Při výběru střešních oken je nutné brát v potaz mnoho faktorů. Foto: Andrii A, Shutterstock

Jak vybrat správně střešní okna?

Střešní okna jsou v současnosti populární. Na trhu je velké množství druhů střešních oken od různých známých i méně známých výrobců. Při jejich výběru musíme zvážit nejen estetickou stránku, ale také, a především, tu praktickou. Ohled je třeba brát na zasklení, materiál, rolety a mnoho dalších faktorů.

Střešní okno je velmi důležitý prvek střechy. Střešní skladba, která má leckdy tloušťku přes půl metru, se najednou zúží na pár centimetrů a ještě musí zajistit možnost otevírání. Při výběru střešních oken je nutné myslet nejen na to, jaké střešní okno vybrat, ale co všechno koupit společně s ním.

V prvé řadě je nutné zvážit, do jaké místnosti jej chceme umístit. Podle toho můžeme typy otevírání kombinovat. V obývacím pokoji oceníme možnost nerušeného panoramatického výhledu, v koupelně zase úsporu místa. Pro výše položená okna budeme vybírat spíše okna s dolní klikou, naopak pro maximální využití prostoru v podkroví zvolíme okna s horním madlem.

Přehled faktorů a parametrů, na něž je třeba brát zřetel, je popsán dále.

U střešních oken je nutné brát v potaz, v jaké bude místnosti a na jakou světovou stranu bude orientováno. Foto: MAXSHOT.PL, Shutterstock

Dřevo nebo plast?

Tato otázka vyvstane na mysli každého z nás při výběru střešního okna nejspíš jako první. V současné době mnohdy z dálky ani nelze rozpoznat dřevěné okno od toho plastového. Až tak jsou moderní plastová okna esteticky přívětivá. Kromě toho se dnes se svými vlastnostmi dokáží vyrovnat oknům dřevěným. U plastových oken je základním materiálem plastový několikakomorový profil s výztuhou. Jedná se o plast vysoce odolný proti proražení, který je navíc vysoce stabilizovaný proti UV záření.

Nemalá výhoda plastových oken spočívá v cenové dostupnosti a minimální údržbě. Bonusem je výběr z různých barev a vzorů. Plastová okna jsou také odolná vůči vodě, proto jsou vhodná zejména do místností s vyšší vlhkostí jako kuchyně, koupelny, ale i ložnice.

Plastová okna disponují celou řadou výhod a lze je vyrobit i v dekoru dřeva. Foto: U. J. Alexander, Shutetrstock

Naopak nevýhoda plastových oken tkví v jejich velké teplotní roztažnosti či v náročnějších opravách.

Dřevěná okna, na rozdíl od některých plastových, si ponechají svůj původní tvar i při extrémních výkyvech venkovních teplot. Jsou ovšem citlivá na vlhkost a dřevo se musí pravidelně udržovat. Stále se však najde mnoho lidí, kteří nedají dopustit na dřevěná okna, mimo jiné kvůli vzhledu.

U celodřevěných oken je základním materiálem dřevo. Obvykle to bývá borovice. Dřevo se většinou povrchově upravuje lakem, případně několika vrstvami laku. Vždy by se mělo jednat o finální úpravu okna bez nutnosti dalšího nátěru. Jsou vhodná především do místností s nízkou relativní vlhkostí vzduchu. Nicméně, kvalitní dřevěná okna dokáží i vlhkosti dobře odolávat. Zejména borovicové dřevo obsahuje vysoký podíl pryskyřice (je více prosmoleno). To přispívá k vyšší životnosti v podkrovních místnostech.

Skvělou volbou může být kombinace obou materiálů, například okna plastová s dřevěným jádrem. Ta vhodně spojují výhody dřeva a plastu (polyuretanu). Dřevěné jádro zajišťuje vynikající izolační vlastnosti. Polyuretanová vrstva poté zaručí dlouhou trvanlivost bez nutnosti čištění a natírání. V ČR tato okna nabízí například společnost VELUX.

