Překližka nalézá využití nejen ve stavebních projektech, ale i při výrobě nábytku a interiérového vybavení. Do vašeho bytu či domu vnese příjemný pocit útulna. Foto: NMC2S, Shutterstock

Kouzlíme s překližkou: inspirace pro každý kout vašeho interiéru

Jejím zpracováním se zabývali už staří Egypťané, kteří z ní vyráběli čela faraónských postelí. Tento materiál byl ale i základním prvkem letadel ve 2. světové válce. Dnes je z ní hvězda bytového designu. Řeč je o překližce, která si získala oblibu především díky svému přírodnímu vzhledu, flexibilitě a udržitelnosti. Jak ji využít u vás doma?

Překližka je velmi zajímavým materiálem, který doslova vybízí k originálnímu dotvoření interiéru. Na rozdíl od rostlého dřeva vyniká lepší tvarovou a rozměrovou stálostí a dobře se s ní pracuje. Navíc v dnešní době, kdy se klade velký důraz na udržitelnost, je překližka skvělou ekologickou volbou. Vyrábí se totiž z obnovitelných zdrojů, většinou z odpadového dřeva, a je recyklovatelná. V dnešním článku se podíváme na různé způsoby, jakými ji lze v interiéru využít. Od podlahy, přes regály a domácí knihovny až po stropy.

Překližky znali už Egypťané

Výrobu překližek ovládali již staří Egypťané, kteří z nich dokázali vytvořit postele, skříně, ale i truhly nebo skládací židle. Jejich znalost technologie byla na tehdejší dobu na nebývalé úrovni – ovládali různé technologie i způsoby krájení dýh. Úplně první překližku si nechal v roce 1797 patentovat architekt a inženýr Samuel Bentham. O 100 let později byla překližka zavedena ve Francii a USA do průmyslové výroby jako stavební deska. V Evropě se první továrna na překližky objevila na konci 19. století v Arménii, kde z ní vyráběli křeslové sedáky. O nejvýznamnější použití překližky – ve formě ohýbaného nábytku – se poté zasloužili designéři Alvar Aalto, Marcel Breuer a manželé Charles a Ray Eames.

Překližku dnes využívají designéři v různých projektech – například v tomto domě tvoří vnitřní příčky buková překližka a rošt z latí 60/40. Foto: Ing. arch. Lukáš Ildža

Překližka nabízí neomezené designové možnosti

Překližka se vyrábí slepením několika vrstev dýh z různých druhů dřeva (zejména borovice, břízy a topolu), proto se s ní někdy můžete setkat také pod označením vrstvené dřevo. Počet vrstev se různí, ale většinou jde o liché číslo. Tloušťka desek se obvykle pohybuje od 4 do 25 milimetrů. Pro své vynikající vlastnosti, mezi něž patří houževnatost, vysoká pevnost a pružnost, lze překližku v interiéru využít různými způsoby. Její teplé dřevěné tóny vnesou do prostoru teplo a přirozenost, zatímco hladká textura a viditelné vrstvy mu dodají moderní estetický rozměr. Překližka může být lakovaná, mořená, potištěná, s nalisovanou textilií nebo jen zkrátka ponechaná v její přirozené formě, což vám dává prostor k další kreativitě.

Jak překližka mění nábytkářský průmysl

Díky své odolnosti a pevnosti se překližka stala v poslední době oblíbeným materiálem také pro výrobu dřevěného nábytku, jako jsou skříně, police, komody, židle, postele a pracovní stoly. Je totiž lehká, snadno se s ní manipuluje a dá se přizpůsobit různým potřebám a prostorům. Nábytek z překližky si můžete nechat zhotovit na míru od truhláře, nebo se do výroby pustit sami. Z překližky navíc vypadají skvěle i drobné designové prvky, jako jsou lampy nebo dřevěné rámečky – záleží na vaší zručnosti a kreativitě.

Jakou překližku zvolit?

Chcete-li překližku využít právě pro výrobu dekoračních předmětů nebo nábytku, budete pravděpodobně vybírat z tzv. truhlářských broušených překližek, které se vyrábějí z různých druhů dřeva z jehličnatých nebo listnatých stromů. Na trhu však najdete také překližky vodovzdorné se sníženou hořlavostí a stavební s foliemi. Do kuchyní a míst, v nichž je vyšší vlhkost, jsou poté zejména vhodné tzv. překližky multiplex, složené z mnoha vrstev dýh. Z těch se dají kromě nábytku vyrábět i stolové nebo kuchyňské pracovní desky, venkovní dveře, rámy postelí nebo schodiště. Pro výrobu obkladových dílců a sedacího nábytku lze poté využít i překližky speciálně tvarované (ohýbané).

Překližka se dá v případě poškrábání či jiného poškození snadno renovovat nebo repasovat – pro výrobu interiérového vybavení je tedy jako stvořená. Foto: Ground Picture, Shutterstock

Z překližek vykouzlíte i celé obývací stěny

Překližku však můžete v interiéru využít i pro větší projekty, jako jsou příčky či obklady stěn, stropu nebo podkroví. Skvělé je, že do stěn z překližky lze bez problémů vrtat, takže na ně snadno přiděláte věšák, zrcadlo či poličku. Z překližky je dokonce možné zhotovit i podlahu – jde o zajímavou a hlavně ekologickou alternativu laminátu. Skvěle z ní budou vypadat také otevřené regály nebo lehké prolamované příčky, kterými můžete elegantně a snadno rozčlenit jakoukoliv místnost. Díky široké škále povrchových úprav zapadne do různých typů interiérů, od minimalistických až po rustikální.

Závěrem

Překližka se v interiérovém designu stává stále oblíbenější volbou. Její estetická flexibilita, funkčnost, udržitelnost a široká škála použití z ní dělají materiál, který je praktický a krásný zároveň. Ať už se rozhodnete pro překližku z jakéhokoliv důvodu, jedno je jisté – určitě nebudete litovat!

Zdroje:

[1] Bc. OPRAVILOVÁ, Markéta: Multifunkční interiérový prvek. Bakalářská práce. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
[2] Překližka: skvělý materiál pro vybavení kanceláří. INTERIER DESIGN BLOG
[3] KRYNEK, Ondřej: Londýn ukazuje význam překližky ve světě designu. Designmag
[4] Překližka v interiéru. Paletky
[5] Výroba nábytku z překližky. Dřevodílo

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: viz popisky