Dojem rozlehlého prostoru podpoří také pokládka prken v diagonálním směru. Zdroj: New Africa

Optické klamy vyřeší v interiéru i větší nedostatky

Potřebovali byste zvětšit svůj byt, zvýšit stropy v místnosti nebo jen prosvětlit tmavý a neútulný interiér? Stačí využít několika optických klamů a váš byt se promění k nepoznání. Nechte se inspirovat!

Ať už řešíte, jak „nafouknout” malý byt, či jak stylově zařídit velkorysý prostor, v obou případech vám pomohou interiérové optické klamy. Postačí pár triků s barvami, světlem, zrcadly či netradičními vzory a výsledek je zaručen. Není na tom nic těžkého, zvládne to každý!

Tipy pro malý byt

Snad nejlépe fungují optické klamy v malých bytech, které lze pomocí několika triků prosvětlit a opticky zvětšit. Při zařizování prostorově malého bytu volte světlé barvy, jako je čistě bílá, smetanová, světle šedá nebo světle modrá, které místnost rozjasní. Pokud je váš byt přirozeně světlý, můžete použít i sytější tóny. Optického zvětšení prostoru dosáhnete kombinací světlé podlahy a světlých stěn. V malometrážních bytech se vyhněte klasickým obývacím stěnám přes celou zeď a naopak volte systém nižších skříněk a polic. Úložný prostor v ložnici lze vyřešit například pomocí vestavěných skříní od podlahy až ke stropu. Při zařizování malých prostor nezapomínejte ani na vysoká zrcadla a lesklé plochy nábytku. Využít lze i drobné lesklé doplňky z mosazi, pomocí nichž docílíte stejného efektu. Co se týče dekorací, ty v malém bytě omezte na minimum. Nechte jich v prostoru jen několik, aby prostor zútulnily, ale nezahltily.

Jednolitý interiér můžete opticky „rozbít“ odlišnou výmalbou v různých částech místnosti anebo rozdělením prostoru do jednotlivých zón například prostřednictvím knihovny či příčky. Zdroj:LEKSTOCK 3D

Hra světla a stínu

Malé prostory většinou nedisponují velkými okny, a proto je třeba myslet i na správné osvětlení. Pamatujte, že přirozené světlo je pro malometrážní byty to nejlepší, okna tedy ponechte co nejvíce volná. Případné závěsy a záclony volte z lehkého průsvitného materiálu či ve světlých barvách.

Tam, kde není dostatek přirozeného denního světla, si musíte dopomoci osvětlením umělým. Vedle centrálních světel po bytě rozmístěte LED pásky či bodová světla. U některých svítidel lze dokonce měnit i barvu a intenzitu světla, což využijete například v prostoru bez oken či v tmavé chodbě.

Velký prostor = nekonečné možnosti

Tipy, které jsme v článku popsali, platí zejména pro malometrážní a tmavé byty. Ve velkých místnostech je však situace odlišná. Tam si můžete dovolit experimentovat, dopřát si třeba masivní nábytek i tmavší barvy teplých odstínů. Máte-li raději odstíny studené, využijte je spíše na bytových dekoracích. Pro velké plochy jsou vhodné pouze v případě, že je místnost orientovaná na jih či západ s dostatkem slunečního svitu. I v tomto případě s nimi však vymalujte jednu, maximálně dvě stěny. Do velkého prostoru se nehodí ani zářivé odstíny, dokonce ani bílá, neboť působí velmi studeně a sterilně. Vhodné jsou zemité barvy, olivová zeleň či bordó.

Pokud se nebojíte extravagance, zkombinujte dvě barvy ležící proti sobě. Docílíte tak efektního kontrastu. Zdroj: Albachiaraa

Pamatujte na to, že nic se nemá přehánět, a zejména v prostorných místnostech si dejte pozor, abyste velkým množstvím dekorací a barev interiér spíše nepřeplácali. Co se svítidel týče, ta volte do velkého prostoru vysoká a dlouhá. Do větších místností také skvěle zapadnou vzrostlé palmy a jiné rozměrné pokojové rostliny s velkými listy, které působí velmi dekorativně. Květiny by ale neměly chybět ani v malých místnostech.

Kouzla s pruhy pro odvážný interiér

Hledáte-li do svého interiéru něco extravagantnějšího než jednobarevnou stěnu, zvolte pruhy! I s nimi lze totiž kouzlit. Základní pravidlo zní: vodorovné pruhy místnost opticky rozšíří a sníží, svislé zase zvýší a zúží. Trápí-li vás snížený strop, volte vodorovné pruhy, mezi kterými jsou mezery nebo které se směrem nahoru zužují. Důležitou roli hraje i jejich barevnost – viz barevné schéma. Souladu dosáhnete snadno zvolením barev ležících blízko sebe, případně střídáním barev tón v tónu.

V malých prostorech se vyhněte studenému světlu. Volte raději tlumené a teplé tóny, které prostor zútulní. Zdroj: VVVproduct

Divy dokáže také podlaha

Také barva a struktura podlahy umí interiér opticky zvětšit či zmenšit. V menších prostorech platí, že čím jemnější je struktura podlahy, tím lépe. Vhodné je tedy volit podlahu s málo výraznou strukturou dřeva, prkna by měla být spíše nenápadná. Vliv na výsledný dojem má i jejich šířka. Užší lamely prostor opticky zaplní, širší jej naopak zvětší a vytvoří vzdušnější dojem. Vedle jejich velikosti záleží i na směru jejich pokládky. Pokud je místnost obdélníková, lze ji opticky zvětšit položením podlahy podél delší zdi (tedy kolmo na zeď kratší).

Fotogalerie

Autor: Mgr. Kateřina Saidl
Foto: Shutterstock