Jak vybrat kotel na dřevo do rodinného domu?
Nadcházející letní měsíce jsou ideálním obdobím pro výměnu kotle. Než se do toho pustíte, je dobré poznat všechny možnosti, které moderní kotle nabízejí. I taková klasika jako kotel na dřevo totiž umí překvapit.
Dřevo jako palivo je po generace velmi oblíbené a používá se jako hlavní i vedlejší zdroj vytápění. Pokud neřešíte jen krb jako designový prvek do obýváku, ale plnohodnotné topení v domě či na chalupě, vyplatí se před nákupem věnovat svou pozornost několika hlavním parametrům. Co by vám při výběru zplynovacího kotle na dřevo nemělo uniknout?
1. Výkon a účinnost kotle
Výkon je jedna ze základních hodnot, podle které se vybírá kotel do konkrétní nemovitosti. Potřebný výkon kotle by měl vždy stanovit odborník, který při výpočtu bere v potaz řadu faktorů. Od velikosti, typu stavby a jejího stáří až po stav izolace, zateplení nebo oken. Výrobci kotlů nabízejí svoje produkty v širokém rozmezí, například od 16 až do 55 kW, aby si vybral opravdu každý.
Účinnost se označuje v procentech a podle ní poznáte, jak kotel hospodaří s teplem, které vzniká při spalování paliva. Čím vyšší číslo, tím lépe. Při vysoké účinnosti nad 90 procent nedochází k téměř žádným ztrátám a kotel skoro všechnu energii obsaženou ve dřevě použije na vytápění. S rostoucí účinností tím pádem klesá spotřeba paliva i náklady na financování topné sezóny.
2. Promyšlené konstrukční prvky
Moderní kotle na dřevo mají inovovanou konstrukci a obsahují řadu prvků, které zvyšují jejich bezpečnost a usnadňují obsluhu. Zplynovací kotle využívají odtahový ventilátor, který automaticky řídí chod a reguluje výkon kotle. Nasává vzduch přes klapky primárního a sekundárního vzduchu do násypné šachty, trysky, výměníku kotle a poté do spalinové cesty. Klapky primárního vzduchu zajišťují adekvátní výkon, zatímco klapka sekundárního vzduchu zabezpečuje vysokou účinnost.
O bezpečný provoz se pak stará chladicí smyčka, která zabraňuje přetopení kotle. V případě vysoké teploty vody v kotli se otevře ventil, který do chladicí smyčky pustí studenou vodu z vodovodního řadu a kotel ochladí.
3. Technologie, které jdou s dobou
Kotle obsahující elektronickou jednotku samy řídí proces spalování a také všechny další prvky otopného systému. Díky tomu není třeba vynakládat další finance na řízení topného okruhu v domě včetně ohřevu teplé vody.
Pokud chcete mít přehled o chodu kotle i na dálku, volte takový kotel, který lze připojit k internetu. Pak se stačí připojit přes telefon, tablet nebo počítač a pomocí aplikace sledovat parametry vytápění.
4. Velikost násypné šachty a topeniště
Přestože kotle s vysokou účinností spotřebovávají méně dřeva, nevyhne se majitel pravidelnému manuálnímu doplňování paliva. Intervaly lze prodloužit při instalaci akumulační nádrže. Dále se vyplatí zkontrolovat, jaké velké kusy dřeva můžete používat bez nutnosti štípání. Díky tomu můžete ušetřit čas při přípravě dřeva. U kotlů s větším výkonem lze obvykle používat delší polena. Pohodlné přikládání mohou usnadnit také velké přikládací dveře, které jsou dobře přístupné.
Pokud je zplynovací kotel na dřevo vybavený odtahovou klapkou, která odsává zplodiny z násypné šachty, nedochází ani během doplňování paliva k úniku kouře do místnosti.
5. Ekologické požadavky
Podle platné legislativy musí všechny prodávané kotle splňovat přísné podmínky takzvaného ekodesignu, které platí v celé Evropské unii. Dále na každém kotli najdete zařazení do emisní třídy. Moderní kotle splňují 4. nebo nejvyšší 5. emisní třídu, která zaručuje ekologický provoz s minimálním dopadem na životní prostředí.