AIR SQUARE: Česká mobilní instalace ohromuje svět
Češi přišli s originálním nápadem, jak proměnit nevyužívaná městská prostranství v atraktivní veřejný prostor. V kruhové instalaci se mohou pořádat trhy, koncerty i přednášky. Obří nafukovací stavba se už představila v Německu, Maďarsku či USA. K nám dorazí příští rok.
Nedostatek zeleně, málo obyvatelných veřejných prostor a mnoho tepelných ostrovů, kterým často není úniku. To jsou časté problémy větších měst. S inovativním řešením přišla dvojice významných českých firem. Lehká stavba kruhového půdorysu je opakovatelně použitelná a plně mobilní. Konstrukce nabízí integrované osvětlení a pohlcuje zvuky generované uvnitř. K montáži není potřeba žádné povolení.
Ve dne chladí, v noci svítí
Horní prstenec funguje jako velký stínicí systém, jenž chladí a poskytuje útočiště před sluncem a horkem. V noci poté osvětluje tmavá a méně bezpečná městská zákoutí. „Jde o instalaci, která zlepšuje kvalitu městského prostředí a přispívá k budování rezistentní modrozelené infrastruktury města, což následně zvyšuje kvalitu životního prostředí, zdraví, biologickou rozmanitost i hodnotu okolních pozemků,“ říkají o projektu jeho tvůrci.
Projekt v číslech
Na Air Square není příjemný jen jeho přínos, ale také udržitelnost a modularita. Instalace se skládá ze 2 hlavních částí: dřevěné konstrukce a nafukovacího prstence v horní části měřícího celkem 14 m v průměru a 6 m na výšku. Pro výrobu byl použit lehký materiál, který lze snadno postavit a následně i rozložit. Montáž trvá v 7 lidech okolo 7 hodin. Jednotlivé komponenty jsou vyrobeny a nachystány tak, aby byly jednoduše zabaleny a připraveny k použití. „Nafukovadlo“ včetně ventilátoru váží 140 kg.
Modularita, trvalost, udržitelnost
Právě těchto tří hesel se drželi architekti při navrhování této netradiční konstrukce. Bezbariérový objekt je vyroben z CNC řezaných desek s minimálním množstvím odpadu z výřezů. Konstrukce základu je navržena jako modulární systém složený ze svislých stojnic a plně polohovatelných vodorovných lavic. Prstenec je bezpečnostně zajištěný a odolá i nepřízni počasí. Ustát by měl vítr v nárazech do 12 m/s.
1) Zdroje: Autorská zpráva KOGAA, Kubíček Visionair