Zelené střechy – místo tašek tráva. Brno inspirací pro ostatní města
Ochladí vzduch po dobu horkého letního dne a lépe zadrží dešťovou vodu. O peníze na výstavbu zelených střech mohou nově požádat lidé na magistrátu města Brno. To nabízí jako první město v České republice dotace na zelené střechy.
Každým rokem rostou průměrné teploty. Každý rok se u nás zastaví několik hektarů půdy. Jak tedy řešit vznikající tepelné ostrovy, ochladit interiér stavby a pozitivně ovlivnit okolní klima? Odpovědí může být zelená střecha, která funguje jako přírodní ekologická klimatizace.
Zadržení dešťové vody v místě dopadu
V případě, že objekt disponuje zelenou střechou či fasádou, dokáže zadržet vodu v místě dopadu, která tak zbytečně neodtéká do kanalizace. Místo toho se během horkých letních dní začne odpařovat a ochlazuje tak nejen plášť budovy, a tedy i interiér, ale též své nejbližší okolí. Zelené plochy se nepřehřívají. Teplota střechy pod vegetační vrstvou v letních měsících obvykle nepřesáhne 25 °C a je tak až o 55 stupňů nižší než teplota povrchu vystaveného přímému slunci. Takový se totiž může v létě rozpálit až na 80 °C.
Příslib rozvoje doposud opomíjené městské zeleně
Vegetační střechy navrací zeleň do měst a kompenzují zábor půdy velkoplošnou výstavbou. Mají pozitivní psychologické účinky, snižují napětí a stres a poskytují prostor pro relaxaci (pokud jsou architektonicky funkčně zapojeny do provozu budovy). I přesto, že je opodstatnění střešních zahrad již všeobecně známo, jsou investory nadále většinou opomíjeny. Avšak setkáváme se s nimi čím dál častěji, zejména na velkých administrativních komplexech. Nově mohou i obyvatelé Brna žádat o dotaci na realizaci zelené střechy.
Brno dotuje zelené střechy
O peníze na zelené střechy mohou brněnští občané nebo firmy žádat pouze elektronicky, a to od začátku června do konce listopadu. „Musí se buď jednat o novostavbu, či dostavbu střechy na stávající budovu nacházející se na území Brna“, uvedl náměstek pro životní prostředí Petr Hladík. Na dotace je v rozpočtu města vyčleněno 20 milionů korun.
Věříme, že se Brno stane inspirací i pro ostatní města nejen v Česku, ale i na Slovensku.
Téma: Zelené střechy a fasády
Související články
- Městské tepelné ostrovy
- Nádrže na dešťovou vodu - odpovědi na nejčastěji kladené otázky
- Co s dešťovou vodou z okapu domu
- Přírodní tepelná stabilizace budov
- Důvody pro bílé střechy: šetření peněz a chladnější léto