Ve Víru, pod kamenným mořem, přeměnili vilu z roku 1932 na hotelový resort. Součástí komplexu je citlivě zrekonstruovaná prvorepubliková vila a pět nově vzniklých dřevostaveb. Foto: Jakub Frey

Architektura pod přehradou. Manželé proměnili ruinu na elegantní resort

Ne každá chátrající historická budova dostane šanci na nový život. Simona a David Matuškovi se však této výzvy chopili na výbornou. Ze zanedbané prvorepublikové vily ve Víru, nedaleko druhé nejvyšší betonové přehrady v Česku, vybudovali středobod nového hotelového resortu, který nabízí ubytování v pěti dřevostavbách i v podkroví vily samotné. Tím však jejich plány do budoucna ani zdaleka nekončí.

V kouzelné krajině Vysočiny v malebné obci Vír na Českomoravské vrchovině si pořídili manželé Matuškovi chátrající prvorepublikovou vilu s velmi zajímavým pozemkem. Neobývaný objekt, který se během posledních desetiletí dostal do zcela havarijního stavu, prošel kompletní rekonstrukcí, jejímž cílem byla změna užití při zachování ducha místa. Po vyřízení všech potřebných formalit a oslovení architekta Lukáše Větrovce se podařilo otevřít v roce 2020 působivý resort, který je živoucím důkazem, že spojení současné a prvorepublikové architektury může fungovat. Rekonstrukce objektu je zdařilá, ale rozvoj tohoto místa není u konce... Majitelé chtějí dostavět dalších devět chatek a wellness.

Vila z roku 1932 dostala novou šanci na život

V momentu koupě byla vila brněnského podnikatele Rossiho ve špatném stavu. I opěrná zeď, která ji udržovala na svém místě, byla zbořena a postavena nově; navíc byla rozšířena o zaoblenou část kolem stávající lípy. „U vily samotné zbyly jen obvodové stěny, jelikož podlahové trámy měly uhnilé zhlaví a pro budoucí využití byla zapotřebí vyšší únosnost podlah. Všechny trámy byly uloženy a použity pro výrobu dřevěných obkladů a nábytku; původní dřevo tedy v jiné formě slouží nadále," uvádí MgA. Lukáš Větrovec B.A.

Restaurace v přízemí prvorepublikové vily nabízí celoroční posezení pro přibližně 30 hostů, přičemž během hektických letních měsíců se kapacita navyšuje díky velké terase s nádherným výhledem až na téměř 100 míst. Foto: Jakub Frey

Při návrhu rekonstrukce vily byl kladen důraz na to, aby původní dům byl v novém prostorově náročnějším provozu stále vnímatelný, přestože z něj zbyly jen obvodové stěny. Půvab stávající vily spočíval hlavně v materiálovém řešení – přízemí vybudované z ‚kamenice‘ a zbytek budovy, který je omítnutý. Nově přistavěné části stále využívají stěny vytvořené z kamenů nalezených přímo na pozemku, ale také se zhmotňují v novém materiálově odlišném obložení z šedých cementovláknitých desek; na výsledku je pak zřejmé, že jde o zrekonstruovaný objekt. Lze tedy říct, že fyzicky toho zbylo málo, ale duch místa Rossiho vily z 1932 byl zachován,” doplňuje architekt.

Vila se proměnila na restauraci s velkou zimní zahradou a letní terasou, prostory pro organizaci společenských akcí a tři hotelové pokoje v podkroví. Foto: Jakub Frey

Co chatka, to individuální hotelový pokoj...

Pět dřevostaveb bylo umístěno u vily jako rozšíření ubytovacích kapacit; co chatka, to individuální hotelový pokoj s čistým designem využívající přírodní materiály; smrková prkna a průsvitný kvarcitový kámen. Chatky jsou vzhledově nenápadné, splývají s terasovitou krajinou a jsou zcela záměrně odlišné od zrekonstruované vily, která stojí v popředí celého areálu. „Z hlediska architektonického ztvárnění bylo důležité, aby chatky byly konstrukčně jednoduché a působily v přírodě téměř dočasně; jedná se o dřevostavby se zelenou střechou umístěné na náročný pozemek,” vysvětluje architekt projektu Lukáš Větrovec.

Stejně jako v ostatních částech Forest Resortu, i v interiéru chat je hlavním stavebním prvkem smrkové dřevo. Foto: Jakub Frey

Místo jsme měli rádi odjakživa, říká majitel hotelu David Matuška

David Matuška, investor s kořeny v této obci a zájmem vrátit lokalitě zpět její turistický život, se rozhodl vilu přestavět na středobod budoucího areálu Forest Resort obsahující restauraci, ubytování a společenský prostor.: „V počátku šlo o záchranu vily. Myšlenka vybudovat restauraci a ubytovací zařízení se zrodila až posléze. To místo pro nás vždy bylo důležité,” uvádí majitel.

David mi zavolal, že zvažuje koupi nemovitosti v červenci roku 2017; vylezli jsme na skálu na cípu pozemku a začali se bavit o možné budoucnosti vily... Tři roky na to jsme kolaudovali vilu a v podstatě navázali na návrh a realizaci chatek, kterou jsme zvládli během dalšího jednoho roku,” odpovídá Lukáš Větrovec na otázku, jak dlouho trvala realizace projektu od zakoupení vily po slavnostní otevření.

Spolupráce mezi Lukášem Větrovcem a manželi Matuškovými probíhala už dříve, takže začátek byl o to jednodušší. „Přicházím za ním s ohromným nadšením a vizemi. Neřekl bych však, že s konkrétní představou. Společným dialogem pak vytváříme obrysy návrhu, kterým Lukáš dává jasnou podobu a řešení,” uvádá ke plánování s architektem David Matuška.

A co se z hlediska designu líbí samotným majitelům, prozrazuje David Matuška: „V interiéru mě nejvíce baví část původního exteriéru; kamenný obklad domu je to, co dělalo původní stavbu honosnou, a nyní, v rámci rekonstrukce, se ocitl v bezprostřední blízkosti návštěvníků uvnitř restaurace.

Práce v rezortu však ještě nekončí a do budoucna se plánuje jeho další rozšíření: „Mezi dřevostavbami, kterých vznikne ještě devět, plánujeme surovější přírodní wellness se saunou a jezírkem umístěnými na kamenném svahu nad vilou,” dodává na závěr majitel.

Děkujeme majitelům resortu Matuškovým i panu architektovi Větrovcovi za ochotu zodpovědět dané otázky a přejeme hodně štěstí do budoucích plánů a projektů.

Zdroje:

[1] www.forestresort.cz
[2] www.archiweb.cz
[3] www.udolisvratky.cz
[4] www.vetrovec.eu

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: viz popisky