Dvojsklo, trojsklo, či dokonce čtyřsklo

Na výběr zasklení oken připadá stejná váha jako na výběr materiálu. Jeho kvalita totiž ovlivní výsledné tepelněizolační vlastnosti okna. Volba zasklení se pak odráží také na schopnosti utlumení venkovního hluku či vyšší odolnosti, bezpečnosti a ochraně před venkovními živly.

Stejně jako u klasických oken se i u střešních používají tři typy zasklení, a to dvojsklo, trojsklo nebo čtyřsklo.

Dlouhou dobu bylo považováno za standard dvojsklo, proto má i většina současných starších realizací právě dvojskla. I mezi dvojskly jsou však rozdíly v typu, pokovení a tloušťce jednotlivých skel a plynu mezi nimi, což ovlivňuje jejich propustnost sluneční energie i tepelněizolační schopnosti.

U nových střešních oken už dominují trojskla. Ta mají menší tepelnou propustnost, nebo-li jsou energeticky úspornější. U hodnoty prostupu tepla celým oknem vždy platí, že čím nižší hodnotu prostupu tepla mají samotná skla, tím lepší jsou i tepelněizolační vlastnosti okna.

V praxi je třeba se řídit především orientací střechy a konkrétními potřebami. Pokud je například střecha orientovaná na severní stranu, není potřeba řešit letní přehřívání a důležitý bude především prostup tepla celým oknem.

Se čtyřskly se na našem trhu zatím setkáváme spíše výjimečně a jsou tedy otázkou budoucnosti.

Ovládání a otevírání

Vybrat si mezi různými variantami otevírání a ovládání nemusí být snadné. Ovládání můžeme zvolit manuální, nebo s elektrickým pohonem. Otevírat okno se dá dole, či nahoře a kromě toho lze vybírat mezi kyvnými, výklopně-kyvnými či výsuvně-kyvnými střešními okny.

Oblíbená a nejvíce využívaná jsou střešní okna kyvná. Tento typ oken se otevírá podél své středové osy. Okno může být otočeno kolem celé své osy, což zajišťuje pohodlné mytí z obou stran. Při otevření bude ale vždy horní část okna zasahovat do místnosti.

Oblíbená a nejvíce využívaná jsou střešní okna kyvná. Tento typ oken se otevírá podél své středové osy. Foto: New Africa, Shutterstock

Kompromisem mohou být střešní okna výsuvně-kyvná. U těchto typů oken se osa otáčení během otevírání posune do horní třetiny okna a okno se vysune směrem z místnosti ven. Tento typ nabízí funkce kyvného okna, ale bez zasahování do interiéru. Hodí se tedy do menších místností. Při mytí okno jednoduše protočíte k sobě. Mimo to tento typ poskytuje lepší přístup a nabízí i lepší výhled.

Velice oblíbená jsou i střešní okna výklopně-kyvná. Tento typ oken se otevírá podle osy umístěné v horní části okna. Vyklápí se tedy směrem ven. To zajišťuje panoramatický výhled. Nesporná výhoda spočívá v nezasahování okna dovnitř místnosti. Představuje tedy ideální volbu do místností, v nichž není prostoru nazbyt, jako je koupelna či kuchyně. Pro umytí z vnější strany lze okno přetočit. Nevýhodou je vysoká cena.

Co se týká ovládání, opět záleží na konkrétních potřebách zákazníka a možnostech dané místnosti. Okna s horním ovládacím madlem zaručí panoramatické výhledy jak vestoje, tak vsedě. Kromě toho se pohodlně otevírají i v případě, že je pod nimi nábytek. Horní ovládací madlo navíc může být vybaveno ventilační klapkou, díky níž do místnosti i přes zavřené okno proudí vzduch.

Spodní ovládání se používá u kyvných i výklopně-kyvných střešních oken. Klikou ve spodní části se okna otevírají směrem ven. Spodní ovládání je vhodné volit pro výše osazená okna. Pro větší pohodlí a praktičnost se doporučuje nechat prostor pod oknem bez nábytku.

