Bydlení s pozitivním vlivem na přírodu: poznejte eko styl
Ekologický styl je v poslední době považován za jeden z nejpopulárnějších na světě. Ekologie není v kurzu pouze v interiérovém designu, ale i ve stavebnictví. Eko styl šetří přírodní prostředí a působí pozitivně na duši i tělo. Jak si tedy zařídit domov, aby byl v souladu s přírodou?
Vše začíná u dřeva
Podobně jako u skandinávského stylu, tak i u eko designu je kladen důraz na čistě přírodní materiály. Typickým zástupcem je dřevo. Tento směr však charakterizují i sklo, kámen, keramika nebo nejrůznější přírodní tkaniny. Eko styl se nevyhýbá ani recyklátům z papíru nebo plastu. Přírodní může být nejen vybavení a doplňky, ale i podlahová krytina. Přírodou se inspiruje taktéž barevné schéma interiéru. Ideální jsou neutrální barvy – jmenovitě bílá, béžová, hnědá, světle modrá nebo zelená. V menší míře můžete do místnosti zakomponovat též světlé odstíny pastelových barev.
Světlo, zeleň a přirozený koloběh přírody v rezidenci Aquas Perma Solar Firma
Dům v australském Sydney se ve své lokalitě vyjímá zejména díky svému vysoce důmyslnému dispozičnímu řešení, které přivádí do objektu maximální možné množství denního světla a…
Myslete na detaily
I když se může zdát eko styl strohý, opak je pravdou. Stačí doplnit místnost vhodnými dekoracemi. Interiér ozvláštní skleněné nebo hliněné vázy a květináče s květinami či větvičkami stromů, proutěné koše, nejrůznější výzdoba z bambusu, trendy koberec v neutrální barvě, ale i drobný dřevěný nábytek.
Pro eko styl je esenciální také přirozené denní světlo, které je pro lidský organismus nezbytné. Do lamp a ostatních svítidel volte žárovky s teplým tónem světla a ideálně v LED variantě (je považována za velmi hospodárnou). Také provoz domácnosti je součástí tohoto stylu. Kromě LED osvětlení tak můžete zauvažovat nad ekologickými čisticími prostředky či vybavením spotřebiči typu A+.
Zajímavý text pojednávající o osvětlení naleznete i zde: Světlo v bytě a kanceláři.
Ekologie a udržitelnost ve stavebnictví
Přesto, že ještě nedávno většinu stavebníků nezajímalo, jaké materiály při své práci používají, nyní se k přírodě zčásti navrací i obor stavebnictví. Řada ekologických materiálů má výborné fyzikální vlastnosti a navíc jsou šetrné k přírodním zdrojům.
Eko materiál rozpoznáte podle velikosti uhlíkové stopy. Pokud mezi sebou porovnáme kupříkladu pálenou cihlu, hlínu a pěnový polystyren, výsledky jsou šokující. Podle webu envimat.cz se největší rozdíl nachází mezi pěnovým polystyrenem s 4,2 kg CO2 ekv./kg a hlínou s 0,00293 kg CO2 ekv./kg. Uhlíková stopa pálené cihly je zhruba 0,23862 kg CO2 ekv./kg.
Ekologické zateplení domu
Většina ekologicky šetrných materiálů se využívá k tepelné izolaci. Skvělou volbou je například konopí, se kterým se pracuje podobně dobře jako s minerální izolací. Konopí neplesniví, ani neláká zvířata. Jeho velká výhoda spočívá ve zdravotní nezávadnosti; nevyvolává totiž alergické reakce či dýchací potíže. Jeho pěstování probíhá ekologicky a navíc má schopnost rychlého dorůstání (do výšky čtyř metrů dorůstá během pouhých sta dní). Při výrobě izolace vzniká minimum odpadu, využívají se semena, vlákna i sláma. Nevyužita jsou pouhá 3 % rostliny. Konopné izolační desky jsou maximálně difuzní. Mimo to je tato rostlina využívána i k výrobě paropropustného konopného betonu (biokompozitní směs konopného pazdeří, vápenného pojiva a vody), dostupné jsou na trhu i konopné oleje či lazurovací laky.
Především v zahraničí je oblíbená ovčí vlna. Je hygroskopická, a tedy reguluje vlhkost vzduchu v interiéru, je schopna pohlcovat vodu a její množství může dosáhnout až 35 % hmotnosti materiálu bez ztráty jeho izolačních vlastností; na dotek přitom zůstává suchá a zachovává svůj objem. Lze se spolehnout na její dlouhou životnost a schopnost zachovávat trvalou pružnost. Jde o materiál prodyšný, který nebrání přirozené ventilaci, navíc přirozeně rezistentní vůči plísním. Nehrozí ani její vzplanutí, vlna se dnes většinou impregnuje například vodním sklem nebo boraxem. Mimo jiné jsou ceněny její akusticko-izolační vlastnosti.
Mezi další ekologické volby patří dále džínsovina vyráběná z odřezků vznikajících v textilní výrobě. Jedná se o novinku, která je využívána převážně v USA. Nabízí vynikající tepelné i akustické vlastnosti (její oblíbenost stoupá právě v oboru stavební akustiky) a jde o 100 % zdravotně nezávadný produkt odolný proti plísním, houbám i škůdcům. Disponuje navíc nízkou ekologickou stopou, jeho výroba totiž vyžaduje minimální energii.
K přírodě je šetrná taktéž sláma, která může fungovat jako izolace i stavební materiál se skvělými vlastnostmi. Svou kvalitní tepelnou izolací je známa už od pradávna. A zapomenout nelze ani na dřevo. Dřevní izolační materiály poskytují výbornou tepelnou izolaci a účinně chrání proti větru, prachu i hluku.
Oblibu si získala taktéž lněná izolace, která je díky poměru cena/výkon používaná pro zateplení střech, stěn i podlah. Podobně jako ostatní ekologické izolace, tak i len chrání životní prostředí a přispívá k úspoře energie za vytápění. Má výborné akumulační schopnosti, přirozeně reguluje vlhkost, je tvarově stabilní a velmi dobře zvukově izoluje.
Související články
1) redakčně upraveno