony představují hrozbu pro malé děti, které by mohly přelézt zábradlí a spadnout. Zasklením toto nebezpečí eliminujete.

Pokud lodžii či balkon dostatečně nevětráte, prostory se mohou zapařit, okna se začnou rosit a časem se může objevit plíseň na fasádě. Zdroj: sevasaves1

Existují i rizika

Proti hovoří zejména náročnější údržba. Prosklené tabule sice ochrání vnitřní plochu před nečistotami a pyly, samy se však poměrně rychle znečistí. Jejich pravidelnému mytí se tak nevyhnete. Zejména čištění z vnější strany bývá obtížné a někdy je třeba povolat specializovanou firmu s vysokozdvižnou plošinou.

Zasklení s sebou přináší i riziko přehřívání, jež se projevuje zejména na jižně orientovaných stranách bytových domů. S tím souvisí riziko srážení vody na skle a následného vzniku plísní na fasádách. Proto se vyplatí vybírat kvalitní systémy, u nichž je zajištěna infiltrace (přirozené větrání). Balkon je navíc nutné pravidelně větrat a fasádu v ideálním případě opatřit fungicidním nátěrem.

Papírování vás nemine

A na konec ještě jedno upozornění: Ačkoli sama montáž trvá zpravidla jen několik hodin, čemu se nevyhnete, je papírování a zařizování kolem. Před realizací je nutné nechat odborníky posoudit únosnost konstrukce a technický stav balkonu, aby se zjistilo, zda těžké tabule skla vůbec unese. Je-li stav nevyhovující, bude nutná jeho rekonstrukce, někdy i zateplení. Současně vás nemine ani návštěva místně příslušného úřadu, kde vám řeknou, co se po vás požaduje. V některých případech postačí ohlášení, jindy je ale nutné mít stavební povolení. Vždy však potřebujete souhlas majitele objektu nebo společenství vlastníků.

Pokud je v domě více nájemníků, kteří o zasklení uvažují, domluvte se na společné objednávce. Nejenže ušetříte, ale budova bude vypadat jednotněji a estetičtěji. Zdroj: Victor1153

Závěrem...

Zvážili jste všechna pro a proti a rozhodli jste se pro zasklení? Nyní vás čeká náročný úkol, a to v podobě výběru realizační firmy. Pamatujte, že cena by neměla být jediným rozhodujícím kritériem; mnohem důležitější je kvalita odvedené práce. Vyberte proto takovou odbornou firmu, která používá pouze certifikované materiály a systémy. Zvažte také doporučení od předchozích spokojených či nespokojených zákazníků.

S výběrem konkrétního typu zasklení vám nejlépe poradí odborník. V zásadě existují dvě varianty: rámová a bezrámová. U rámového řešení je každá z tabulí opatřena hliníkovým, plastovým nebo dřevěným rámem. Jeho výhodou je odolnost vůči nepříznivému počasí a logicky také lepší těsnění (právě díky rámu). Naproti tomu bezrámová varianta působí elegantněji a je praktičtější na ovládání. Posuvná a otočná skla lze snadno odsunout ke straně, což zaručuje lehčí mytí tabulí.

Zdroje:

www.nazeleno.cz

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock