Památník Jana Palacha se nachází v centru Všetat a skládá se z rodného domu Jana Palacha, proměněného ve výtvarný objekt, novostavby pavilonu historické expozice a kontemplační zahrady.

Která z tuzemských staveb získá v listopadu českou nejprestižnější architektonickou cenu?

Česká cena za architekturu se letos koná už popáté. Soutěž je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České republiky za posledních pět let. Výherce, který bude oznámen na slavnostním galavečeru 24. listopadu 2020 v Karlíně, již tradičně vybírá odborná sedmičlenná mezinárodní porota.

Na prestižní výhru má tento ročník šanci 27 děl, které byly vybrány z přihlášených 192 staveb. Nejvíce nominovaných realizací je letošní rok v Praze. Na pomyslné druhé příčce skončil Královéhradecký kraj.

Prestižní ocenění českých projektů

Česká cena za architekturu (ČCA) je již tradiční soutěžní přehlídka, jejímž vyhlašovatelem je Česká komora architektů. Soutěž je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České republiky za posledních pět let. Záměrem této ceny je propagace kvalitních výsledků práce etablovaných i začínajících architektů směrem k veřejnosti, a to nejen z hlediska jejich estetické a technické kvality, ale především v souvislostech jejich vzniku, vztahu k okolí a společenského přínosu. Soutěž tak zaobírá co nejširší spektrum prací. Z tohoto důvodu nejsou díla hodnocena v rámci jednotlivých kategorií, ale uděluje se jedna hlavní cena.

Přihlášená díla posuzuje každý ročník mezinárodní sedmičlenná porota, jež ze staveb vybírá v prvním kole užší nominaci, ze které v dalším kole volí finalisty a držitele hlavní ceny. Mezi porotce patří krajinářský architekt, urbanista a akademik Henri Bava z Francie, britská architektka Alessandra Cianchetta, dále nizozemská architektka Jeanne Dekkers, teoretička Gillian Horn, architekt Csaba Nagy či Slovák Štefan Polakovič, spoluzakladatel ateliéru GutGut. Výčet porotců uzavírá architekt Jeroen van Schooten, který působí ve vlastním, předním nizozemském ateliéru V Architectuur v Amsterdamu.

V rámci soutěže jsou rovněž oceňovány výjimečné aktivity na poli architektury. Uděleny budou Ceny za výjimečný počin, jejichž výběr provádí Akademie a Grémium ČCA, a Ceny partnerů. Nominace a hlasování provádějí členové Akademie ČCA na webovém portálu Ceny per rollam. 

Stezka nad vinohrady byla vybudována v roce 2018 na Kobylím vrchu, mezi místními nazývaným jako Homole. Je to vinicemi osázený kopec s pozvolným sklonem a rovinatým vrcholem a současně nejvyšší bod v širokém okolí.

Nejzdařilejší realizace má Praha a Královéhradecký kraj

Letošní již 5. ročník České ceny za architekturu byl vyhlášen 6. ledna. Architekti mohli svá díla nominovat přes online formulář do 1. dubna. O titul v 5. ročníku České ceny za architekturu se letos ucházelo celkem 192 děl. To je vyšší počet než vloni. Česká komora architektů zveřejnila na nominačním večeru 24. června 2020 sedmadvacet děl, která mezinárodní porota nominovala do prestižního výběru. Za více než dvěma třetinami vybraných projektů stojí soukromí investoři. Dvacet z nominovaných staveb bylo dokončeno v loňském roce.

Zděná zastávka v Krucemburku připomíná svojí formou jednoduchý archetyp místnosti, čtyři stěny, podlaha, strop, dveře a okno. Cimra. Obytná místnost. Světnice. Byly extrahovány atributy vesnických prostor a aplikovány v nejsnesitelnější možné míře do prostoru zastávky. Včetně vybavení. Něco mezi obytnou místností, předsíní a dopravní stavbou.

Jejich typologie je různorodá. Nejvíce jsou zastoupeny, jak bývá v České ceně za architekturu realitou, projekty pro bydlení, ať už soukromé, určené pro rekreaci nebo hromadné. Druhé největší zastoupení mají vlastní sídla společností a komerční prostory. Nejvíce nominovaných realizací se nachází v Praze. Na pomyslné druhé příčce skončil Královéhradecký kraj a dále Středočeský kraj.

První fáze revitalizace pražské Náplavky je největší porevoluční pražskou investicí do veřejného prostoru, první svého druhu a sociokulturního přesahu. Koncentrovala se na rekonstrukci 20 prostor kobek v nábřežní zdi. Poslouží jako kavárny, ateliéry, galerie a veřejné WC s modulární diverzitou a vybavením dle každého nájemce.

Mezi nejlepší stavby letošního roku porota zařadila tyto realizace:

  • Aparthotel Svatý Vavřinec – komfortní designové ubytování v centru města Pece pod Sněžkou
  • Ultramoderní bytový dům na Sylvánu v Plzni
  • Bytový dům v Rezidenci Prachnerova s unikátním systémem rekuperace vzduchu s filtry druhé generace
  • Unikátní dřevostavba v podobě Chatky na Sirákově
  • Dílny Opatov, které zajišťují nejen prostor pro servis a údržbu zemědělských strojů a vozů, ale i zázemí pro zaměstnance areálu
  • Dům se skleníkem na střeše v Chlumu u Hořic, kde je pochozí terasa domu kompletně krytá přesahem střechy skleníku
  • Enotéka Znojmo s výhledem na historické město Znojmo a největším degustačním prostorem
  • Hotel URBAN CREME Praha, kde členící skořepiny plastické části fasády stavby při pohledu z boku vytváří kompaktní sochu
  • KØMEN – útulna u Balvanového vodopádu postavená studenty ČVUT
  • Manifesto Smíchov – místo k setkávání plné architektury a kultury
  • Mateřská škola Za Branou v Pacově – nadčasová školka, které nechybí dopravní hřiště ani brouzdaliště
  • Nová radnice Prahy 7, jejíž výraznosti bylo docíleno použitím tradičních holešovických motivů
  • Památník Jana Palacha ve Všetatech, který vznikl přeměnou původního vesnického domu rodiny Palachových
  • Panorama Golf Resort v Kácově – luxusní golfový resort, jenž mj. pomáhá zadržovat vodu v krajině ohrožené erozí
  • Parkovací dům Jana Gayera v Hradci Králové, jehož základové piloty parkovacího domu byly vedeny mimo nalezené historické konstrukce
  • Pravá vesnická zastávka v Krumcemburku na Havlíčkobrodsku, která vypadá jako retro světnička
  • Rekonstrukce kostela z roku 1813 v Hodslavicích
  • Revitalizace Pražských náplavek, kde nově opravené kobky dávají náplavkám potřebné zázemí pro návštěvníky a prodlužují náplavkovou sezónu na celý rok
  • Luxusní rodinný dům v Jinonicích stojící ve vilové zástavbě z 50. let 20. století
  • Rozhledna Doubravka – unikátní příklad experimentální architektury v Praze 14
  • Rozhledna na Velké Deštné inspirovaná tamním charakteristickým počasím – větrem a deštěm
  • Sídlo firmy Lasvit, kde historické domy byly doplněny o jeden nový. Skleněný dům sloužící jako zasedací místnost, kavárna a knihovna vzorků
  • Stezka nad vinohrady v obci Kobylí – ojedinělá vyhlídka pojatá jako ocelová spirálová konstrukce bez jediného schodu
  • Tree house v Hrusicích u Prahy – domek v korunách stromů, který poskytuje bezprostřední kontakt s krajinou a silný autentický zážitek
  • Vinařství Lahofer – komplex tří budov uprostřed nekonečně se linoucích řádků vinné révy
  • Vindyšova továrna, Ski a Bike Centrum Radotín – moderní multifunkční areál v centru pražského Radotína
  • Změna využití prostoru uhelny na dvoře Vysoké školy chemicko-technologické v pražských Dejvicích – zrekonstruovaný prostor má iniciovat přednášky a neformální aktivity školy

Jednotlivé stavby si můžete prohlídnout v naší fotogalerii.

Fotogalerie

Související články

Autor: Mgr. Kateřina Saidl 1)
Foto: archiv České ceny za architekturu

1) redakčně doplnila Helena Široká