Stavba litinové Vřídelní kolonády je podle vedení K. Varů nereálná
Karlovy Vary 23. prosince (ČTK) - Stavba repliky litinové Vřídelní kolonády z 19. století je podle vedení Karlových Varů nereálná, bez ohledu na to, jak dopadne lednové referendum. Jeho vyhlášení schválilo na svém posledním jednání městské zastupitelstvo. Místní plebiscit se bude konat souběžně s prezidentskými volbami v lednu. I kdyby ale obyvatelé Karlových Varů návrh na návrat kolonády do podoby z druhé poloviny 19. století podpořili, město na její stavbu nemá peníze, uvedla primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.
"Je třeba otevřeně říci, že město na takovýto projekt nemá a v nejbližší době nebude mít finanční prostředky. Odhadované náklady se pohybují kolem jedné miliardy korun, a to je opravdu astronomická suma,“ řekla již dříve primátorka Ferklová. "Ať už referendum dopadne jakkoliv, tak dopředu říkáme, že návrat původního vzhledu Vřídelní kolonády, do jejíž opravy byly nedávno investovány desítky milionů korun, je za současných podmínek nereálným snem,“ dodala. Město na příští rok v rozpočtu počítá s výdaji ve výši 1,63 miliardy korun a příjmy 1,43 miliardy.
Odhady nákladů na zbourání současné kolonády ze 70. let 20. století a její nahrazení replikou předešlé kolonády podle návrhu architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera se značně liší. Zatímco iniciátoři referenda uvádějí nižší stovky milionů korun, vedení města hovoří o nákladech vy výši přes miliardu korun, možná i výrazně více.
Voliči v Karlových Varech budou 13. a 14 ledna 2023 moci hlasovat o otázce "Jste pro obnovu litinové vřídelní kolonády architektů F. Fellnera a H. Helmera na místě současné kolonády z roku 1975?“. Důvodů pro návrat k litinové kolonádě uvádějí navrhovatelé referenda několik. Podle nich architektonicky daleko lépe zapadala do okolního prostředí, nebyla by možným rizikem při velké povodni a její údržba by stála výrazně méně než opravy dnešní betonové stavby.
Vřídelní kolonáda není jen stavba nad povrchem, její součástí jsou i technologie jímání a zpracování vřídelní vody v podzemí. A právě tato část kolonády je pro lázeňství v Karlových Varech možná podstatnější než samotná nadzemní kolonáda. Do rekonstrukce takzvané krenotechnologie investovalo město v posledních letech desítky milionů korun.
Podle náměstka primátorky Tomáše Trtka čekají Karlovy Vary v nejbližších letech dvě zásadní rekonstrukce mostů, Chebského a Ostrovského. "Obě tyto akce jsou nezbytně nutné pro zajištění plynulosti dopravy v krajském městě. Náklady na opravu Chebského mostu jsou již nyní odhadovány na více než 300 milionů korun, což bude pro městský rozpočet velmi náročné,“ uvedl náměstek Trtek. "O bourání současné Vřídelní kolonády a stavbě nové nepřemýšlíme a v následujících letech ani přemýšlet nebudeme,“ dodal náměstek primátorky.