Polští architekti postavili pozoruhodný dům přímo v horském svahu
Konieczného archa, nacházející se v obci Brenna nedaleko polského Těšína, byla před několika lety vyhlášena nejlepším domem světa. Klíčovou inspirací pro návrh domu s obrácenou střechou se stala právě hornatá krajina jižního Polska. Do domu, pod kterým protéká voda, se vchází po padací lávce. Čím ještě je tato stavba unikátní a za jakými dalšími architektonickými klenoty stojí její autor, Robert Konieczny?
"Konieczného archa" neboli dům Roberta Konieczného, majitele polského architektonického studia KWK PROMES z Katovic, získala v roce 2017 ocenění Nejlepší rodinný dům světa v rámci Wallpaper Design Awards.
Autor s týmem z polského studia KWK PROMES pracoval na návrhu celé dva roky. Když se zdálo, že jsou všechny plány připraveny a může se začít se stavbou, objevilo se v polských horách bezprecedentní riziko sesuvu půdy. Z toho důvodu se architekti při umísťování budovy rozhodli, že ji pootočí tak, aby se pouze jeden její roh dotýkal země a zbytek visel přes svažující se hranu. Dům stojí na třech pilířích a tvoří jakýsi most, pod kterým protéká dešťová voda. Hlavní vstup do domu je tvořen desetimetrovou posuvnou stěnou a padacím mostem, který propojuje dům s terénem. Jedinečný systém posuvných stěn použil Konieczny už u svého jiného slavného domu, a to u tzv. Safe House. [1]
Archa uprostřed polských hor
Unikátní betonový objekt domu je zasazen do svažité lokality, kde se vyskytují nebezpečné sesuvy půdy, které jsou v polských horách stále častější. Aby ochránili budovu, vytvořili architekti design, který se „vznáší“ nad zemí a dodává stavbě její abstraktní estetiku připomínající člun. Unikátní ergonomický tvar domu navíc umožňuje volné proudění vody a bahna pod ním, a to bez nežádoucího poškození budovy. Dům také poskytuje jedinečný výhled do okolní přírody. Hlavním stavebním materiálem domu byl litý beton. Konstrukce je zateplená zevnitř a zvenčí byla ponechána fasáda v pohledovém betonu.
Interiér ve znamení minimalismu
Plně otevřená jednopodlažní budova je citlivě zasazena do horské krajiny jižního Polska, kterou se při návrhu domu architekti inspirovali. Interiér domu s užitnou plochou 138 metrů čtverečních je pro rodinu zcela dostatečný. Polovina domu je otevřená a propojuje obývací pokoj s krbem, kuchyňský s jídelním koutem a přístup na terasu. Druhá část „archy“ v sobě skrývá dvě ložnice a další nezbytné zázemí. [2] Vybavení domu je minimalistické a nadčasové zároveň.
.Nejúspěšnější polský architekt
Robert Konieczny je v současné době jedním z nejúspěšnějších polských architektů. S jeho odvážnými návrhy se můžeme setkat na stránkách nejprestižnějších architektonických časopisů po celém světě. Jeho návrhy budí zájem v řadách odborníků i široké veřejnosti, a to nejen v jeho rodném Polsku, ale i ve světě. Konieczny vystudoval architekturu na Slezské technické univerzitě v Gliwicích. Dále studoval na New Jersey Institute of Technology. V roce 1999 založil studio KWK Promes (s první ženou Marlenou Wolnikovou). Konieczny je držitelem několika desítek významných cen. Architekt také působil v porotě České ceny za architekturu.
Za tzv. Safe House byl dokonce v roce 2009 nominován na prestižní cenu Mies van der Rohe Award. Safe House má podobu kvádru a má pohyblivé části vnějších stěn, což vyžadovalo použití technicky složitých řešení. Dům také oplývá maximální bezpečností, kterou majitelé požadovali. Na cenu Mies van der Rohe byl dále Konieczny nominován například za stavby OUTrial House či Broken House z roku 2003.
Téma: Venkovské domy
Mezi jeho nejoceňovanější stavbu patří částečně zapuštěná realizace Národního Muzea „Przełomy“ (Průlomy) ve Štětíně, která získala hned dvě velmi prestižní ocenění, a to European Prize for Urban Public Space za nejlepší veřejný prostor v Evropě a dále World Building of the Year 2016 za nejlepší architektonické dílo světa dokončené v tomto roce. Nadčasovost projektů Konieczneho vyplývá z logiky, s níž vznikají. Prvotní koncept je vždy reakcí na přání klientů, přesto se v něm neztrácí architektovy vlastní vize. V roce 2019 byl navíc Konieczny přijat mezi členy francouzské Akademie architektury (Académie d’architecture). Rozšířil tak elitní skupinu nejuznávanějších zahraničních architektů. [3]
Konieczny v Česku
Co se týče českých realizací architekta Koniezného, nelze nezmínit budoucí přestavbu historických ostravských městských jatek z roku 1881 na moderní galerii. Návrh, který vzešel z architektonické soutěže, musel být pozměněn kvůli destrukci objektu. Původně se přitom počítalo jen s renovací. Realizace by tak měla začít až na jaře příštího roku. Součástí zrekonstruovaných městských jatek v Ostravě bude šest výstavních sálů, bistro, kanceláře nebo zasedací místnosti. Cena je odhadována na zhruba 150 milionů korun [4].
[1] introhouses.cz
[2] www.designmag.cz
[3] kabinetarchitektury.cz
[4] ct24.ceskatelevize.cz