I toto řešení nabízí systém ventilace v horní části okna. Čerstvý vzduch tak do místnosti proudí i přesto, že je okno zavřené. Vestavěný filtr poté zabraňuje vniknutí prachu a hmyzu do místnosti.

Nejvyšším standardem jsou dnes střešní okna s elektrickým ovládáním. Jejich obsluha je velice komfortní a využívají se zejména v případech, kde by manuální ovládání nebylo dostupné. Tato okna se integrují také v systémech centrálního řízení domu a nuceného větrání.

Obecně typ otevírání se volí podle výšky okna nad podlahou. Tam, kde je horní hrana okna špatně dostupná, nebo dokonce nedostupná, je nejvhodnější použít okna s klikou dole. U starých rekonstruovaných objektů, kde by klika dole působila nepatřičně, se hodí okna s madlem na horní hraně křídla.

Správná montáž okna je základem úspěchu. Foto: Virrage Images, Shutterstock

Rolety a sítě proti hmyzu: nutnost nebo luxus?

Střešní okna, zvláště ta, jež jsou orientována na jih a západ, přivádějí do interiéru nejen světlo, ale také tepelnou energii ze slunce a mohou se tak podílet na přehřívání interiéru. Zvláště pak okna umístěná na jih a západ. Zastínění okna je tedy nutné řešit.

Přestože jsou okna vybavena vrstvami zabraňujícími prostupu sálavého tepla, jedinou 100% ochranou proti přehřívání představují rolety umístěné na exteriérové straně. Doplňky na vnitřní stranu okna, jako jsou například žaluzie na střešní okna nebo markýzy, pomáhají především regulovat intenzitu světla pronikajícího do interiéru, případně mohou jako síťky do střešních oken bránit hmyzu létat otevřeným oknem dovnitř. Jsou libovolně kombinovatelné s doplňky vnějšími regulujícími zejména průchod tepla.

Vnitřní doplňky se jako ochrana před teplem nedoporučují, neboť se zahřívají a následně přenášejí teplo do interiéru. Stejně tak vylepšení tepelného prostupu okna vnitřním doplňkem v zimě je problematické. Doplněk totiž zabrání proudění vzduchu ke sklu. Okno je pak náchylnější k výskytu kondenzátu.

Podstatnou roli hraje lemování

Mnoho zákazníků při výběru střešních oken zapomíná na jednu důležitou součást, jíž je lemování. Díky němu je zajištěna voděodolnost okna. Lemování zároveň chrání střešní okno před nárazy větru. Na trhu existuje více druhů lemování i úrovní montáže.

Lemování zároveň chrání střešní okno před nárazy větru. Foto: U. J. Alexander, Shutterstock

Světlovod

Pokud se v domě nachází tmavá místnost, jež nelze prosvětlit klasickým oknem, řešení se nabízí v podobě instalace světlovodů. Světlovody přivádí přirozené světlo do šerých místností, typicky jimi bývají šatny, schodiště, koupelny či chodby. Lze je instalovat jak na šikmé, tak na ploché střechy.

Spolehlivá montáž je základem úspěchu

Podcenit výběr montážní firmy se nevyplácí nikdy a platí to i v případě střešních oken. Ani to nejlepší střešní okno nebude správně fungovat, pokud není správně napojeno na střešní plášť. Základem je bezchybné napojení na hydroizolační fólii a na parotěsnou fólii prostřednictvím parotěsného límce střešního okna a zateplení zbylých prostor. Dále je nutné dbát na správné seřízení okna dle sklonu střechy a seřízení spáry mezi křídlem a rámem.

Zdroje:

www.stavinvest.cz, www.dek.cz, www.fakro.cz, www.ceskestavby.cz, www.velux.com, www.wickes.co.uk

Autor: Mgr. Zuzana Fajfrová
Foto: Shutterstock